Sürücüsüz Uçan Drone Taksiler: Volocopter Nedir?

Sürücüsüz Uçan Drone Taksiler: Volocopter Nedir?

Kaynak

Alman menşeli girişim E-Volo’nun alametifarikası Volocopter, bir helikopter gibi dikey şekilde kalkış yapabilen, tamamen elektrik gücü kullanan 18 tane pervaneli motoru sayesinde uçuş yapabilen bir tür taşıma aracı. İlk kez görücüye çıktığı 2013 yılından beri teknoloji ve otomobil dünyasında dikkatleri üzerine çeken Volocopter, geleceğin drone taksisi ve kişisel helikopteri olmaya aday görülüyor. 2018 yılında Las Vegas’ın ünlü elektronik fuarı CES’te boy gösteren Volocopter VC200 Girişimi, Intel’den destek görmesinin yanı sıra Alman otomotiv devi Daimler’den de yatırım almayı başardı.

Görülüyor ki uçan taksiler yakında semalarda boy gösterecek. İşletim sistemleri tarafından kontrol edilen insansız hava araçları, büyükşehirlerde yeni nesil ulaşım yöntemlerine dönüşecek. Mesela rotorlu elektrikli helikopter, Volocopter VC200 gibi. Özel olarak karbon fiberden tasarlanan ve cep telefonu uygulamasıyla kontrol edilebilmesi planlanan elektrikli helikoptere Volocopter ismi verilmiş. İnsanlı test uçuşunu başarıyla gerçekleştiren Volocopter VC200’ü merak edenler için konunun derinliklerine iniyoruz.

Volocopter VC200’ün özelliklerini ve uçuş şeklini, aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.


“Drone taksi nedir?” diye merak edenler için konuyu biraz açalım. Drone piyasasında birkaç yıldır otonom taksi fikri revaçta. 2016 CES bünyesinde tanıtılan Çin menşeli drone taksi EHang 184, insanlı bir şekilde yaptığı test uçuşundan tam puan aldı. Las Vegas semalarında boy gösteren EHang 184, dolu batarya ile 50 km mesafe yol alabilirken maksimum 160 km/s hıza çıkabiliyor. Drone taksi kavramının ilk örneklerinden Volocopter VC200 ise test uçuşunu 2013’te gerçekleştirmişti.
Drone taksiler, trafik sorunları her geçen gün büyüyen şehirler için mükemmel bir çözüm. Tamamen elektrik enerjisi kullanmaları sayesinde hava kirliliği oluşturmayan drone taksiler, 2 kişiye kadar taşıyabiliyor. Drone taksiler için tıpkı uçak ve trenlerde olduğu gibi istasyon ve pistler oluşturulması tasarlanıyor. Örneğin E-Volo CEO’su Florian Reuter, Volocopter’ler için tren istasyonları gibi merkezi yerlerde volo-port’lar kurarak günde 10.000 kişiye drone taksi hizmeti sunmayı, şirketin hedeflerinden biri olarak açıkladı. Binaların üzerinde kurulacak olan bu iniş alanları, otonom bir şekilde yolcu taşınmasını sağlayacak. Telefonunuzla drone taksiyi istediğiniz yere en yakın iniş pistine çağırabilecek ve şehrin trafiğe maruz kalmadan hızlı bir şekilde seyahat edebileceksiniz.

İstanbul gibi kalabalık şehirler için drone taksiler, adeta hayat kurtarıcı olacak. Her geçen gün bir yenisi eklenen uçak taksi haberleri ile geleceğin gökyüzünde onları hayal etmek çok kolay. Günümüzün en vizyoner kentlerinden Dubai, 2030 yılına kadar şehir içi ulaşımın %25’ini bu alana kaydırmayı planlıyor. İsrail merkezli Urban Aeronautics firması ise 2020 itibariyle askeri operasyonlarda ulaşım drone’larının kullanılacağını açıkladı.

Volocopter Nedir, Nasıl Çalışır?

ucan-taksi-volocopter-nasil-calisir
Kaynak

Volocopter, 18 pervaneli motoruna elektrik gücü sağlayan bataryalar ile çalışıyor. Üzerindeki sensörler ve fly-by-wire isimli uçuş kontrol sistemi sayesinde rahatça kontrol edilebilen Volocopter, bir kol yardımıyla yönlendirilebiliyor. Drone uçurma konusunda gerekli olan uçuş rota açısı, minimum hız, zorlanma, karışım kontrolü, hatve ayarlaması gibi konvansiyonel havacılığı karmaşıklaştıran öğeler ise elektronik sistemler tarafından düzenleniyor. Otomatik pozisyon ve yön kontrolü, sürücülerin uçuş hızını ayrı ayrı kontrol edebilen bilgisayar sistemleri tarafından kontrol ediliyor. Hala geliştirilmekte olan Volocopter, günümüzde 100 km/s hıza çıkarak 20 dakika boyunca havada kalabiliyor. Sahip olduğu pervane sayısı ve yedek güç kaynağı sayesinde güvenilirlik açısından yüksek puan alan Volocopter, ayrıca karbon fiber yapısıyla çok hafif. Volocopter bünyesinde, beklenmedik durumlar için yedek batarya ve paraşüt de bulunacak.

Daimler’den Volocopter’e Destek

daimler-ag-volocopter-projesi
Kaynak

Büyükşehirlerin trafik sorununa kalıcı bir çözüm sunan Volocopter, 2017 yazında Daimler’den tam 25 milyon euro yatırım aldı. Üstelik kent içi inovatif ulaşım projelerine destek veren sadece Daimler değil. Google ve Airbus gibi devasa firmalar da drone taksi fikrini destekliyor.

Elektrikli helikopter gibi uçak taksilerin en büyük destekçisi ise Dubaililer. Yerel yönetim, 2020 itibariyle uçan araç sistemini şehrin ulaşımına adapte etmeyi planlıyor. Geçen yıl yayınlanan drone taksi Dubai videosu, bu konuda ne kadar kararlı olduklarını gösteriyor.

İnsanlı uçuşlardan yüksek puan alan Volocopter VC200, şimdiye kadar birçok uçuş gerçekleştirdi; ama henüz tam kapasitesine ulaşmadı. E-Volo şirketinin kurucularından Alexander Zosel, mobil uygulamalar ile kontrol edilebilen uçan araç sistemlerinin yakın zamanda çok ilgi çekeceğinden emin.

2020’nin Sürprizi: Hyundai ve UBER Ortaklığı ile Uçan Taksi

Kaynak


Volocopter Fiyatları

ucan-taksi-volocopter-fiyatlari
Kaynak

Volocopter’e 2020 yılı itibariyle 600.000 euro gibi bir değer biçilmişti. Gelişen teknolojiler ile birlikte Volocopter fiyatlarının her geçen yıl düşeceği ve 2020’den sonra onu birçok şehirde görmeye başlayacağımız, drone piyasasında dile getirilen teoriler arasında.

Aeromobil, Kitty Hawk, Terrafugia, Lillium ve Havana, otonom hava ulaşımı için ortaya çıkan fikirlerinden bazıları. Volocopter gibi uçan taksiler merakınızı cezbettiyse bu girişimler de ilginizi çekebilir. Bilim kurgu filmlerinden bildiğimiz konsept uçan otomobiller, çok yakında gökyüzünü daha sık görülmeye başlanacak…

Volocopter Teknolojileri Başka Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Sivil kullanımda yer alan birçok teknolojinin kökeni askeriyedir. Bunlardan en bariz olanlarından biri ise head-up display’dir. İlk olarak savaş uçaklarında pilotların kullanımı için geliştirilen sistem, zamanla otomobillere entegre edildi. Volocopter teknolojisi içinde benzer bir durum söz konusu. Özellikle ABD başta olmak üzere helikopterlerin yetersiz kaldığı görevler için VTOL denen sistemler uzun yıllardır kullanılıyor. Bell gibi üreticilerin üzerinde çalıştığı sistemler için tam olarak volocopter demek mümkün değil. Çünkü Bell V-280 Valor gibi araçlar, dikey olarak iniş ya da kalkış yaptıktan sonra pervaneleri yatay bir pozisyon alıp hızlıca istenilen bölgeye gidiyor. Ancak bu teknolojinin, volocopterin önünü açtığı birçok otorite tarafından ifade ediliyor.