Oto Alarm Sistemleri Ne Kadar Güvenilir?

Oto Alarm Sistemleri Ne Kadar Güvenilir?

Üretildikleri ilk dönemden beri hırsızların hedefinde olan arabalar, günümüzde oto alarm sistemi adı verilen güvenlik önlemleriyle korunuyor. Peki, araba alarmları bunu nasıl yapıyor? Yani onlara güvenmemiz için hangi güvenlik önlemlerine sahipler?

Araba Alarmlarında Hangi Parçalar Bulunur?

En basit haliyle araba alarm sistemleri, kapılara ve bazen de camlara takılan sensörlerin uyarılması durumunda siren sesinin devreye girmesiyle araç sahibini uyaran bir mekanizmaya sahip. Peki, bunu hangi parçalarla sağlıyor?

  • Farklı sesler çıkararak araç sahibini uyaran siren,
  • Basınç ve hareket sensörleri,
  • Oto alarm kumandasıyla kontrol edilebilmesi için radyo alıcısı,
  • Enerjisinin kesilmesini önlemek için yedek batarya,
  • Tüm oto alarm setini yönetecek kontrol ünitesi. 

Alarm Sensörleri Nasıl Çalışır? Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

Araba alarmlarının temelini oluşturan sensörler, yerleştirildikleri bölgeye göre adlandırılırlar ve o bölgeden gelecek dış müdahalelere göre sistemim harekete geçmesi için uyarı gönderirler.

Ön kaput, bagaj ve diğer kapılar açıldığında devreye giren araba alarmı kapı sensörleri, en çok tercih edilen güvenlik önlemlerinden biridir. Kapılar kumanda ya da anahtar olmadan açıldığında devreye girerler.

Araba alarmı cam sensörleri ise hırsızlara karşı etkili diğer yöntemlerdendir. Çünkü hırsızlar çoğu zaman kapı açmakla zaman kaybetmemek için camları kırmayı tercih ederler. Camlara yerleştirilen mikrofonlar da hava basıncındaki değişimleri algılayarak özel bir frekansla sinyal gönderirler. Böylece siren devreye girer.

Basınç sensörleri de hırsızların camları kırması ihtimaline karşı kullanılırlar. Camlar kapalıyken dışarısı ile içerisi arasındaki basınç farkını ölçer. Camlar ya da kapılar zorla açıldığında hava basıncında yaşanan değişime göre araç alarmını devreye sokar.

İleri düzey oto alarm setinde bulunan şok sensörü ise araca yapılan herhangi bir darbede devreye girme özelliğine sahiptir. Yani birisi arabanıza vurursa, onu iterse ya da başka şekilde hareket ettirirse şok sensörü devreye girerek sirenlerin çalmasını sağlar.

Son olarak eğilme sensörleri de son yıllarda hırsızların çekici kullanarak araba çalmalarını önlemek için geliştirilmiş bir yöntem. Eğim dedektörleri, aracınız kapalıyken açısı değişince devreye girer.

Araba Alarm Kumandası Ne İşe Yarar?Uzaktan kumandanın en klasik görevi, alarm sistemini açıp kapatmak. Arabanın kapısını kapattıktan sonra kumanda üzerindeki tuşlar ile alarm sistemi aktif hale getirilir ve arabanın kapısı açılmadan önce kapatma duşuna basılarak devreden çıkarılır. Bunun dışında alarm çaldığında kapatmak da kumandanın görevidir. “Araba alarmı nasıl devre dışı bırakılır?” sorusunun araç sahipleri için en doğru cevabı da alarm kumandası olacaktır kısacası.
Oto alarm kumandası kopyalama ise zaman zaman profesyonel hırsızlar tarafından denendiği için üreticiler, farklı kod sistemleri ile kumandaları özelleştirme yoluna giderler.

Oto Alarmı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Oto alarm fiyatları, sensörlere ve diğer özelliklere göre değiştiği için ucuz ürünlere yönelmek yerine pahalı ama daha çok önlemi bulunan seçeneklerle ilgilenmek yerinde olacaktır.
  • Oto alarm markaları arasında en güvenilir olanları seçmek için kullanıcı yorumları takip edilmelidir.
  • Satın alınacak araç alarm sisteminin sensör çeşitliliği incelenmeli, iç ve dış koruma sunan modellere ağırlık verilmelidir.