Elektrikli Otomobil Rekabeti: Renault Zoe mi, BMW i3 mü?

Elektrikli Otomobil Rekabeti: Renault Zoe mi, BMW i3 mü?

Kaynak

Otomobil dünyasının en büyük markalarından Renault ve BMW, elektrikli araç konusunda kozlarını paylaşıyor. Fransızların en ünlü markalarından olan Renault, Nissan ile giriştiği ittifak ile ürettiği araçlarla beğeniyi üstünde toplamayı başarıyor. Kuzey Amerika'da Nissan Leaf adıyla satılan, Türkiye'de ise Renault Zoe şeklinde anılan araç, Renault Nissan İttifakı'nın en başarılı modelleri arasında yer alıyor. Rakiplerinden farklı olarak daha uygun fiyatlarla satılan araç, özellikle son yıllarda Avrupa'da satış rakamlarını artırdı.

Almanya'nın en büyük eyaletlerinden Bavyera'dan çıkan ve tüm dünyaya yayılan BMW ise i3’te bilindik çizgileri ile elektrikli otomobillerin çevreci yanlarını birleştiriyor. Oldukça küçük ve boyutlarına göre güçlü bir araç olarak sunulan BMW i3, özellikle sürtünme katsayısının düşük olması ile beğeniliyor. Otomobil dünyasının son yıllarda öne çıkan elektrikli araba modelleri olan BMW i3 ile Renault Zoe’yi sizin için karşılaştırdık.

Dış Tasarım

Kaynak

İki araçta da ince uzun farlar dikkat çekiyor. Zoe karşımıza yuvarlak hatlar ve akıcı tasarım dokunuşlarıyla çıkıyor. Sade bir tasarımla ince uzun LED’ler, kromdan üretilen mavi logo ve ufak renklendirmelere sahip camlarla çevre dostu bir imaj çiziyor.

i3'e önden bakıldığı zaman ise böbrek ızgaralar sayesinde BMW'nin genetik özellikleri kendini belli ediyor. Araç, BMW logosu ve geniş ön tamponu ile güçlü agresif imaj çiziyor. i3, kapalı jant formu ve ince lastikleriyle sürtünme katsayısını azaltmayı başarıyor. Aracın arka kapısını açmak için önce ön kapıyı açmak gerekiyor. Araçta B sütunu olmadığı için de arka koltuklara geçerken bir zorluk yaşanmıyor. Arka stop lambalarına baktığımızda ise lambaların cam panelin içine yerleştirildiği göze çarpıyor.

Zoe’de arka kapı kolunun, önceki Renault modellerinde de gördüğümüz gibi C sütununun içine gizlenmiş olduğunu görüyoruz. Temel olarak Zoe’nin i3’ten ayrıştığı nokta, sade ve yumuşak hatlı dış tasarımı diyebiliriz.

İç Mekan


Kaynak

i3’ün içine girildiğinde dikkati çeken ilk nokta, bu modelin diğer BMW araçlarına benzemeyişi oluyor. 2 kollu direksiyon ve geniş multimedya ekranı, i3 içerisinde öne çıkan noktalar arasında. Torpido kapağının üstte ve ahşap tonlarında olması da araca farklı bir hava katıyor. Koltukları ince yapıda görünse de gayet konforlu ve yaşam alanı da ön koltukta oturanlar için sorunsuz. Arka koltuklara baktığımızda ise yeterli sayılabilecek bir diz mesafesi ve ferah bir baş mesafesi görüyoruz. Bu noktada BMW i3’ün 4 kişilik olduğundan bahsetmemizde fayda var. Arkaya 3 kişi oturmak istese de koltuklar arasındaki bardaklık bu duruma engel oluyor. BMW i3’ün bagajı ise 260 litre hacme sahip.

Renault Zoe’nin iç mekanında bizi kolay anlaşılır dijital gösterge paneli karşılıyor. Aracın pilleri tabanda olduğundan ön koltukların yüksekliği ayarlanamıyor, ama direksiyonun derinlik ve yükseklik ayarı bulunuyor. Direksiyonda yer alan logo ve torpido çıtalarında kullanılan mavi detaylar, aracın elektrikli olduğunu işaret ediyor. Arka koltuklar yeterli diz ve baş mesafesine sahip. Renault Zoe’nin bagaj hacmi ise 330 litre ile i3’e göre oldukça geniş.

Konfor


Kaynak

Öncelikle bahsetmemiz gerekir ki elektrikli otomobil kullanırken gaz ve frene alışmak biraz zaman alabiliyor. Enerji kazanımı prensiplerinden dolayı ayağınızı gazdan kestiğiniz zaman yokuş aşağı gidiyor olsanız bile araba yavaşlamaya başlıyor. Fren kavramasına alışmak için de biraz zaman ihtiyacınız olabilir.

Renault, Zoe’de diğer araçlarından daha gelişmiş bir süspansiyon ve yol tutuşu sunuyor. BMW i3 ise biraz daha sert bir süspansiyon sistemine sahip. Bu durum otoyollarda sorun olmasa da özellikle bozuk yollarda sürücüleri ve yolcuları biraz zorlayabilir. Zoe’ye kıyasla i3 daha rahat bir direksiyon hakimiyeti sağlıyor. İyi bir yalıtıma sahip i3, dışarıdan gelen sesleri minimum seviyeye indirerek Zoe’den bir adım öne geçmeyi başarıyor.

Menzil ve Pil Durumları


Renault Zoe’de marka tarafından öngörülen menzil 200-300 kilometre arası. Azami hızı saatte 135 kilometre olan araç, 0’dan 100 km/s hıza 13.2 saniyede çıkıyor. Zoe’nizi 2,5 saatte %100 şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için de ev tipi şarj kablosu ve 220 voltluk bir priz yeterli.

BMW i3’te ise marka tarafından öngörülen ortalama menzil 260 kilometre. 7 kW'lık standart şarj ünitesi ile 8-10 saat arasında şarj olan i3’ün bagajında bulunan hızlı şarj kablosu kullanıldığında ise boş bataryanın tam dolması için 2 saat yeterli oluyor. Hızlı şarj istasyonlarında ise aracınızı 39 dakikadan daha az bir sürede tamamen şarj edebiliyorsunuz. Azami hızı saatte 150 kilometre olan BMW i3, 3 farklı sürüş seçeneğine sahip:

  1. Comfort Mod: Bu modda araç herhangi bir şekilde kendini kısıtlamazken 150 km/s hıza çıkabiliyorsunuz. Menzil ise 140-170 kilometre arasında değişiyor.
  2. Eco Pro Mod: Arabadaki bazı enerji harcamalarını azaltıyor ve azami hızı 130 km/s’ye düşürüyor. Menzil ise 170-200 kilometre arasında değişiyor.
  3. Eco Pro Plus: Araçtaki tüm enerji tüketimini minimuma indirirken klimayı da optimum şekilde çalıştırıyor. Menzil ise 190-220 kilometre arasına kadar çıkarıyor.

Fiyat

  
BMW i3 ve Renault Zoe ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de fiyatları. Araçların birbirine yakın fiyatlarla satıldığı görülüyor.

  • BMW i3 Loft modeli anahtar teslim fiyatı 302.000 TL.
  • BMW i3 Lodge modeli anahtar teslim fiyatı 305.000 TL.
  • BMW i3 Suite modeli ise 312.000 TL.
  • Renault Zoe anahtar teslim fiyatı 234.250 TL.