Petrol Fiyatları ve Benzine Alternatif Yakıtlar

Petrol Fiyatları ve Benzine Alternatif Yakıtlar

Ülkemizde benzinin oldukça pahalı bir yakıt olması, hem sıfır kilometre hem de ikinci el otomobil alırken tüketicinin alternatif yakıt konusunu araştırmasına neden oluyor. İkinci el otomobil satışını, online bir platformda güvenli, keyifli, pratik ve avantajlı kılmayı hedefleyen ikinciyeni.com olarak petrol ve ona alternatif yakıtlar konusunu masaya yatırdık.

Petrol fiyatlarındaki
belirsizlik ve emisyon oranlarıyla çevreyi kirletme oranının yüksekliği, gittikçe önemi artan yeşil enerji ve çevreye verilen önemin artması enerji dünyasını alternatif yakıtlara yönlendirmektedir. Ayrıca dönem dönem yaşanan petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen benzin fiyatları yüksekliğini korumaktadır. Benzin fiyatlarının yüksekliği kullanıcıların sırtında büyük yük oluşturmakta ve sıfır ya da ikinci el otomobil alırken benzine alternatif yakıtlarla çalışan arabalara yoğun bir şekilde yönlendirmektedir.

Elektrikli Otomobiller

Elektrikli arabaların petrol ve türevini kullanan arabalara göre çok daha çevre dostu olması popülerliğini arttırmaktadır. Özellikle motor gücü açısından senelerce benzinli arabaların gerisinde kalmalarına rağmen son yıllardaki teknolojik gelişmelerle beraber benzinli arabaları yakalama noktasına gelmişlerdir. Elektrikli arabalar için en önemli sorun enerji istasyonlarının sınırlı olmasıdır. Bu sorunu da çözdükleri takdirde benzinli arabalara karşı büyük avantaj elde etmiş olacakları tahmin ediliyor.

Benzine Alternatif Yakıtlar

Benzin fiyatlarının yüksekliği, azalan petrol rezervleri, içten yanmalı motorun çalışma esnasında sera gazı açığa çıkararak çevreye onarılması zor hasarlar vermesi gibi olumsuzluklar, alternatif yakıtlar ile ilgili araştırmaların yoğunlaşmasına neden olmuştur. Dünyanın en önemli araştırma enstitüleri, üniversiteleri ve AR-GE departmanları alternatif enerji konusu üzerinde çalışmaktadır. Alternatif yakıt türlerine bor ile hidrojen karışımı, alkol ile benzin karışımı, alkol (metanol, etanol), metan, LPG, hidrojen gibi örnekler verilebilir.

Biyodizel

Biyodizel yakıtlar, yağlardan üretilen yakıtlardır. Biyodizel yakıtlarla ilgili daha çok Avrupa’da önemli çalışmalar yapılmaktadır. Henüz benzine alternatif olamasa da ileride bazı teknik gelişmelerle önemli bir seçenek olabileceği ön görülüyor. Türkiye’de kısa vadede benzine alternatif olması çok zor olan biyodizel yakıtın ancak tarım politikalarındaki değişimle beraber en azından orta vadede bir alternatif olabilme ihtimali var.

Biyoetanol

Biyoetanol daha çok benzin ile beraber kullanılır. Benzine yüzde 100 alternatif olmaktansa benzin kullanımını azaltabilen bir ek destektir. Az sayıda da olsa yüzde yüz biyoetanol kullanan hibrit arabalar da üretilmiştir. Bugün, hibrit arabaları Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılmaktadır. Yakın gelecekte yüksek oranda biyoetanollü benzin kullanarak ülkemizdeki benzin tüketimi de azaltılabilir ve benzin masrafları düşürülebilir.

Motorin

Motorin aslında petrolün başka bir türevidir. Bu da onu, benzinli arabaların en büyük rakibi yapar. Benzine göre daha ucuz olması tercih edilmesinin en önemli nedenidir. Bunun dışında daha çok yük taşıyabilen özellikle kamyon, tır gibi büyük araçlarda tercih edilmesini sağlar. Anlık motor gücü ve hızı konusunda benzinin arkasında kaldığı için spor arabalarında tercih edilmez. Çevre verdiği zararın benzinden fazla olması çevreci gruplar tarafından tepki almasına neden olur.

Otomotiv Sektörünün Geleceği ve Petrol

Her ne kadar şu anda petrol kıtlığı yaşanmıyor olsa da, 2050’li yıllarla beraber petrol kıtlığının yaşanacağı tahmin edilmektedir. Bu tahminler büyük şirketleri ister istemez alternatif yakıtlara yönlendiriyor. Ayrıca petrol fiyatlarındaki dengesizlikler, bir anda üçte biri fiyatına düşmesi ve yükselmemesi, orta doğudaki savaşlar, bazı ülkelerin petrolü tutması gibi durumlar piyasalarda da bir ekonomik parametre olarak petrole güveni zedelemiştir. Gelecek yıllarda otomotiv sektörünün başta elektrikli otomobiller olmak üzere alternatif enerji konusuna odaklanacağını gösteriyor.