Kış Lastiği Neden Önemli?

Kış Lastiği Neden Önemli?

İkinci el arabalar ya da sıfır kilometre arabalar için fark etmeksizin trafikte güvenli sürüş amacıyla mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardan biri aracın kışın kış lastiği ile yola çıkması gerektiğidir. İkinci el oto almak üzere ne kadar özen gösteriyorsanız onun kışı sağlam atlatması ve güvenli olması için de kış lastiği konusuna aynı özeni göstermelisiniz.

Ülkemiz gibi yazın günlük güneşlik yaşandığı kara kışın da en çetin haliyle kapıyı çaldığı coğrafyalarda tek tip oto lastikleriyle bir yıl geçirmek tehlikelidir. Lastikler, yapıları gereği yazın ısınan zeminle kışın ıslak ve donuk olan zeminde aynı performansı gösteremezler. Bu nedenle bileşimlerinde kullanılan malzemelerin ve oluk adı verilen desenlerinin farklı mevsimlere göre optimize edilmesi, başka bir deyişle kışa ayrı yaza ayrı lastik üretilmesi gerekir. Çünkü yazın lastiğin ana maddesi olan kauçuk gevşer ve zemin de kuru olur.

Kışın ise kauçuk soğuktan sıkılaşır, sertleşir ve zemin de ıslak ya da buzlu olur. İşte bu mevsim farklılığı lastiğin yol tutuş kapasitesini etkileyen ana nedendir. Bu detaylar ışığında kışın kış lastiği ve yazın yaza uygun lastik kullanmak hem sizin için hem de trafikteki diğer yaya, yolcu ve sürücüler için hayati önem taşır. Online ikinci el araç satışını güvenli ve avantajlı kılmayı hedefleyen ikinciyeni.com olarak sürüş keyfinin daha güvenli olması için mutlaka mevsime özel lastik kullanmanızı öneriyoruz.Kış Lastiği Zorunlu mu?

Ülkemizde kasım - nisan ayları arasında kış lastiği kullanmak 1 Aralık 2015 itibariyle zorunlu hale gelmiştir. Özellikle karlı havalarda trafik yetkilileri kontroller yaparak kış lastiği olmayan araçlara cezai işlem uygulayabilirler. Bununla beraber karlı havalarda bagajda zincir bulundurmak da yine kanun eliyle zorunlu kılınmıştır.Kış Lastiği mi Kar Zinciri mi?

Kış lastiği, havaların soğumaya başladığı, aşırı yağış, kar ve buzlanmanın görüldüğü aylarda aracın yola daha iyi tutunmasını, kaymadan ilerleyebilmesini sağlar. Kar zinciri ise aşırı kar yağışı olduğunda lastikle zemin arasında bir tutunma köprüsü kurarak kaymayı engeller. Ancak kış lastiği yerine bir kışı zincirle geçirmek doğru değildir. Çünkü zincir, uzun süreli kullanımda hem aracın alt kısmına hem de lastiklere zarar verir. Zincir, sadece aşırı kar yağışında kış lastiği ile birlikte kullanılması gereken bir güvenlik önlemidir.

Kış Lastiği ve Kar Lastiği Farklı Lastikler mi?

Dilimize İngilizceden çevirilen “kış lastiği” sözcüğü yanlış bir çeviri ile “kar lastiği” olarak da kullanılır. Ancak doğrusu kış lastiğidir. Çünkü sadece karda ilerlemek üzere üretilmiş bir lastik türü yoktur. Yağmurlu, buzlu, karlı, soğuk zeminde yol tutuşu sağlayan farklı ölçü ve tutunma kabiliyeti özelliğinde üretilen lastiklerin tamamına kış lastiği denir.

Kış Lastiği Takarsam Çok mu Yakıt Harcarım?

Kış lastikleri aracın gaza basıldığında ya da fren yapıldığında ani tepki vererek kaymasını önlerken bir parça aracı zorlarlar. Bu zorlama da yazın kullandığınız lastiklere göre biraz daha fazla yakıt harcanmasına neden olabilir. Ancak en iyi ihtimalle, kış lastiği kullanmayarak bir başka araca ya da kaldırıma çarpmanız çok daha fazla masrafa neden olacaktır.

2 Kış Lastiği 2 Yaz Lastiği Taksam Olur mu?

Araç sahiplerinin ülkemizde yaptıkları en büyük güvenlik hatalarından biri, aracın çekiş yönüne göre iki farklı türde lastiği kullanarak güvenli sürüş elde edebileceklerini düşünmeleridir. Oysa, bu durum aracın kaymasını engellemediği gibi aksine bazı manevralarda daha fazla kaymasına hatta kendi etrafında tur atmasına neden olabilir.

Kar Paleti Nedir?

Kar paleti, kış mevsiminin çok çetin geçtiği bölgelerde lastiği kaplayan bir koruyucudur. Bu koruyucu palet, mükemmel yol tutuşu sağlayarak aracın kaymasına engel olur. Kar zincirine alternatif ama ondan biraz daha pahalı bir malzemedir.

4X4 Araca Kış Lastiği Takmak Şart mı?

Bir arabanın arazi aracı olması ya da dört çeker olması onun buzlu zeminde kaymayacağı anlamına gelmez. Aracınız 4X4 bir model de olsa, kışın güvenli sürüş için kış lastiği kullanmak zorundasınız.

Dört Mevsim Lastik Yeterli mi?

Piyasada dört mevsim lastik adıyla bilinen lastik türleri yaz kış kullanılabilecek şekilde geliştirilmiş olsa da karda ve buzda mükemmel güven sağlayamazlar.