Otomobillere de Bahar Bakımı Yapılır!

Otomobillere de Bahar Bakımı Yapılır!

Otomobilinizin rutin bakımlarını yaptırıyor olsanız bile mevsim geçişlerinde, özellikle kış gibi zorlu bir mevsimden bahara geçerken farklı bakım uygulamaları yapmak gerekir. Yağmur, kar, yollara dökülen tuzlar ve aşırı soğuklar nedeniyle yorulan arabanızı, yapacağınız birkaç dokunuşla eski performansına kavuşturabilirsiniz. Araç yıllık bakımı dışında kalan ve bahar aylarına girerken yapmanız gereken bakım önerilerine bir göz atalım.

Kış Lastiklerine Veda Edin

Kış lastiklerinin ömrünü uzun tutmak için yapılması gereken şeylerin başında, bahara girerken lastikleri değiştirmek geliyor. 10 derece ve üzeri sıcaklıklarda aşırı ısınan kış lastiklerini değiştirmek, fren mesafesinin uzamamasını ve viraj kabiliyetinin azalmamasını da sağlar.

Hava Filtrelerini Temizlemeyi Unutmayın

Araç bakımında yapılması gerekenlerin biri de kışın zorlu hava şartlarında tıkanan hava filtrelerini temizlemek olmalı. Yağmur, kar, çamur gibi etmenler nedeniyle hava filtresi tıkanması durumunda, yakıtın tamamının yakılacağı düzeyde oksijen salınımı sağlanamayacaktır. Bu da motorun güç kaybı yaşamasına neden olur. Bu nedenle otomobil bakım ürünlerini kullanarak filtreyi temizlemek gerekir. Temizleyici sprey kullanarak filtreyi ıslattıktan sonra içindeki kiri akıtıp su ile durulamak yeterli. Son olarak yağlama spreyi ile yağlarsanız hava filtresi temizleme işlemini başarıyla tamamlamış olursunuz.

Bir Gözünüz Daima Aküde OlsunSoğuk havalarda aracınız çalıştıkça akünüzün performansı düşer. Ayrıca nemli hava ve kir de birleşince akünün elektronik sisteminde kaçaklar meydana gelebilir. Bu nedenle bağlantı bölümlerinde pas olup olmadığı ve şarj seviyesinin yeterliliği kontrol edilmeli. Yani araç bakımı adımlarından biri de akünün performansını kontrol etmek.

Hidrolik Yağını Gözden Geçirin

Fren hortumunda bir kaçak varsa fren hidroliğinde azalma meydana gelebilir. Ayrıca fren balataları ve pistonları arasındaki küçük boşluklar da “Fren hidrolik yağı neden azalır?” sorusunun cevaplarındandır. Fren hidroliği azalırsa da fren tepki süresi uzar, direksiyon pompası zarar görür. Bu nedenle hidrolik yağı eksilmesi olup olmadığı otomobil bahar bakımında mutlaka kontrol edilmelidir.

Klima Sistemini Göz Ardı Etmeyin

Bakteriler nemli ve soğuk ortamları severler. Kış aylarında aracınızın klima sistemi de sizi hasa edecek klima sistemleri için en uygun ortamlardır. Polen filtrelerini temizlemek ve klima gazını yenilemek, kış boyuna çalışmayan klimaların baharda sorun çıkarmamasını sağlar.

Diğer Yağların Sıvıların Seviyeleri de ÖnemliMotorun ve hareketli parçaların tam performans çalışması için yağlanmaları gerekir. Motor yağlarının bu kritik görevi nedeniyle araç periyodik bakım zamanlarında yağ seviyesi mutlaka kontrol edilmeli. Ayrıca kış şartlarında çok çalışan silecekler ve silecek suyu da otomobil bahar bakımında mutlaka değiştirilmeli ve yenilenmelidir.

Dış Yüzey Bakımı

Kışın kar yağdıkça yollar tuzlanır. Bu tuzlar da aracınızın altıyla uzun süre temas eder ve paslanma gibi riskleri ortaya çıkarır. Ayrıca fren sistemi de bu tuzlardan etkilenir. Ani hava değişimleri de dış yüzey boyasına zarar verir. Bu yüzden araç yıllık bakımı dışında kış mevsiminin sonunda arabanın altını iyice temizleme ve dış yüzeyini koruyacak cila uygulamak önemlidir.

Hangi mevsim olursa olsun ikinci el otomobilinizi ikinciyeni.com’da satışa çıkarılan arabalar arasından seçerseniz TÜV SÜD ekspertiz raporları sayesinde, aldığınız ürünün bakımlarının düzeninden emin olursunuz.