Otomobiller Y Kuşağının Beklentilerine Göre Şekilleniyor

Otomobiller Y Kuşağının Beklentilerine Göre Şekilleniyor

Dünya hızla değişiyor, insanlar da bu değişime ayak uyduruyor. Ulaşım da elbette insanların yaşadığı bu değişimden payını alıyor. Kentleşmenin etkisiyle toplu taşıma, sürücüsüz araçlar ve paylaşımlı araçlara olan ilgi artıyor. Tüketiciler, otomobil markalarından yaşam tarzlarıyla uyumlu otomobiller sunmalarını beklese de kuşaklar arasındaki farklılıklar da otomobil tercihlerinde net bir şekilde hissedilebiliyor. Bugün merceğimizde, beklentileriyle otomobillerin geleceğini şekillendiren “Y kuşağı” dediğimiz genç tüketiciler var. Yeni nesil, otomobil alırken nelere dikkat ediyor, otomobillerden ne bekliyor? Birlikte inceleyelim.

Y Kuşağı Araç Sahibi Olmayı Seviyor


Türkiye’de yeni neslin %85’i 5 sene içinde araç satın almayı düşünüyor. Diğer kuşakların ise %91’i araç satın almaya sıcak bakıyor. Avrupa’da bu oran %73. Beş sene içinde araç sahibi olmak istemeyenlerin oranı ise Türkiye’de %6 iken Avrupa’da araç sahibi olmak istemeyenlerin oranı %15.7. Yani iki katından bile daha fazla.

Y Kuşağının Sürücü Profili Nasıl?


Y kuşağı bir yerden bir yere aracıyla seyahat ederken kendini araba sürmeyi seven ve düşük maliyet odaklı olarak tanımlıyor. Diğer kuşaklar, maliyetin yanı sıra konfora da önem veriyor. Avrupa’da tüketicilerin araç kullanmaya olan bakış açılarını ise maliyet, konfor ve yaşam tarzlarıyla uyumlu fonksiyonlar belirliyor.

Yeni Nesil Araç Satın Almaya Nasıl Karar Veriyor?


Tüketiciler, araç satın almadan önce ortalama 10 saat araştırma yapıyor ve %90’ı üç ve daha fazla markayı değerlendirerek karar veriyor. Karar verme sürecinde %67 oranla aileleri ve arkadaşları en büyük yardımcıları oluyor. Otomotiv markalarının web siteleri, bağımsız sitelerdeki araç değerlendirmeleri, haberler, satış personelleri ve sosyal ağlar ise karar vermeye yardımcı diğer faktörler arasında yer alıyor. Daha ucuz otomobiller, yüksek yakıt verimliliği ve uygun ödeme koşulları Y kuşağını satın almaya yönlendiriyor.

Y kuşağının satın almamasının altında yatan sebepler arasında ise yürüyerek ya da toplu taşıma ile ihtiyaçlarının karşılanabiliyor oluşu, yüksek satın alma maliyeti ve bakım maliyetleri geliyor. Diğer kuşaklardan farklı olarak trafik sıkışıklığı da satın almama sebepleri arasında yerini alıyor.

Y Kuşağının Tercihi Hibrit Motordan Yana


Y kuşağının %52’si 5 sene içinde hibrit, elektrikli ve doğalgazlı gibi alternatif motor teknolojileri ile çalışan araçları tercih edeceğini söylüyor. En çok tercih edilen alternatif motor teknolojileri arasında %18 oranla hibrit elektrikli motorlar ve %12 oranla fişli hibrit elektrikli araçlar yer alıyor. Yeni bir teknoloji olduğundan bilinirliği düşük olan sıkıştırılmış doğalgazla çalışan araçların tercih edilme oranı ise %7. Dizel motorlar %38 ile hala güçlü bir alternatif olmakla birlikte benzinli motorların tercih edilme oranı sadece %10. Bu da katılımcıların %54’ünün sahip olduğu benzinle çalışan otomobilleri gelecekte daha az göreceğimizi gösteriyor.

Araç Seçiminde Teknolojik Özellikler Ne Kadar Önemli?


Y kuşağı, gelişen teknoloji ile birlikte yoldaki araçları fark ederek çarpışmaların önüne geçen, tehlikeli sürüşlere engel olan ve hız limiti aşıldığında uyarı veren teknolojilerin önemli faydalar sağlayacağı fikrinde. Güvenlik teknolojilerine kokpit teknolojilerinden daha fazla önem veren Y kuşağının aksine konfor beklentisi yüksek olan diğer kuşaklar için kokpit teknolojileri oldukça önemli. Y kuşağının %92’si tüm ihtiyaçlarını karşılayarak sürüşü kolaylaştıran teknolojiler için daha fazla ödeme yapmaya istekli. %46’sı için bu bedel 10 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Servis Hizmeti Satışları Etkiliyor mu?


Otomotiv markalarının sağladığı servis hizmetinin kalitesi ve maliyeti, Y kuşağının %70’inden daha fazlasını etkiliyor. Ücretsiz rutin bakımlara ve bayinin tamirat yapabilme becerisine büyük önem veren tüketicilerin %42’si, hayatlarını kolaylaştıracak servisler için daha fazla ödeme yapmaya da hazır. Bu veriler, markaların konfor ve kolaylık sağlayan hizmetlerine öncelik vermeleri gerektiğini gösteriyor.

Gelecek Sürücüsüz Araçların mı?


Y kuşağının %73’ü, aracın kaymasına ya da yol hakimiyetinin kaybolmasına engel olan temel otomasyon seviyesindeki araçları tercih ederken tam otomasyon seviyesindeki araçların tercih oranı %59 seviyesine kadar düşüyor. Bu durum, büyük oranda sürücüsüz araçlara henüz yeterli güvenin oluşmamasından ve alıcıların araç kullanmaktan keyif almalarından kaynaklanıyor.

Alternatiflerden Hoşlanan Y Kuşağına Alternatif Ulaşım Yolları


Teknoloji ile yakın bir ilişki içinde olan Y kuşağı, alternatif ulaşım yollarına oldukça sıcak bakıyor. 3 kişiden 2’si ulaşım planı yapmadan önce mobil uygulamaları kullanıyor. Avrupa’da ise 3 kişiden 1’i ulaşım planı yapmak için mobil aplikasyonlardan faydalanıyor. Y kuşağının yarısı araç kiralamaya sıcak bakıyor, yarıya yakını ise araç paylaşımını etkili bir ulaşım çözümü olarak görüyor. Araç paylaşımının yaygınlaşması yolundaki en büyük engelleri ise güvenlik ve gizlilik konusundaki kaygılar oluşturuyor.

yeni-neslin-otomobil-alma-aliskanligi-nasil