Türkiye’de En çok Satılan 2. El Araba Modeli Hangisi?

Türkiye’de En çok Satılan 2. El Araba Modeli Hangisi?

Bazı araba model ve markaları, hem moda ve trendler hem de ihtiyaçlara özel tasarımlar nedeniyle belirli dönemlerde çok popüler olabilirler. Bu popülarite, dönemsel olabileceği gibi yöresel de olabilir. Örneğin 90’ı yıllarda çok satılan ve çok beğenilen bir araba modeli 2000’li yıllarda aynı ilgiyi görmemiş olabilir. Benzer şekilde Kuzey Avrupa’nın en çok satan ikinci el arabası, Türkiye’de hiç ilgi görmeyebilir.

Ülkemizde ikinci el piyasasına şekil veren ana etmen ihtiyaç ve fiyat temasıdır. Özellikle de yakıtın nispeten pahalı olması, dizel ve az yakan araçların çok tercih edilmesine neden olmuştur. Ayrıca şehir planlarındaki alt yapı eksikliği trafikte park sorunu yaşama endişesiyle daha küçük, kolay park edilen araç modellerini popülerleştirmiştir. Bununla beraber, uzun bayram yolculukları, memleket ziyaretleri, hava yolu taşımacılığının yeterince yaygınlaşmamış olması da bagaj hacmi geniş araçların piyasaya hakim olma nedenlerini açıklar. Ayrıca ikinci el araba fiyatları da tüketicinin tercihlerini belirleyen ana faktörlerden biridir. Peki, Türkiye’de en çok satılan ikinci el araba hangisi ve Türkler araba alırken nelere dikkat ediyor?

Satışı Hızlı Olan Arabaları Almayı Önemsiyoruz

İkinci el piyasasında bir aracın satılabilmesi biraz da ona olan ilgiye bağlıdır. Bu nedenle araç satın alırken insanlar, başkalarının beğenilerini mutlaka gözetirler. Söz konusu durum da piyasası olan araba modellerinin daha çok tercih edilmesine ve piyasaya hakimiyetlerini arttırmalarına neden olur.

Yaşlı Araba Satılmıyor!İkinci el araba satın alma eğilimi ülkemizde sıfır araç almaktan daha yaygın bir tercih olmasına rağmen çok eski araba modelleri hem çok fazla problem çıkarabilecekleri kaygısıyla hem de satışları zor olacağı için pek tutulmuyor. Tüketiciler 10 yaşından büyük araçlara çok sıcak bakmıyorlar.

Geniş Bagaj Türkler İçin Önemli

Ülkemizde iş sebebiyle memleketinden uzak yaşayanların sayısı oldukça yüksek. Bu durum da bayramlarda, tatillerde memleket ziyaretlerinin artmasına neden oluyor. Aynı ziyaretlerden memleketin lezzetli yöresel ürünleriyle büyük şehre dönülmesi de bagaj hacmi geniş olan arabaların piyasa hakimiyetini arttırıyor.

Kolay Park Edilebilen Pratik ve Küçük Arabalarİstanbul gibi büyük şehirlerde park yeri bulmak önemli bir sorun. Geniş sedan araçlar bu açıdan biraz dezavantajlıyken daha küçük arabalar kolayca her yere sığabiliyor olmaları nedeniyle çok tercih ediliyor.

Renk Tercihi Beyaz ve Griden Yana

Türkiye’de en çok satılan araba modelleri incelendiğinde büyük bir kısmının beyaz ve gri renkte olduğu, onları siyah ve kırmızının izlediği görülüyor. Beyaz ve gri renkler, özellikle kir göstermeme, çizik belli etmeme avantajıyla da seviliyor.

İkinci Elde En Çok Satılan Model ve Markalar

2015 yılı sonunda kısa adı ODD olan Otomobil Distribütörleri Derneğinin verdiği bilgilere göre en çok satılan 2. el arabalar şöyle: Fiat Linea, Renault Symbol, Renault Clio, Renault Fluence, VW Jetta, VW Polo, Hyundai İ20, Hyundai İ30, Hyundai Accent Blue, Ford Fiesta, Ford Focus, Opel Corsa, Opel Astra, Peugeout 301, Dacia Dustar, Toyota Auris, Honda Civic, Citroen C- Elysee, Nissan Qashqai, BMW 3 Serisi.