Oto Döşeme Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto Döşeme Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomobil üreticilerinin sık sık dile getirdiği bir konu vardır: Bir arabada hiç bir detay tesadüfen kullanılmaz. Mutlaka sürüş güvenliği, konfor konularında bir alana hizmet ediyordur. İşte böyle detaylardan biri de oto döşemeleridir. Bir otomobilin hem görünümünü etkileyen hem de konforlu bir yolculuk deneyimi yaşatmasını sağlayan en önemli aksesuarlardan biri döşemeleridir. Oto döşeme konusu sadece koltukları kapsamaz. Arabanın içindeki tüm tekstil ya da kaplama alanlarını içerir. Oto döşeme yenileme, tamir amacıyla ya da sadece estetik amaçla yapılabilir.

Oto Döşeme Arabada Hangi Alanları kapsar?

Oto döşeme yaptırmayı düşünüyorsanız bu konuyu sadece koltuk kılıflarıyla sınırlı tutmayın. Zira nasıl ki ev dekorasyonunda perde, koltuk, halı, mobilyalar bir bütünlük içinde planlanırsa güzel ve etkileyici bir tarz elde edilebiliyorsa aynı bütünlük araba dekorasyonu için de geçerlidir. Oto döşeme yaptıracağınız zaman ya da ikinci el araba satın alırken oto döşemesini incelerken koltuk, kapı, tavan,direksiyon, zemin ve ön konsolu da göz önüne alın. Tüm bu detaylarda bir bütünlük olursa aracın iç dekorasyonu çok daha şık ve etkileyici görünecektir. Hatta söz konusu parçalardaki bütünlük arabanın genel tasarımı ile de uyumlu olmalıdır.

Oto Döşemede Kullanılan Malzemeler Neden Önemli?

İkinci el araba alırken
oto döşeme konusunu mutlaka inceleyin. Zira döşemeler sandığınızdan daha önemli olabilir. Oto döşeme konusunda dikkat etmeniz gereken bazı detayları şöyle sıralayabilirsiniz.

  • Kolay temizlenebilen malzemeler tercih edilirse lekeli ve kötü bir görünümün önüne geçilebilir.
  • Yangına dayanıklı malzeme kullanılmış olması da güvenlik açısından son derece önemlidir.
  • Nefes aldıran, terletmeyen kumaşlar hem uzun seyahatlerde hem de trafikte geçen uzun saatlerde konforlu bir yolculuk sağlar.
  • Doğru renk ve desen seçimi, arabanın daha yeni, daha çekici görünmesine yardımcı olur.