Otomobil Markalarının Sponsorluk Savaşları

Otomobil Markalarının Sponsorluk Savaşları

Kaynak

Sponsorluk denildiği zaman akla ilk gelen sektör genellikle ciroların çok büyük olması nedeniyle otomotivdir. Markalar genellikle kurumsal amaçları ve vizyonları nedeniyle etkinliklere, sivil toplum kuruluşlarına ya da kulüplere sponsor olurlar. En bilinen örneklerden biri ise Red Bull. Sporla kendini özdeşleştiren marka; spor kulüpleri, e-spor ve ekstrem spor etkinliklerine sponsor oluyor. Otomotiv sektöründe de durum çok farklı değil. Genellikle benzer alanlar tercih ediliyor. Bu nedenle spor sponsorlukları konusunda adeta bir savaş söz konusu. Şimdi, markaların spor alanında yaptıkları sponsorluk çalışmalarına beraber bakalım.

KIA: NBA, Anadolu Efes, Nadal


nba-all-star-hafta-sonu-sponsoru-kia
Kaynak

Kore kökenli KIA, başta basketbol olmak üzere birçok spor dalında çeşitli sponsorluk anlaşmaları imzalıyor. NBA’in en büyük şovu olan All-Star hafta sonu etkinliklerine forma sponsoru olan KIA, Türkiye’de ise Anadolu Efes Spor Kulübü’nün sponsoru. Okçuluk gibi farklı disiplinlerde de çeşitli sponsorlukları olan marka, yaşayan en büyük tenis oyuncularından Rafael Nadal’ın da sponsoru.

BMW ve Cloud9 İş birliği


cloud9-bmw-sponsorlugu
Kaynak

Yıllardan beri çok klasik olması ve gençleri yansıtamaması ile eleştirilen BMW, yeni iş birlikleri ile bu imajını değiştirmeye başladı. Dünyanın önde gelen spor organizasyonlarına sponsor olmaya başlayan BMW, Cloud9 ile gerçekleştirdiği iş birliği ile gençler arasında dikkat çekmeyi başardı. Apex Legends, Hearthstone, CS:GO, Fortnite, Rainbow Six Siege ve League of Legends gibi oyunların profesyonel turnuvalarında her zaman üst sıralarda olan Cloud9 ile iş birliğine giden BMW, gençlerle arasını sıkı tutmaya çalışıyor.

Mercedes: TBF Sponsoru


basketbol-federasyonu-sponsoru-mercedes
Kaynak

Mercedes Benz, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun resmi sponsorları arasında yer alıyor. E-spor konusunda da öncü markalar arasında yer alan Mercedes, Electronic Sports League’in (ESL) çeşitli organizasyonlarına sponsor oluyor. Ayrıca Mercedes, ünlü e-spor takımlarından SK Gaming’in de sponsorları arasında yer alıyor. Marka son olarak Almanya’da merkezinin bulunduğu Stuttgart’ın futbol kulübünün de göğüs sponsoru olmaya devam ediyor. Kısacası Mercedes hem köklerine ne kadar bağlı olduğunu gösteriyor hem de yeni alanlarda da kendini var etmeye devam ediyor.

Chevrolet ve Manchester United İş Birliği


manchester-united-sponsoru-chevrolet Kaynak

İngiltere denildiği zaman akla ilk gelen spor kuşkusuz futboldur. Tüm dünya tarafından takip edilen Premier Lig, sponsorluk açısından oldukça önemli bir alan. Bu nedenle otomobil markaları, çeşitli alanlarda sponsorluk için Premier Lig kulüplerini tercih ediyor. General Motors’un amiral gemisi olan Chevrolet ise işi bir adım daha ileri taşıdı ve ünlü İngiliz kulübü Manchester United’ın göğüs sponsoru oldu.

Volvo ve Beşiktaş


besiktas-volvo-is-birligi
Kaynak

Beşiktaş, Vodafone ile imzaladığı anlaşma ile stad ismi gibi haklarını satmıştı. Volvo ile de sponsorluk anlaşması imzalayan kulüp, önemli bir adım daha attı. Beşiktaş’a sponsor olan Volvo, ayrıca başta yelken olmak üzere farklı spor branşlarında da sponsorluk faaliyetleri yürütüyor.

Zebraların Sponsoru Jeep


juventus-sponsoru-jeep
Kaynak

Kuzey İtalya’nın en büyük şehirlerinden olan Torino hem FIAT Chrysler Grubu’na hem de Juventus’a ev sahipliği yapıyor. Zebralar lakabıyla tanınan Juventus’un göğüs sponsoru ise FCA FIAT Chrysler Grubu’nun markası olan Jeep.

Kocaeli’nin Yerlisi Hyundai


kocaelispor-hyundai-sponsorluk-anlasmasi
Kaynak

Kocaeli’de faaliyet gösteren fabrikası ile başta Türkiye olmak üzere Avrupa’nın dört bir yanına satış yapan Hyundai, kentin en büyük spor kulübü olan Kocaelispor’un da sponsorları arasında yer alıyor. Hyundai’nin sponsoru olduğu başka bir spor kulübü ise Türk futbolseverlerin Brezilyalı ünlü oyuncu Juninho döneminde sempati beslediği Olympique Lyon. Hyundai uzun süredir Fransa kulübü Lyon’un göğüs sponsoru olarak boy gösteriyor.

Kendi Evinin Sponsoru: Volkswagen


wolfsburg-sponsoru-volkswagen
Kaynak

Wolfsburg şehri, Volkswagen kurulana kadar oldukça küçük bir yerleşim birimiymiş. Volkswagen’in gelişiyle beraber kentin adeta çehresi değişmiş. Öyle ki Wolfsburg şehrinde yaşayan hemen herkesin doğrudan ya da dolaylı olarak Volkswagen ile bir bağı bulunuyor. Ayrıca Volkswagen, şehrin takımı olan Wolfsburg FC’nin de ana sponsoru konumunda yer alıyor.

Arsenal ve Fransa Bağı


arsenal-citroen-is-birligi
Kaynak

Uzun yıllar İngiliz kulübü Arsenal’in başında kalan Fransız çalıştırıcı Arsene Wenger, yaptığı ve yapamadıkları ile şimdiden dünya futboluna adını kazıdı. Wenger döneminde Henry gibi çok sayıda Fransız futbolcu Arsenal sayesinde parladı. Bu nedenle kulübe bir dönem “Fransız” yakıştırması bile yapılmıştı. Bu nedenle midir bilinmez, Arsenal’in sponsorları arasında uzun yıllar ünlü Fransız üretici Citroen yer aldı.