Krank Mili Nedir?

Krank Mili Nedir?

Krank mili, üzerinde pistonlar bulunan, her 5-10 cm’inde “U” şeklince çıkıntıları olan, tek parça demir çubuktur. Yatay bir şekilde duran krank milinin “U” şeklindeki parçalarına, dikey olacak şekilde pistonlar bağlanır. Pistonların çıkıntılara bağlanma açıları 90 derece olmak zorundadır.

Krank Mili Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Pistonlar, bağlandıkları “U” şeklindeki çıkıntıları döndürdükçe krank mili de kendi etrafında dairesel olarak döner. Yani krank milini, pistonlardan alınan doğrusal hareketi, dairesel harekete çevirir. Bu da onu, arabadaki tüm tekerleklere iletilen gücün merkezi yapar. Bu yüzden krank mili, motor parçaları arasında son derece önemli bir işleve sahiptir.

Krank mili aynı zamanda volan mekanizması ile boştaki motorun hareketliliğinin de süreklililiğini sağlar. Volan mekanizması ise disk şeklindeki bir parçadan meydana gelir. Bu parça, motor boş vitesteyken yani pistonlar çalışmazken dahi motorun çalışır durumda kalmasını sağlar. Yani arabaların stop etmemesi, volan mekanizması sayesinde gerçekleşir.

Krank milinin arızalanması ise genellikle krank milinin kırılması şeklinde kendisini gösterir. Krank mili birçok nedenle kırılabilir. Motordaki en önemli parçalardan biri olan krank milinin iyi dengelenmiş olması gerekir. Bir diğer önemli nokta ise krank milinin doğru oranda yağlanmış olmasıdır. Sürtünmeyi ve aşınmayı önleyecek kadar yağ kullanılması gerekir.