Tork Nedir? Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasında Ne Fark Vardır?

Tork Nedir? Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasında Ne Fark Vardır?

Tork gücü, arabaların özelliklerinden bahsedilirken sık sık karşımıza çıkar. Genellikle beygir gücü ile karşılaştırılan tork, arabanın en önemli özelliklerinden biridir. Madem öyle, önce arabada tork gücü nedir, bu soruyu cevaplayalım. Daha sonra da tork ve beygir gücü arasındaki farklara değinelim.

Tork Nedir?

Tork, döndürme kuvveti anlamına gelir. Daha ayrıntılı olarak ifade etmek gerekirse aracın motorunda bulunan krank milinin bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısıdır. Dönüşlerin çok ya da az olması, aracın hızını ve çekiş gücünü belirler.

Tork, motorun dönme kuvvetinin tekerlekleri itme kuvvetine dönüştürülmesini sağlar. Yani aracın çekiş gücü ve özellikle yokuş yukarı çıkarken gösterdiği performans, torkunun iyi olması ile mümkündür.

Dizel Motorların Tork Gücü Benzinli Motorlarınkinden Daha mı Yüksektir?

Evet. Dizel arabalardaki motorların piston kolu benzinli arabalarınkinden daha uzundur. Uzun kollar da daha yüksek dönüş kuvveti uygulayacağından dizel motorların tork gücü daha fazladır. Bu, aynı zamanda yakıt tüketimini de azaltır.

Beygir Gücü Nedir?İngilizcesi HorsePower (HP) olan beygir gücü, 75 kg ağırlığındaki arabanın, 1 saniyede 1 metre hareket ettirilmesi için ihtiyaç duyduğu güç miktarıdır. Gerçekte “1 beygir gücü nedir?” sorusunun cevabı ise şu: Atın 1 saniyede 1 metre ileriye taşıdığı güç miktarı 50 kg’dır. Fakat arabalarda beygir gücü, mühendisler tarafından 75 kg olarak belirlenmiştir.

Beygir gücü ifadesi, ilk olarak makineler üreten James Watt tarafından kullanılmıştır. İnsanlar bu makinelerin gücünü sorduğunda herkesin bildiği güç miktarı ile karşılaştırma yapması gerekiyordu. Bunu da en basit şekliyle atların gücüyle kıyaslama yaparak buldu.

Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir?

Tork gücü, yukarıda da bahsettiğimiz gibi çekiş kuvveti, beygir gücü ise daha çok hız ile ilgilidir. Gücün kullanılacağı ihtiyaçlar farklıdır, temel ayrım budur. Örneğin yarış arabalarının beygir gücü fazladır; çünkü hızlı olmaları gerekir. Tork gücünün hızla bir ilgisi yoktur. İşte beygir ve tork farkı budur.

Peki, arabanız hareket halindeyken araca uygulanan beygir ve tork gücünü nasıl anlarsınız? Beygir gücü hızla ilgili olduğundan hız göstergesine bakmanız gerekir. Tork gücünü öğrenmek için ise devir göstergesine bakmalısınız. Arabanız ne kadar az devirde ne kadar yüksek hıza çıkıyorsa tork gücü o kadar fazladır.