Mercedes ve BMW Ortak mı Oluyor?

Mercedes ve BMW Ortak mı Oluyor?

Kaynak

Hem elektrikli araçların gelecek yıllarda yaygınlaşacak olması hem de güvenlik başta olmak üzere diğer birçok elektronik özelliğin araştırma maliyetlerinin artması nedeniyle otomobil markaları birbiri ardına ortaklık kuruyor. Mercedes ve BMW’nin ise bir dizi anlaşma yapıp ortak otomobil ile çeşitli hizmetler sunacağı yıllardan beri iddia ediliyordu. Sonunda olan oldu ve iki marka ortaklıklarını duyurdu. Dilerseniz son günlerin büyük tartışma yaratan meselesini ve Mercedes’in sahibi olan Daimler AG ile BMW Group’un açıklamalarını beraber inceleyelim.

Neden İttifak ya da Ortaklık Kuruluyor?bmw-mercedes-logosu

Kaynak

Her geçen gün otomobillerin daha teknolojik olması, markaların model sayısı ve kullanıcı beklentilerinin artması gibi nedenlerle ortaklıklar ya da ittifaklar sık sık hayata geçiyor. Ayrıca son yıllarda hayata geçen ittifakların çok başarılı olması, markaların hızlanmasında önemli bir neden olarak görülüyor. Kurulan ittifaklar arasında kuşkusuz en başarılısı ise son yıllarda farklı segmentlerde araçları ile büyük satış başarısı yaşayan Renault Nissan İttifakı’dır. SUV, hatchback ve pick-up gibi farklı kasa tiplerinde araç üreten ittifak, Renault Zoe ve Nissan Leaf modelleri ile de elektrikli otomobil piyasasında yer etmeyi başardı. Hatta her iki markanın yeni geliştirdikleri teknoloji ve kasa tiplerinden başta Mercedes olmak üzere birçok marka yararlanıyor. Mercedes’in 2018 yılında çıkardığı X Serisi, Renault Alaskan ve Nissan Navarra ile kardeş sayılıyor. BMW ve Mercedes ise Renault Nissan İttifakı’ndan farklı olarak ilk etapta otomobil üretmeyecek.

Daimler AG ve BMW Group’tan Gelen Açıklama ve Ortaklaşılacak NoktalarOcak 2019’da yapılan açıklamaya göre BMW Group ve Daimler AG ilk olarak inovasyon alanında ortak olacak. Bilmeyenler için hemen açıklayalım. Türk Dil Kurumunun Güncel Türkçe Sözlüğü, inovasyon sözcüğünün Türkçe karşılığının “yenileşim” olduğunu söylüyor. Temel olarak, “değişen koşullara ayak uydurabilme kabiliyeti” diyebiliceğimiz inovasyon alanında iki büyük otomobil devinin ortaklaşması, büyük bir heyecanı beraberinde getiriyor.

İki şirketin en önemli hedefi, beraberce güçlü bir teknoloji ekosistemi yaratmak ve bu ekosistem ile kullanıcılara yenilikçi otomobiller sunmak. Geleceğin araç teknolojisi olarak gösterilen elektrikli otomobiller konusunda önemli adımlar atması beklenen ortaklık, açıklamaya göre, paylaşımlı araçlar konusunda çalışacak ve platform geliştirecek. Madde madde ilerleyip neler yapılacağına daha yakında bakabiliriz.

Farklı Modellere Entegre Edilebilecek Platform Üretimibmw-mercedes-ortak-c-sinifi-platformu

Kaynak

Farklı modellere entegre edilebilecek olan platform üretimi ile hem BMW hem de Mercedes büyük bir yükten kurtulacak. Volkswagen gibi markaların hayata geçirmeye başladığı modüler platformlar ile hem bugün için benzinli ya da dizel motorların bulunduğu otomobiller hem de geleceğe yatırım olarak elektrikli motorların bulunduğu otomobiller çalışabiliyor. Ayrıca BMW ve Daimler’in altında yer alan BMW, Mercedes, Smart ve Mini gibi markaların araçları, bu platform ile üretileceği için yedek parça ile teknik servis gibi konularda maliyetler önemli ölçüde azalacak.

Araba Paylaşım Servislericar2go-nedir

Kaynak

Şu an için hem BMW’nin hem de Daimler’in Avrupa’nın neredeyse tamamında hizmet veren iki farklı araç paylaşım servisi bulunuyor. Bu servislerden Daimler’e ait olanının adı Car2go’dur ve özellikle Almanya’da oldukça başarılıdır. BMW’nin markasının adı ise DriveNow ve bu sistem, Car2go kadar verimli çalışmasa bile Almanya dışında oldukça güçlü. İki şirket tarafından yapılan açıklamaya göre araç paylaşım uygulamaları, 4 milyon kullanıcı tarafından tercih ediliyor. İki şirketin uygulamalarını tamamen birleştirmesi ile oluşturulacak ortaklığın, Avrupa pazarını tek başına ele geçirmesi bekleniyor.

Car2go ya da DriveNow’un Türkiye için hizmet vermiyor. Şu an için ülkemizde öne çıkan en önemli uygulama ise Garenta Moov’dur. Moov ile araç istediğiniz herhangi bir noktaya geliyor. Aracı kullandıktan sonra ise herhangi bir noktaya bırakabilirsiniz. Kapıları kilitlemek ya da herhangi başka bir şey yapmak için ise sadece akıllı telefona yüklenen uygulama kullanılıyor.

Park Çözümüİki marka güçlerini birleştirip park sorununa çözüm yaratmak için kolları sıvayacak. Böylece özellikle insanların metropollerde araba almamasına neden olan otopark sorunun önüne geçip hem BMW’nin hem de Mercedes’in araç satışlarını arttırması hedefleniyor.

Elektrikli Araçlar İçin Şarj ÇözümleriAsıl önemli noktaya geldik. Boşalan araç bataryasını doldurmak, bugün için elektrikli araçların en büyük handikapları arasında gösteriliyor. Bu nedenle de BMW ve Mercedes, elektrikli araçların bataryasının kısa sürede dolumu ile ilgili olarak çalışmalar yürütecek. Böylece bugünden ürettikleri elektrikli araçlar için geniş bir pazar yaratacaklar.

Dillerde Olan Proje: BMW 1 Serisi ve Mercedes A Serisi’nin Ortak Üretimimercedes-a-serisi-ve-bmw-1-serisi

Kaynak

Bu konunun tamamen bir iddia olduğunu peşinen belirtelim. Fakat yukarıda yer alan bilgileri, markalardan çok daha önce duyuran kişilerin neredeyse tamamı tarafından C sınıfı ortak bir araç üretileceği dile getirildi. İddialara göre 1 Serisi ve A Serisi, gelecekte aynı gövdeye ve batarya seçeneklerine sahip olacak. Ancak gövde ve batarya teknoloji dışında tasarımdan araç içi teknolojilere kadar birçok farklı noktanın ayrışması bekleniyor.