Tasarruf Rekabeti: Volvo V40 mı, Mazda 3 mü?

Tasarruf Rekabeti: Volvo V40 mı, Mazda 3 mü?

Kaynak

“İsveç’in çeliği ve sağlamlığı mı, yoksa Uzak Doğu’nun egzotik ve güçlü motor sesi mi?” sorusu, son yıllarda C segmenti premium hatchback araçlarla ilgilenen kullanıcıların kafasını karıştırmayı başarıyor. Güvenlik, güçlü motor seçenekleri ve kişiselleştirilebilen modelleriyle öne çıkan Mazda ve Volvo; tasarruf konusunda ise birbirleriyle yarışıyor.

Tasarım


2018-model-volvo-v40-tasarim
Kaynak

Volvo V40: Tasarım konusunda sık sık eleştirilere maruz kalsa da Volvo, güvenlik açısından sorun yaşamamak için bazı değişiklikleri çok uzun sürede yapıyor. V40 da markanın bilindik tasarım çizgilerini koruyor. Ön taraftan V40’a bakıldığı zaman, panjurun ortasında yer alan logo, kaput üzerinden cama ulaşan çizgileri destekliyor. Ön teker çıkıntısından başlayan ve arka sinyalizasyon grubuna kadar uzanan yüksek bel çizgisi ise V40’ın, olduğundan çok daha büyük görünmesini sağlıyor. Tavana doğru uzayan arka sinyalizasyon grubu ise yekpare ve estetik yapısıyla aracın imajını güçlendiriyor.

V40, diğer birçok C sınıfı araca göre gerçekten geniş ve ferah bir iç mekana sahip. V40; geniş baş ve diz mesafesiyle arka koltuklar, sürüş sırasında yolcuların sorun yaşamasının önüne geçiyor. Araç, kaliteli döşemeleri ve V40, opsiyonel geniş cam tavanla gökyüzünü görmenize de olanak tanıyor.

2018-model-mazda-3-tasarim Kaynak

Mazda 3: Egzotik ve bir o kadar da kaslı tasarım hatlarıyla kullanıcıları büyülemeyi başaran Mazda 3; geniş panjuru, yanal şekilde uzayan farları ve panjurdan A sütununa kadar uzayan kaput çizgileriyle ön tarafta kendinden emin bir imaj çiziyor. Mazda 3 hatchback, eğimli ve çift olmasıyla derinlik katan bel çizgisi, ön kapıların iç taraflarına taşınan yan aynalar ve geriye doğru uzayan ön cam gibi Uzak Doğulu üreticilerin sıklıkla başvurduğu ufak detaylara sahip. Araç tüm bu hatlarıyla olduğundan çok daha geniş ve uzun duruyor.

Uzak Doğu kökenli markaların ürettiği otomobillerin neredeyse tamamı için iç mekan ilk eleştiri konusu olmayı başarıyor. Mazda ise diğer Japon, Çinli ya da Koreli markalardan bu konuda ayrılmayı başarıyor. Mazda 3’ün iç mekanı hem geniş hem de yüksek tavanlı. Böylece diz ya da baş mesafesi gibi bir sorunla karşılaşılmıyor. Ancak araçla ilgili olarak yapılabilecek bir ufak eleştiri bulunuyor. Günümüzde birçok marka, konsolu sürücü odaklı tasarlarken Mazda 3’te ise bu durumdan söz etmek biraz güç. Buna rağmen sürücü kapısı ve direksiyon simidi gibi noktalara yerleştirilen düğmeler yardımıyla tüm özellikler kolayca kullanılabiliyor.

Donanım


2018-model-mazda-3-donanim Kaynak

Mazda diğer birçok Japon markası gibi donanımlara büyük önem veriyor. Araç içerisinde birçok Avrupalı markanın opsiyonel olarak sunduğu donanımlar, standart olarak bulunuyor. Mazda 3’ün öne çıkan bazı donanımları şöyle:

 • Anahtarsız çalıştırma,
 • Hız kontrol sistemi,
 • Katlanabilir arka koltuklar,
 • Yol göstergesi,
 • Bose premium ses sistemi.

2018-model-volvo-v40-donanim Kaynak

Volvo V40, Avrupalı üreticiler tarafından en çok donanım seçeneğiyle piyasaya sürülen araçlardan biri. Aracın donanımları arasında ilk olarak çekiç formuyla öne çıkan opsiyonel LED farlar göze çarpıyor. LED farlar ile beraber, direksiyonla koordineli olarak hareket eden ve dönülecek kısmı aydınlatan sistem geliyor. Şehir içerisine girildiği zaman ise uzun LED farlar açık olsa bile otomatik olarak kapatılıyor. Opsiyonel farları almak istemeyenler için ise yüksek gücüyle kullanım kolaylığı sağlayan akıllı halojen farlar sunuluyor. Araçta ayrıca ısıtmalı koltuklar, elektronik klima, park ısıtıcısı ve aydınlatmalı torpido gibi özellikler de bulunuyor.

Güvenlik


2018-model-volvo-v40-guvenlik Kaynak

Volvo denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak güvenlik geliyor. V40 da güvenlik konusunda oldukça başarılı. Volvo’nun neredeyse tüm araçlarında olduğu gibi V40’ın kabini, özel alaşımlarla güçlendirilmiş bir kafes ile kaplı. Aracın kabininin birçok noktasında hava yastığı yer alıyor. Ayrıca araç içerisinde, çarpışma sırasında katlanan direksiyon gibi birçok markanın sunmadığı özel güvenlik ekipmanları da bulunuyor. Tüm bu özellikleriyle Volvo V40, EuroNCAP testlerinde %98 yetişkin yolcu güvenliği seviyesiyle C sınıfı araçlar arasında en iyi skoru yakalıyor.

Mazda 3 en az Volvo V40 kadar güvenlik konusunda iddialı bir araç. Özellikle tasarımda yer alan güvenli kabin, aracın güvenlik skorunu yükseltiyor. Mazda 3 ile kör nokta izleme sistemi, uzun far kontrol sistemi, sürücü dikkati uyarısı, 3 noktalı emniyet kemerleri ve çocuk koltuklarını sabitlemeye yarayan ISOFIX bağlantı noktaları sunuluyor. EuroNCAP testlerine de katılan Mazda 3, %93 seviyesinde yetişkin yolcu güvenliğine sahip.

Teknik Özellikler


2018-model-mazda-3-teknik-ozellikler Kaynak

Mazda’nın Volvo karşısında öne geçtiği en önemli nokta, kuşkusuz yakıt tüketimi. Mazda 3, Skyactiv-G ve Skyactiv-D teknolojilerine sahip olan dizel ve benzinli motor seçenekleriyle sunuluyor. Her iki motor seçeneğinde de 6 ileri manuel ve otomatik vites tercih edilebiliyor.

 • Mazda 3 Skyactiv-G 1.5 L Benzinli 120 Ps Manuel şeklinde kodlanan versiyon, 1496 cc hacme sahip motorla sunuluyor. 6 ileri manuel vitese sahip olan otomobil, 120 beygir güç ve 150 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için ortalama 5.1 litre benzin tüketiyor.
 • Mazda 3 Skyactiv-G 1.5 L Benzinli 120 Ps Otomatik şeklinde kodlanan versiyon, 1496 cc hacme sahip motorla sunuluyor. 6 ileri otomatik vitese sahip olan otomobil, 120 beygir güç ve 150 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için ortalama 5.2 litre benzin tüketiyor.
 • Mazda 3 Skyactiv-D 1.5 L Dizel 105 Ps Manuel şeklinde kodlanan versiyon, 1499 cc hacme sahip motorla sunuluyor. 6 ileri manuel vitese sahip olan otomobil, 105 beygir güç ve 270 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için ortalama 3.8 litre motorin tüketiyor.
 • Mazda 3 Skyactiv-D 1.5 L Dizel 105 Ps Otomatik şeklinde kodlanan versiyon, 1499 cc hacme sahip motorla sunuluyor. 6 ileri otomatik vitese sahip olan otomobil, 105 beygir güç ve 270 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için ortalama 4.4 litre motorin tüketiyor.

2018-model-volvo-v40-teknik-ozellikler

Kaynak

Volvo V40’ın tek bir motor seçeneği bulunuyor. T3 denen ve 1498 cc hacme sahip olan motor ile 6 ileri otomatik vites seçeneği kullanıcılara sunuluyor. Güçlü kombinasyon ile araç, 152 beygir güç ve 250 Nm tork üretebiliyor. Volvo V40 T3 şeklinde kodlanan otomobil, 100 kilometre için ortalama 5.7 litre benzin tüketiyor.

Fiyat


2018-model-volvo-v40-fiyat

Kaynak

Volvo V40, C sınıfı otomobiller arasında en pahalı modellerden biri. Gerek donanımları gerekse güvenlik ekipmanlarıyla öne çıkan Volvo V40’ın fiyat listesi şöyle:

 • Volvo V40 T3 Inscription: 194.715 TL.
 • Volvo V40 T3 R-Desing Plus: 209.105 TL.
 • Volvo V40 Cross Country T3 Advance: 220.255 TL.

Mazda 3, yakıt tüketimiyle öne çıktığı kadar seçenek sayısıyla dikkat çekiyor. Aracın çok farklı konfigürasyonları bulunuyor. Öne çıkan bazı versiyonlar ve fiyatları şöyle:

 • Mazda 3 Hatchback 1.5 Power Otomatik Vites Benzinli: 163.000 TL.
 • Mazda 3 Hatchback 1.5 Power Sense Otomatik Vites Benzinli: 186.250 TL
 • Mazda 3 Hatchback 1.5 Power Sense Otomatik Vites Dizel: 205.500 TL.