Otomotiv Sektöründe Kariyer Alanları

Otomotiv Sektöründe Kariyer Alanları

Ülkemizde ve dünyada bazı sektörler, ekonomiye yön verecek derecede güçlü bir organizasyonel yapı gösterirler. 1900’lü yılların başlarından beri tüm dünyada ekonominin lokomotifi olarak bilinen otomotiv sektörü de bunlardan biridir. Kariyer için en gözde sektörlerden biri olan otomotiv alanında iş bulmak, bu sektörde neler yapabileceğini bilmekten geçiyor. Eğer otomotiv şirketlerinde çalışmak istiyorsanız bu alanda hangi faaliyetlerin söz konusu olduğunu bilmeniz önemlidir. Ülkemizin en köklü otomotiv sektörü aktörlerinden biri olan Çelik Motor ailesine mensup bir şirket olarak söz konusu iş alanını sizin için biraz netleştirdik:

Türkiye’de Otomotiv Sektörü

Türkiye’de otomotiv sektörü, üretim yapan fabrikalar, ikinci el araba ya da sıfır araba satan şirketler, araç kiralama şirketleri, oto tamir, oto yedek parça, online otomotiv satışı, online oto yedek parça satışı, ekspertiz, trafik sigortası ve kasko sigortası yapan şirketler iş alanı olarak sıralanabilir.Otomotiv Üretim ve Montaj Sektöründe İş İlanları

Otomotiv sektöründe en çok aranan personel
, üretim yapılan bir fabrika ya da satış yapılan bir galeri gibi değişik amaçlarla hizmet veren şirketlerde farklılık gösterir. Örneğin üretim ya da montaj yapan bir fabrikada en çok teknik personele ihtiyaç duyulur. Motor meslek lisesi mezunları, motor teknisyenleri, motor teknikerleri ve makine mühendisleri ülkemizde sayısı giderek artan bu fabrikalarda iş bulabilirler.

Oto Satış Alanında İş Bulmak

İkinci el oto satışı yapan ya da sıfır kilometre araba satışı yapan galeriler ve şirketler de daha çok satış yetkililerine, müşteri temsilcilerine ihtiyaç duyarlar. Araç kaskosu ya da Trafik Sigortası hizmeti veren oto sigorta şirketleri ise çağrı merkezi personeli, sigorta satışı yapacak personeli yani hizmet alanında çalışacak kişileri istihdam etmek isterler.

Araç Kiralama İş İlanları

Otomotiv sektörünün hızla yükselen alanlarından biri olan araç kiralama şirketleri de otomotiv sektörüne ilgi duyan, bu alanda teknik bilgisi olan güler yüzlü personel arayışına girerler. Daha çok turizm sektörü gibi hizmet veren araç kiralama alanında havaalanlarında müşterilere destek verecek, araç teslimi yapıp teslim edilen araçları kontrol edecek kişilere çok ihtiyaç duyulur.