Türkiye Pazarına Geri Döndü: Lada 4x4 Nasıl Bir Otomobil?

Türkiye Pazarına Geri Döndü: Lada 4x4 Nasıl Bir Otomobil?

Kaynak

Sovyetler Birliği döneminde Rusya başta olmak üzere Doğu Bloku ülkelerinde yaşayan insanların otomobil ihtiyaçlarının karşılanması için 1960’lı yıllarda Volga Otomobil Fabrikası, lisansını aldığı FIAT’ın 124 modelini; çamur, soğuk, kar ve toza dayanıklı hale getirdi. Üretilen bu araç yıllar içerisinde Lada’nın büyüme ve gelişmesinde büyük bir pay sahibi oldu. Mühendislerin diğer bir hedefi ise Rusya, Kazakistan ve Gürcistan gibi ülkelerin engebeli, tozlu ya da çamurlu geniş arazilerinde sorunsuz ilerleyebilecek bir araçtı. Range Rover’ın o günlerde kullandığı tasarımdan etkilenerek üretilen Lada Niva ya da Türkiye’de şuan kullanılan ismi ile Lada 4x4, uzun bir aranın ardından Türkiye’ye geri döndü. Lada Niva, yakıt tasarrufu gibi pek parlak olmayan özelliklerine rağmen hem retro bir havaya hem de kendini yıllar içerisinde ispat etmiş bir dayanıklılığa sahip.

Dış Tasarım

2018-model-lada-4x4-dis-tasarimi
Kaynak

Lada Niva’nın ilk modeli ile bugün Türkiye’de de satışa sunulan güncel model arasında sadece küçük değişiklikler bulunuyor. "Dağ keçisi" lakabının hakkını verecek şekilde en zorlu yollara bile tırmanabilmesi ile ünlü olan araç, arazide de sorunsuz yol alabilmesi için yerden bir hayli yüksekte yer alıyor. Aracın ön kısmında geniş bir ızgara bulunuyor. Oldukça büyük olan ızgaranın her iki yanında yer alan yuvarlak farlar da aracın retro havasını pekiştiriyor. Sinyal lambaları ise aracın kaput çizgisinde yer alıyor. Lada 4x4’ün camları ise bir hayli dik ve büyüklük olarak da ortalamanın biraz altında. Ayrıca aracın Urban adı verilen versiyonunda ızgaralar arasındaki boşluklar ve ön tampon çıkıntısının büyümesi gibi ufak kozmetik değişiklikler bulunuyor.

İç Tasarım


2018-model-lada-4x4-ic-tasarimi
Kaynak

Rus üretimi herhangi bir mekanik ya da elektronik cihaz ile Batı Avrupa ya da Kuzey Amerika menşeili benzer ürünler arasında en temel fark işlevselliktir. Rus kültürüne göre bir cihazın görünümünden daha çok işlevselliği önemlidir. Lada Niva da her ne kadar retro ve kimilerine göre ilkel bir görünüme sahip olsa bile kendini ispat etmiş bir teknoloji sunuyor. Aracın içerisinde radyo ya da bilgi ve eğlence ekranı bulunmuyor. Ayrıca dijital göstergeler de Lada 4x4 içerisinde yer almıyor. Aracın uzun vites kolu, sürücünün eğimli ya da engebeli arazide bile rahatlıkla kavrayabileceği mesafeye yerleştirilmiş. Cam açma ve yan ayna ayar düğmeleri ise sürücü ile ön yolcu koltukları arasında yer alıyor.

Lada Niva’nın 5 kapılı ve 3 kapılı modelleri bulunuyor. 3 kapılı modeller, 5 kapılı modellere göre daha kısa ve tabii ki bu durum da iç mekana etki ediyor. 3 kapılı modellerin 4 kişilik; 5 kapılı modellerin 5 kişilik oturma düzeni bulunuyor. 5 kişilik modelin iç mekan olarak daha ferah olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Güvenlik


2018-model-lada-4x4-guvenlik-ekipmanlari
Kaynak

Lada 4x4 ya da sık kullanılan ismi ile Niva, güvenlik konusunda bir hayli mesafe katetmeli. Lada Niva içerisinde, modern bir araçtan bekleyebileceğiniz cruise control ya da ikincil çarpışma önleyici fren gibi özellikler bulunmuyor. Herhangi bir çarpışma testine katılmadığı için de bu yönde sonuçlar paylaşmak mümkün değil.

Teknik Özellikler


2018-model-lada-4x4-teknik-ozellikleri
Kaynak

İsminden de anlayabileceğiniz gibi araç dört çeker ve neredeyse büyük lüks SUV’lerin dahi aşamayacağı engellere rahatlıkla tırmanabiliyor. Aracın kapı sayısına göre boyutları şöyle:

  • 3 kapılı Lada 4x4’ün uzunluğu 3740 mm, genişliği 1680 mm ve yüksekliği 1640 mm. Bagaj hacmi ise 265 litre.
  • 5 kapılı Lada 4x4’ün uzunluğu 4240 mm, genişliği 1680 mm ve yüksekliği 1640 mm. Bagaj hacmi ise 420 litre.

Araçların motor güçleri ve performansları ise şöyle sıralanıyor:

  • 3 kapılı Lada 4x4’ün içerisinde yer alan 1690 cc benzinli motor, 83 beygir güç ve 129 Nm tork üretebiliyor. 5 ileri düz vites ile sunulan araç, şehir içerisinde 100 kilometrede ortalama 12.1 litre benzin tüketiyor.
  • 5 kapılı Lada 4x4’ün içerisinde yer alan 1690 cc benzinli motor, 83 beygir güç ve 129 Nm tork üretebiliyor. 5 ileri düz vites ile sunulan araç, şehir içerisinde 100 kilometrede ortalama 12.1 litre benzin tüketiyor.

Fiyatlar


2018-model-lada-4x4-fiyat-listesi
Kaynak

Lada Niva modellerinin fiyatları, boyutları ile doğru orantılı olarak artıyor. En ucuz dört çeker araçlar arasında yer alan Lada Niva’nın fiyat listesi şöyle:

  • Lada 4x4 3 Kapı: 89 bin TL.
  • Lada 4x4 3 Kapı Urban: 98 bin TL.
  • Lada 4x4 5 Kapı: 108 bin TL.
  • Lada 4x4 5 Kapı Urban: 117 bin TL.