Oto Lastiğinin Üzerindeki Bilgiler Ne Anlama Gelir?

Oto Lastiğinin Üzerindeki Bilgiler Ne Anlama Gelir?

Lastiklerin üzerindeki rakamların ve harflerin anlamları çoğu sürücüye göre karmaşık bir konudur. Doğru lastiği seçmek ve lastik bakımı yapmak içinse bu bilgilerin bilinmesi bir gerekliliktir.

Öyleyse lastik üzerindeki bilgiler ne anlama geliyor, bakalım.

Lastik Desenleri


Oto lastiklerine baktığımızda 5 farklı desenle karşılaşırız. Lastiklerin desenlerine göre özellikleri ise şöyledir:

1- Düz tip lastikler: Sessiz ve konforlu sürüş imkânı sağlayan bu lastikler, üstün direksiyon hâkimiyeti ve düşük yakıt tüketimi ile ön plana çıkarlar.

2- Dişli tip lastikler: Islak zeminlerde, çamurlu ve karlı yollarda üstün manevra kabiliyeti sağlayan dişli tip lastiklerin yol tutuşları ve fren performansları da maksimum seviyededir.

3- Blok tip lastikler: Kavrama ve çekiş gücü yüksek olan dişli tip lastiklerin fren performansları da güçlüdür.

4- Düz-dişli tip lastikler: Hem ön hem de çeker aksta kullanılan düz-dişli tip lastikler, asfalt dışı yollarda sürüş kolaylığı sağlar. Direksiyon hâkimiyeti de iyi dengelenmiştir.

5- Kar-çamur tip lastikler: İsminden de anlaşılacağı gibi karlı ve çamurlu yollarda yüksek performans sergileyen bu lastiklerin fren emniyeti ve yol tutuş kabiliyeti maksimum seviyededir.

Lastik Üzerindeki Yazıların Anlamı

Bu konuyu bir örnekle açıklamak daha kolay olacaktır.

Üzerinde “175/75 R 20 92 T” yazan bir lastikle karşı karşıya olduğumuzu düşünelim. Peki, bu harfler ve rakamlar ne anlama geliyor?

175: Lastik taban genişliği (Kullanılan ölçü birimi milimetredir.).
75: Yanak genişliğinin lastik taban genişliğine oranı (% değeri).
R: Lastiğin radial (telli) olduğunu gösterir.
20: Lastik iç çapı, jant ölçüsüdür (Kullanılan ölçü birimi inçtir.).
92: Lastik üzerindeki yük endeksidir.T: Lastiğin hız sınıfıdır.

Hız sınıfları ve lastiklerin çıkabilecekleri maksimum hızlar (km/saat):TL: Tubeless (iç lastiksiz). Halk dilinde “dubleks” olarak bilinir.

TT: Tube-Type (iç lastikli).

RF: Rein-Force (güçlendirilmiş).

XL: Extra Load) (daha fazla yük).

Lastik Aşınma Miktarı ÇizgisiŞekildeki gibi lastiğin tabanında bulunan çizgiler, lastiğin ne kadar aşındığını görmenizi sağlar. Eğer lastiğin diş yüksekliği aşınıp bu çizgilere kadar gelmişse yol tutuş ve güvenli sürüş özelliklerinin azaldığını anlayabilirsiniz.

Lastiğin Üretim Tarihi Nerede Yazar?Örnekte görülen kısım, lastiğin üretim tarihinin yazıldığı kısımdır. Bu rakamları şöyle okumak gerekiyor: Son iki rakam üretim yılı, ilk iki rakamsa üretildiği haftadır. Yani bu örneğe göre lastik, 2012 yılının 46. haftasında üretilmiştir. Alacağınız lastiklerin son 2 yıl içinde üretilmiş olması gerektiğini de belirtelim.