Küçük Otomobil Rekabeti: SEAT Ibiza mı? Ford Fiesta mı?

Küçük Otomobil Rekabeti: SEAT Ibiza mı? Ford Fiesta mı?

Kaynak

Hyundai i20, Volkswagen Polo, Renault Clio, Ford Fiesta ve SEAT Ibiza gibi araçların yer aldığı B segmenti, rekabet anlamında en çetin alanların başında geliyor. Metropoller içerisinde yaşayan insanların rahat seyahat etmesi ve park sorunu yaşamaması için özel olarak dizayn edilen B segmenti otomobiller arasında son yıllarda hızla popülerleşen SEAT Ibiza ve yılların eskitemediği Ford Fiesta’yı; teknik özellik, donanım, tasarım, yakıt tüketimi ve fiyat gibi farklı kriterlere göre değerlendirdik.

Dış Tasarım: SEAT Ibiza mı, Ford Fiesta mı?

seat-ibiza-dis-tasarim-ozellikleri


Kaynak

Yıllar önce Volkswagen Grubu tarafından satın alınan SEAT, zamanla grubun diğer üyeleri ile tasarım dilini yakınlaştırdı, ama İspanyol çizgilerini korumayı da başardı. Volkswagen’in sedan araçları ile başlattığı sert görünüm, Ibiza’da da devam ediyor. Aracın üçgen formuna sahip farları, kaput üzerinden cama kadar ulaşan keskin çizgileri ve kesik kum saati formuyla aracı heybetli gösteren ızgara tasarımı bulunuyor. Tüm bu özellikler toplandığındaysa görünüm oldukça yırtıcı bir hale geliyor. Farklı hizalara sahip olan silik iki farklı bel çizgisi sayesinde de araç olduğundan çok daha yüksek görünüyor. Ön far grubunu tamamlamak için arka sinyal grubunda da üçgen forma sahip olan stop lambası kullanılıyor.

ford-fiesta-dis-tasarim-nasil

Kaynak

Yıllar önce Volkswagen Grubu tarafından satın alınan SEAT, zamanla grubun diğer üyeleri ile tasarım dilini yakınlaştırdı, ama İspanyol çizgilerini korumayı da başardı. Volkswagen’in sedan araçları ile başlattığı sert görünüm, Ibiza’da da devam ediyor. Aracın üçgen formuna sahip farları, kaput üzerinden cama kadar ulaşan keskin çizgileri ve kesik kum saati formuyla aracı heybetli gösteren ızgara tasarımı bulunuyor. Tüm bu özellikler toplandığındaysa görünüm oldukça yırtıcı bir hale geliyor. Farklı hizalara sahip olan silik iki farklı bel çizgisi sayesinde de araç olduğundan çok daha yüksek görünüyor. Ön far grubunu tamamlamak için arka sinyal grubunda da üçgen forma sahip olan stop lambası kullanılıyor.

İç Mekan: Ford Fiesta mı, SEAT Ibiza mı?

ford-fiesta-ic-mekan-ozellikleri

Kaynak

Ford Fiesta’nın içine özel bir önem gösterilmiş. Oldukça büyük bir multimedya ekranın yer aldığı konsol, vites kısmında öne doğru çıkıyor. Ayrıca multimedya ekranı, ayrıksı yapısıyla derinlik hissi de yaratıyor. Boyutlarına göre oldukça ferah bir yaşam alanı sunan Fiesta, dört yetişkin ve bir çocuğun rahatça yerleşebileceği bir araç. Otomobilin çok sayıda opsiyon seçeneği bulunuyor. Ancak bunlardan en dikkat çekeni, otomobili konser salonuna çeviren B&O Ses Sistemi oluyor.

seat-ibiza-kokpit-paneli

Kaynak

SEAT Ibiza konsolunun torpidoya kadar olan kısmı, sürücüye dönük olacak şekilde hafif bir eğim ile konumlandırılmış. Kadran üzerinde yer alan çıkıntı yukarıya kadar uzatılmış. Böylece ışık parlaması sıfıra yakın hale getirilmiş. Akıllı telefonlar için kablosuz şarj ünitesi, USB portları ve direksiyondan kumanda gibi birçok opsiyon ile sunulan aracın malzeme kalitesi, segmentine göre tatmin edici seviyeye sahip. Ancak hem Ford Fiesta hem de SEAT Ibiza’nın konsolunda sert plastik kullanıldığını bilmelisiniz.

Motor ve Performans: SEAT Ibiza mı, Ford Fiesta mı?

seat-ibiza-motor-ve-performans

Kaynak

SEAT Ibiza’nın Volkswagen Grubu’nun üyesi olması sadece tasarım dilinde yaşanan değişiklik ile sınırlı kalmıyor. Alman teknolojisinden de yararlanan Ibiza, tek motor seçeneği ile sunuluyor.
 • SEAT Ibiza 1.0 EcoTSI 115 HP şeklinde kodlanan araç, 999 cc motor hacmine sahip ve 115 beygir güç üretebiliyor. 7 ileri DSG otomatik vitese sahip olan araç, 0’dan 100 km/s hıza ise 9.5 saniyede ulaşıyor.

ford-fiesta-performans

Kaynak


Ford Fiesta’nın 1.0 litrelik benzinli motoru bulunuyor. Benzinli motor, EcoBoost isimli özel bir teknolojiye sahip ve küçük hacimli olmasına rağmen çok ciddi güç üretebiliyor. Dizel olarak ise efsanevi 1.5 litrelik TDCi motorlu seçenek mevcut. İsterseniz motor hacimlerine ve üretebildikleri güce bakalım.

 • Ford 1.5 L 85 PS şeklinde kodlanan dizel versiyon, 1499 cc hacme sahip ve 85 beygir güç üretebiliyor. 6 ileri manuel vitese sahip olan araç, 0’dan 100 km/s hıza 12.4 saniyede ulaşıyor.
 • Ford 1.0 L 100 PS şeklinde kodlanan benzinli versiyon, 998 cc hacme sahip ve 100 beygir güç üretebiliyor. 6 ileri otomatik vitese sahip olan araç, 0’dan 100 km/s hıza ise 12.2 saniyede ulaşıyor.

Yüksek performansa sahip olan 1.0 L motor ile otomatik vites kombinasyonu bir araya geldiği zaman Ford Fiesta oldukça iddialı bir seçenek halini alıyor.

Yakıt Tüketimi ve Emisyon: Ford Fiesta mı, SEAT Ibiza mı?

ford-yakit-emisyon


Kaynak


Yakıt tüketimi değerleri konusunda Ford oldukça iddialı değerlere sahip. Özellikle dizel motorun yakıt ekonomisi açısından çok başarılı olduğu söylenebilir.
 • Ford Fiesta 1.5 L 85 PS şeklinde kodlanan dizel versiyon, şehir içinde 100 kilometre mesafe için 3.8 litre yakıt tüketiyor.
 • Ford Fiesta 1.0 L 100 PS şeklinde kodlanan benzinli versiyon, şehir içinde 100 kilometre mesafe için 7.2 litre yakıt tüketiyor.

Dizel versiyon hem yakıt tüketimi hem de karbon salınımı konusunda oldukça verimli ve çevreci bir yapıya sahip. Benzinli motora sahip seçenekler ise yüksek yakıt tüketimi nedeniyle araç ile az seyahat edecek kişilere hitap ediyor.

seat-ibiza-yakit-tuketimi

Kaynak

Dizel versiyonu bulunmayan SEAT Ibiza, yakıt tüketimi konusunda biraz geri planda kalıyor. Yakıt ekonomisi açısından değerlendirecek olursak;

 • SEAT Ibiza 1.0 EcoTSI 115 HP DSG S&S şeklinde kodlanan benzinli versiyonun şehir içerisinde ne kadar tükettiği paylaşılmamış. Bileşik yani şehir içi ve şehir dışı karışık ortalama yakıt tüketimi değeri ise 100 kilometre mesafe için 5.7 litre.

 

Dizel versiyon isteyenler için SEAT Ibiza bir adım geride kalıyor. Ayrıca yüksek performanslı olması nedeniyle yakıt tüketimi de biraz daha yüksek.

Güvenlik: SEAT Ibiza mı, Ford Fiesta mı?

seat-ibiza-guvenlik-sistemleri-nasil

Kaynak

Önemli test kuruluşlarından olan ve ülkemiz dahil olmak üzere Avrupa’da satışa sunulan araçları test eden EuroNCAP’in testlerine katılan SEAT Ibiza, 5 yıldız almayı başarıyor. Yetişkin yolcu güvenliği konusunda %95 gibi oldukça iddialı bir sonuca ulaşan araç içerisinde çok sayıda güvenlik ekipmanı bulunuyor. Ön kısımdan başlayan hava yastıkları, yan taraflarda da devam ediyor. Araç içerisinde çocukların güvenliğini sağlayabilmek için çocuk oto koltuklarını bağlamaya yardımcı olan ISOFIX girişleri bulunuyor. Teknolojiden ödün verilmeyen SEAT Ibiza’da, yorulduğunuzu fark ettiği zaman uyaran Yorgunluk Tespit Sistemi ve olası bir kazadan sonra devreye girerek panik halinde aracı hızlandırmanızı engelleyen İkincil Çarpışma Freni bulunuyor.

ford-fiesta-guvenlik-sistemleri

Kaynak

Ford Fiesta’nın Trend, Titanium ve ST Line olmak üzere üç donanım seçeneği bulunuyor. Seçenekler arasında güvenlik ekipmanları bakımından herhangi bir fark bulunmuyor. Standart olarak donanımlardan bazılarını sıralayalım:

 • EBA: Acil Durum Fren Desteği olarak da anılan sistem, aniden durmak istediğiniz zaman fren yolunu kısaltıyor.
 • HLA: Yokuşlarda aracınızın stop etmemesi için geliştirilen sistem ile yollar daha güvenli oluyor.
 • Lastik Basınç Takip Sistemi: Lastiklerin basıncını ölçüyor ve gerektiğinde sizi uyarıyor.
 • Sürücü ve ön yolcu hava yastığı ile olası bir kazadan güvenle ayrılmanıza yardımcı oluyor.
 • ABS: Aracınızın ile fren yaptığınız zaman, tekerlerin kitlenmesini ve aracın kaymasını önler.

Fiyat: Ford Fiesta mı, SEAT Ibiza mı?

seat-ibiza-fiyatlari-nasil

Kaynak

Tek motor seçeneğine sahip olan SEAT Ibiza’ya farklı donanımlar eklenebiliyor. Ancak baz olarak sunulan Style donanım seviyesinin üzerine bir miktar daha ücret ödenmesi gerekiyor.
 • 2020 model SEAT Ibiza 1.0 EcoTSI 115 HP DSG S&S Style’ın satış fiyatı: 157.000 TL

 

Ford Fiesta’nın fiyatları, donanım paketlerine ve motor gücüne göre değişiklikler gösteriyor.
 • 2020 model Ford Fiesta Titanium 1.0L EcoBoost 100 PS 6 ileri otomatik vites şeklinde kodlanan versiyonun satış fiyatı: 178.000 TL
 • 2020 model Ford Fiesta Titanium 1.5L TDCi 95 PS 6 ileri manuel vites şeklinde kodlanan versiyonun satış fiyatı: 178.000 TL

Hangi Otomobil Size Göre?

seat-ford-karsilastirma-ozellikler

Kaynak

B segmenti küçük bir araç arayanlar için Ibiza ve Fiesta oldukça mantıklı iki seçenek oluyor. Son olarak öne çıkan özelliklerine bakalım.
 • SEAT Ibiza dizel seçenek sunmamasıyla geri planda kalıyor. Ancak aracın benzinli EcoTSI modeli oldukça verimli ve seri hareket edebiliyor.
 • SEAT Ibiza fiyat konusunda biraz daha avantajlı.
 • Dizel Ford Fiesta yakıt tüketimi değerleri ile göz dolduruyor.
 • İç mekan kalitesi olarak Ford Fiesta, SEAT Ibiza’ya göre daha önde.

Hayalinizdeki SEAT Ibiza ya da Ford Fiesta’ya sahip olabilmek için ikinciyeni.com’un ilanlarını takip edebilirsiniz.