SUV Rekabeti: Honda CR-V mi? Nissan X-Trail mi?

SUV Rekabeti: Honda CR-V mi? Nissan X-Trail mi?

Kaynak

Son dönemin en popüler SUV otomobilleri Honda CR-V ve Nissan X-Trail, sizi maceraya atılmak için cesaretlendirecek. Kullanışlı, konforlu ve güçlü otomobiller sadece zorlu yollarda yeni deneyimlere doğru yola çıktığınızda değil, ailenizle birlikte yapacağınız keyifli yolculuklarda da en yakın arkadaşınız olacak. Peki, hangi SUV size göre? X-Trail ve CR-V hangi konularda başa baş bir yarış içindeyken hangi konularda birbirinden farklılaşıyor? Birlikte inceleyelim.

Dış Tasarım

 

honda-crv-dis-tasarim-nasil

Kaynak

nissan-xtrail-dis-tasarim-nasil

Kaynak

Honda CR-V’nin dış tasarımında dikkat çeken ilk şey, daha keskin çizgilerle daha heybetli bir görünüme sahip olması. Otomobilin akıcı hatları, yenilenen ön tamponu ve LED gündüz farları ilgi çekiyor. Nissan X-Trail’in dikkat çeken tasarım detayları ise alüminyum alaşımlı 19” jantları ile LED stop ve gündüz farları.

Nissan X-Trail 4640 mm uzunluğa, 1830 mm genişliğe, 1715 mm yüksekliğe ve 2705 mm dingil mesafesine sahip. CR-V ise 4605 mm uzunluk 1820 mm genişlik, 1670 mm yükseklik ve 2630 mm dingil mesafesi ile otomobilseverlerin karşısına çıkıyor. Özetle CR-V, X-Trail’e kıyasla 33 mm daha kısa, 10 mm daha dar, 45 mm daha alçak ve son olarak dingil mesafesi 75 mm daha kısa.

Nissan X-Trail; siyah, beyaz ve grinin yanı sıra mavi, turuncu, kırmızı gibi canlı renklere sahip. CR-V ise daha ağırbaşlı renkler ile piyasaya sunuluyor. Gri, siyah, beyaz, kahverengi ve kırmızı, Honda CR-V’nin renk seçenekleri.

İç Mekan

honda-crv-ic-mekan-nasil

Kaynak

nissan-xtrail-ic-mekan-nasil

Kaynak

Honda CR-V ve Nissan X-Trail, iç mekanda ferah ve konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Cam tavanlar, otomobillerin iç mekanlarına daha aydınlık bir hava katıyor. CRV ve X-Trail’in baş ve diz mesafeleri oldukça geniş. İki otomobil de ısıtmalı ön ve arka deri koltuklarla birlikte geliyor.

Biliyorsunuz ki maceraya giden yolculuklarda konfor kadar keyifli vakit geçirmek de önemli.
Bunun için CR-V’de 7 inçlik dokunmatik multimedya sistemi ve 4 hoparlörlü ses sistemi yer alıyor. Ses sisteminin sınıf standartlarının altında kaldığını söyleyebiliriz. Nissan X-Trail ise 7 inçlik Nissan Connect multimedya sistemi ve Bose ses sistemini kullanıyor. Sistem, 8 hoparlör ve 2 woofer içeriyor.

Her iki otomobil de ortalamanın üzerinde bagaj kapasitesine sahip. Fakat bu konuda 565 litrelik hacmiyle Nissan X-Trail bir adım önde. Honda CR-V’nin bagaj kapasitesi ise 522 litre. Nissan X-Trail, raylı koltuk sistemine sahipken Honda CR-V, katlanabilir arka koltukları tercih etmiş. Böylece her iki araç da ihtiyaç anında eşyalarınız için daha fazla yer açabiliyor.

Motor ve Performans

nissan-honda-suv-motor-performansi

Kaynak

Nissan X-Trail, 1,6 litrelik dizel motoruyla 130 PS güç ve 320 Nm tork üretiyor. 0’dan
100 kilometre hıza ulaşması için 10,5 saniye gerekiyor. X-Trail’in maksimum hızı 186 km/s. Honda CR-V’nin 1,6 litre hacmindeki motoru ise 160 PS güç ve 350 Nm tork üretiyor. CR-V, 100 kilometre hıza 10,4 saniyede ulaşıyor. Otomobilin maksimum hızı ise 197 km/s.

Yakıt Tüketimi ve Emisyon Değeri

Nissan X-Trail’in yakıt tüketim değeri 5,3 L/100 km, emisyon değeri 139 g/km. Honda
CR-V’nin ise ortalama yakıt tüketimi 5,1 L/100 km, emisyon değeri 134 g/km. Fabrika verilerine baktığımızda X-Trail ile CR-V arasında yakıt tüketimi ve emisyon değeri açısından pek bir fark bulunmuyor. Elbette bu değerler, araçlar yola çıktığında değişiklik gösterebilir.

Güvenlik

Tercihiniz ister Honda olsun ister Nissan, sizin güvenliğiniz ve ailenizin güvenliği konusunda
içiniz rahat olmalı. Nissan X-Trail’in güvenlik donanımları arasında geri manevra yapmayı ve park etmeyi kolaylaştıran Çevre Görüş Sistemi, daha güvenli bir sürüş deneyimi yaratan Otomatik Çarpışma Önleyici Sistem, Şerit Takip Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi yer alıyor. Gelişmiş Sürüş Yardım Ekranı, ihtiyacınız olan tüm bilgileri göz hizanıza taşıyor.

2017 Top Safety Pick+ ödülünü kazanan otomobillerden biri olan Honda CR-V’nin güvenliğiniz için sunduğu dikkat çeken donanımlar ise Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA), ABS, Acil Durum Fren Desteği (Brake Assist) ve Lastik Basınç Uyarı Sistemi (DWS).

Fiyat

honda-crv-nissan-xtrail-fiyat-karsilastirmasi

Kaynak

Yeni X-Trail’in donanım paketleri arasında Sky Pack, Platinum ve Design Pack yer
alıyor. 1.6 dizel motora sahip başlangıç paketinin fiyatı 183.700 TL. Nissan X-Trail 1.6 dCi X-Tronic fiyatı ise 195.000 TL. 4x4 versiyonu için belirlenen fiyat ise 205.000 TL. Honda CR-V; Premium, Elegance, Executive ve Executive+ donanım paketleri ile sürücülerin beğenisine sunuluyor. Honda CR-V 1.6 Premium fiyatı 172.000 TL. Otomatik vites tercih etmek isterseniz fiyat 189.000 TL oluyor. En üst donanım seviyesi olan 1.6 Executive+ için belirlenen satış fiyatı ise 216.000 TL.

Hangi Otomobil Size Göre?

SUV otomobil arayışında olanlar için CR-V ve X-Trail en iyi iki seçenek olarak görünüyor. Her iki araç da düşünmeye değer! Ancak söylemeliyiz ki satış rakamları ve yapılan anketlerdeki kullanıcı oyları, tüketicinin CR-V’yi daha çok sevdiğini gösteriyor. 2017 yılında Türkiye’de 3.243 kişi Nissan X-Trail sahibi olurken 4.357 kişinin tercihi ise Honda CR-V olmuş.

Honda CR-V

honda-crv-nasil-otomobil

Kaynak

  • Bu iki SUV arasında büyük bir fiyat farkı bulunmuyor. Honda’nın başlangıç fiyatı, Nissan’a kıyasla yaklaşık 10.000 TL daha avantajlı.
  • Honda CR-V, aynı hacme sahip motoru ile daha fazla güç ve tork üretiyor. CR-V böylece önceliği güçlü performans olanların kalbini fethediyor.
  • CR-V, aileniz ile çıkacağınız uzun yolculuklarda daha konforlu bir iç mekan sunuyor.
  • Nissan X-Trail daha heybetli ve güçlü bir görünüm sunarken Honda CR-V, sportif tasarımdan hoşlananların beklentilerini karşılıyor.

Nissan X-Trail


nissan-x-trail-nasil-otomobil

Kaynak

X-Trail, teknolojik donanımlar açısından Honda CR-V’ye oranla daha zengin seçeneklere sahip.
Nissan X-Trail, daha fazla bagaj alanı ve ihtiyaç duyduğunuzda kullanarak daha geniş alana sahip olmanıza imkan veren raylı koltuk sistemi ile pratiklik sunuyor.