OGS mi, HGS mi?

OGS mi, HGS mi?

Hemen her araç sahibinin en az bir kere sorduğu sorular vardır: HGS nedir? OGS nedir? OGS ve HGS sorgulama nasıl yapılır? HGS cezası nasıl ödenir? Hangisi daha avantajlıdır? Bu soruların hepsine ve konuyla ilgili diğer merak edilenlere cevap bulmak için yazımızı okuyun.

OGS Nedir?

En baştan başlamak gerekirse OGS (açılımı Otomatik Geçiş Sistemi), köprü ve paralı otoyollardan geçerken gerekli ücretin otomatik olarak ödenmesini sağlayan bir uygulama. Aracın -genellikle- ön camına yerleştirilen OGS cihazları, köprü ve otoyollarda bu cihaza sahip araçların geçmesi için belli gişelerle ayrılmış durumda. Siz aracınızla bu gişelerden geçerken daha önce cihazınıza yüklediğiniz paradan, geçiş ücreti otomatik olarak çekilir. Araçlar OGS’de 5 farklı sınıfa ayrılır ve geçişte bu sınıfa göre değerlendirme yapılır.

HGS Nedir?

2012 yılında aktif hale getirilen HGS (açılımı Hızlı Geçiş Sistemi), aslında 2000’lerin başında hayatımıza giren OGS’nin yerini almak için tasarlanmıştı. OGS’nin aksine HGS araç sınıfları 6’ya ayrılır. OGS’ye göre araç geçişlerini çok daha hızlı algılayan HGS için yapılan ilk açıklama, yakın zamanda OGS’nin tamamen iptal olacağı ve tüm sistemin HGS’ye aktarılacağı yönündeydi. Ancak bu henüz gerçekleşmiş değil.

OGS ve HGS Nereden Nasıl Alınır?“OGS ve HGS nerelerden alınır?” sorusu sık sık sorulur. Birbirinden farklı iki sistem olmasına rağmen hem OGS’yi hem de HGS’yi PTT ve anlaşmalı bankalardan temin etmek mümkündür. OGS ve HGS fiyatları ise birbirinden farklıdır. OGS fiyatları, cihaz ve depozito bedeli nedeniyle biraz yüksektir. Bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte eğer bir hesabınız varsa 40-60 TL arasında ödeme yapmanız gerekir. Bazı dönemlerde de bankalar kampanyalar düzenleyerek ücret talep etmeden OGS cihazı verebiliyor. HGS geçiş kartı ve etiketlerinin fiyatları ise daha uygundur. 5-15 TL arasında değişiklik gösterir. OGS ve HGS köprü geçiş ücretleri arasındaysa herhangi bir fark bulunmaz.

Bu cihaz ve etiketleri almak için de genellikle araç ruhsatı ile kimlik yeterli oluyor.

OGS ve HGS Yüklemesi Nasıl Yapılır?


PTT ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla OGS ve HGS yükleme yapmak mümkün. Bunun için öncesinde OGS ve HGS sorgulama araçlarını kullanarak bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Bu işlemi de PTT ve bankalar aracılığıyla yapabileceğiniz gibi e-Devlet’ten de faydalanabilirsiniz.

OGS ve HGS Geçiş İhlali Nedir?OGS’li ve HGS’li araçlar için köprülerde ve otoyollarda ayrı gişeler olmasına rağmen zaman zaman bazı yolcular bu gişelerden geçerken cihazlar doğru okuyamayabiliyor. Yani siz bir HGS’li olarak HGS gişesinden geçmiş olmanıza rağmen bazen alıcılar sorun yaşayabiliyor. Bazen de cihazlarda yeterli ücret bulunmadığı için kaçak geçilmiş oluyor. Bu gibi durumlara geçiş ücretinin 10 katı tutarında ceza kesilir. Bu nedenle belli aralıklarla OGS – HGS ceza sorgulama işlemini yapmalısınız. Üstelik bu sayede tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde OGS – HGS ceza ödemesi yaparak %25 indirim avantajından da faydalanabilirsiniz.

OGS mi, HGS mi Daha Avantajlı?

Yakın dönemde yapılan açıklamaya göre OGS kaldırılacak ve bütün sistem HGS’de birleştirilecekti. Bu nedenle araç sahiplerinin çok büyük bir kısmı OGS yerine HGS’ye geçti. Ancak sonradan bu uygulama durdurulunca günümüzde HGS gişelerinde zaman zaman sıkışıklık oluşuyor. Çünkü araçların büyük bir kısmında HGS var. Az sayıdaki OGS’li araç ise OGS gişelerinden rahatlıkla geçebiliyor. OGS ile HGS arasındaki farklardan biri bu. Diğer ise temin ederken ödenen ücretin dışında cihaz arızası için de OGS’de tekrar ücret ödeniyor olması.