Kırmızı ve Mavi Rengin Popülaritesi Artıyor

Kırmızı ve Mavi Rengin Popülaritesi Artıyor

Araba alırken renk seçimi pek çok kullanıcı için oldukça önemli. Farklı nedenlerle çok tercih edilen renkler zamanla ikinci el otomotiv piyasasında da güçlü bir belirleyici olabilir. Yani otomotiv piyasasında arabanın rengi sadece kişisel bir beğeni ya da kozmetik bir tercih olmaktan biraz daha öte bir konu. Trafik kayıtlarına bakıldığında ülkemizde en çok tercih edilen araba renkleri tahmin edeceğiniz gibi beyaz, gri, siyah üçgeninde toplanıyor. Bu durumda bu üç rengin cinsiyet çağrışımı yapmaması ya da çizik ve kir belli etmemesi gibi avantajlar yatıyor. Ancak son bir kaç yıldır eskiye oranla kırmızı ve mavi rengin de çok tercih edilmeye başladığı görülüyor. Yani araba seçiminde kırmızı ve mavi renkli otomobiller de popüler olmaya başladı.

İstatistikler Ne Diyor?

TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ükemizde en çok beyaz renkte arabalar talep görüyor. Onu gri ve siyah renkli arabalar izliyor. Cinsiyet belirten mor ve pembe ise çok küçük, çok niş bir kitle tarafından tercih ediliyor.

Hürriyet’in 26 Mayıs tarihli TÜİK kaynaklı haberine göre de son 3 yılda gri, kahverengi ve siyah renkli otomobillere ilgi azalmakta iken kırmızı ve mavi gibi canlı renkler daha çok tercih edilmiş.

Son 3 yılda;

  • Kırmızı renkli otomobiller %4,6'dan %6,2'ye,
  • Mavi renkli otomobiller %2,1'den %3,8'e ulaştı.
  • Gri otomobiller %18'den %14,5'e gerilerken, pembe renkli otomobillerden sadece iki tane satıldı.
  • Beyaz otomobillerin satış oranı ise geçen yıl %61,5’ten %61,6’ya, bu yıl ise %63,7’ye çıktı.

    Otomobillerde kırmızı ve mavi renklerin tek başlarına tercih edilme oranı artarken bu iki rengin karışımı olan mor, çok az kişi tarafından tercih ediliyor. 2014’te 31 tane satılan mor otomobil sayısı geçen yıl 28’e, bu sene ise 23’e gerilemiş durumda. Hal böyle olunca hem sıfır kilometre otomobil hem de ikinci el otomobil seçiminde renk konusu epey etkili oluyor. Örneğin pembe bir otomobil zor satılırken beyaz bir otomobil kolayca her kesimden alıcı bulabiliyor. Yine de farklı renklerdeki otomobillerle hayatın daha keyifli bir hal aldığından söz edebiliriz. Neyse ki renk çemberinde herkese göre bir renk var.