Sedan Rekabeti: Volkswagen Passat mı, Ford Mondeo mu?

Sedan Rekabeti: Volkswagen Passat mı, Ford Mondeo mu?

Kaynak

Avrupalı Volkswagen ve Kuzey Amerikalı Ford, yıllardan beri ürettikleri ve Türkiye’de oldukça beğenilen araçları Passat ve Mondeo ile kullanıcıları kendi saflarına çekmeye çalışıyor. D sınıfı otomobiller arasında oldukça popüler seçeneklerden olan her iki aracın da öne çıkan bazı özellikleri bulunuyor. Her iki aracın tasarım, donanım ve teknik özellikler gibi kategorilerine daha yakından bakalım.

Tasarım


2018-model-volkswagen-passat-dis-tasarim
Kaynak

D sınıfı otomobillerin en büyük özelliği, uzun oldukları kadar geniş de olmalarıdır. Volkswagen Passat, hem uzun hem de çok geniş bir araba. Araç, büyük boyutlarını desteklemek için en ve boy olarak uzayan tasarım detaylarına sahip.LED farlar ve krom çıta detayıyla Passat’ın kaputu ve ızgaraları birbirinden sert bir şekilde ayrılıyor. Araç, sivri uçlara sahip olan ön far grubuyla kendinden emin bir görünüme sahip. Ortalama yükseklikte ve geriye doğru yükselen bir eğimle ilerleyen bel çizgisi, aracın olduğundan daha uzun görülmesine yardım ediyor.

2018-model-volkswagen-passat-ic-mekan
Kaynak

2018 model Volkswagen Passat’ın arka kısmında ise sade bir tasarım tercih ediliyor. Araç, bagaj ile entegre ve araca göre ortalama bir boyuta sahip olan arka sinyalizasyon grubuna sahip. Bagajın tam ortasında ise logo bulunuyor. Passat’ın kabini gerçekten çok geniş ve ferah. Sürücünün rahatça erişebildiği geniş konsol ve direksiyon etrafına kümelenen düğmeler ile araç içi özellikler rahatlıkla kontrol edilebiliyor. 2018 model Volkswagen Passat, diz ve baş mesafesi konusunda yolculara gerçekten geniş bir alan sunuyor.

2018-model-ford-mondeo-dis-tasarim
Kaynak

Kuzey Amerikalı üretici Ford, tıpkı Volkswagen gibi D sınıfı aracına LED far koymayı ihmal etmemiş. Yanal olarak uzayan far grubu ile kaputu ince bir çizgi ile ayıran LED gündüz farları, görünüme sertlik katıyor. Aracın ön tasarımında farlar ile ızgara birbirinden ayrılıyor. Mondeo, 4 farklı hat ile cama kadar uzanan kaput çizgilerine sahip. Aracın bel çizgisi ise far grubundan başlıyor ve hafif bir eğim ile alçarak arka sinyalizasyon grubuna ulaşıyor.

2018-model-ford-mondeo-ic-mekan
Kaynak

Mondeo’nun arka tasarımında ise bagaj ile entegre ve içerisinden krom çıta geçen far grubu öne çıkıyor. VW Passat gibi Ford Mondeo’nun iç hacmi de oldukça geniş. Ancak VW’den farklı olarak Ford, kabin tasarımında ek gözler konusunda biraz geride kalıyor. Tıpkı Passat gibi Mondeo’nun da geniş bir baş ve diz mesafesi bulunuyor.

Donanım


2018-model-ford-mondeo-donanim
Kaynak

Ford Mondeo, Avrupa’da çok satmasına rağmen Kuzey Amerika’ya göre üretilmiş bir otomobil. Bu nedenle de aracın donanımları, Kuzey Amerikalıların beğeneceği şekilde oldukça işlevsel şekilde dizayn edilmiş. Aracın içerisinde 8” boyuta sahip dokunmatik ekran bulunuyor. Bunun dışında Ford Mondeo’nun öne çıkan donanımları şöyle:

 • Sürücü ve ön yolcu koltuğunda ayarlanabilir bel desteği,
 • Motor ve araç ile ilgili genel verilerinin gösterildiği yol bilgisayarı,
 • Opsiyon olarak sunulan Sony ses sistemi,
 • Anahtarsız çalıştırma özelliği,
 • Isıtmalı ön cam,
 • Panoramik cam tavan.

2018-model-volkswagen-passat-donanim
Kaynak


Volkswagen Passat, konsolun tam ortasında yer alan bir analog saatle geliyor. Araç, Mondeo’ya göre daha fazla donanım seçeneğine sahip, ama Mondeo’dan farklı olarak Passat’ta birçok donanım için ekstra ücret ödemek gerekiyor. Passat’ın donanım seçenekleri arasında öne çıkanlardan bazıları şöyle:

 • Alcantara deri döşeme,
 • 6.5” boyuta sahip dokunmatik ekran,
 • 12 V soketi,
 • Otomatik klima,
 • Anahtarsız çalıştırma ve giriş,
 • Geri görüş kamerası,
 • Karartılmış arka ve yan camlar,
 • 3 bölgeli otomatik klima.

Güvenlik
Her iki araçta da güvenliğe ekstra önem veriliyor. Volkswagen Passat, katıldığı çarpışma testlerinden başarı ile çıkıyor. Kuzey Amerika’da testler organize eden ve dünyanın en saygın test kuruluşlarından olan IIHS’nin incelemesine giren Volkswagen Passat, standart farlar ve ön yolcu çarpışma testi dışında oldukça başarılı bir grafik çiziyor.Amerika Birleşik Devletleri’nde Fusion ismi ile satılan Ford Mondeo, IIHS’nin testlerinden “Top Safety Pick” yani “güvenlikte zirve ödülü” ile ayrılıyor. Ancak tıpkı Passat gibi Mondeo’nun da standart farları testten geçemiyor.

Teknik Özellikler ve Performans


2018-model-volkswagen-passat-teknik-ozellikler
Kaynak

Teknik özellikler ve performans bakımından her iki aracın da öne çıkan modelleri bulunuyor. Ancak yakıt tüketimi açısından değerlendirildiği zaman Volkswagen Passat bir adım önde yer alıyor. VW Passat ve Ford Mondeo’nun teknik özelliklerine dair bazı değerler şöyle:

 • 2018 Model Ford Mondeo 1.5 litre EcoBoost şeklinde kodlanan benzinli model, 160 beygir güç ve 240 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için şehir içerisinde 8.7 litre benzin tüketiyor.
 • 2018 Model Ford Mondeo 1.5 litre TDCi şeklinde kodlanan dizel model, 115 beygir güç ve 270 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için şehir içerisinde 4.7 litre motorin tüketiyor.
 • 2018 Model Ford Mondeo 2.0 litre TDCi şeklinde kodlanan dizel model, 180 beygir güç ve 400 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için şehir içerisinde 5.3 litre yakıt tüketiyor.
 • 2018 model Volkswagen Passat 1.4 litre TSI şeklinde kodlanan benzinli model, 125 beygir güç ve 200 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için şehir içerisinde 6.8 litre benzin tüketiyor.
 • 2018 model Volkswagen Passat 1.6 litre TDI şeklinde kodlanan dizel model, 120 beygir güç ve 250 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için şehir içerisinde 4.7 litre motorin tüketiyor.
 • 2018 model Volkswagen Passat 2.0 litre TDI şeklinde kodlanan dizel model, 190 beygir güç ve 400 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için şehir içerisinde 5.4 litre motorin tüketiyor.

Fiyatlar


2018-model-volkswagen-passat-fiyatlari
Kaynak

Volkswagen Passat ve Ford Mondeo, çeşitli donanım ve motor seçeneklerine göre farklı fiyatlarla satılıyor. 2018 model Ford Mondeo fiyatları, 190 bin TL ile 350 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. 2018 model Volkswagen Passat fiyatları ise 175 bin TL ile 360 bin TL arasında değişiyor. Bütçenize uygun ikinci el Volkswagen Passat ya da Ford Mondeo arıyorsanız ikinciyeni.com’un fırsatlarını takip edebilirsiniz.