Karşılaştırma: BMW 3 Serisi mi, Mercedes C Serisi mi?

Karşılaştırma: BMW 3 Serisi mi, Mercedes C Serisi mi?

Kaynak

Merkezi Stuttgart’ta olan Mercedes ve merkezi Münih’te olan BMW, uzun yıllardır rekabetin içinde. Bu rekabetin Türkiye’de en çok göze çarpan modelleri ise BMW 3 ve Mercedes C Serileri. D sınıfında yer alan bu iki otomobil, birçok araç karşılaştırmasında yer alır. Çünkü üstün güvenlik teknolojileri, yüksek performansları ve senelerdir yüksek bir çıtada yer alan görünümleri ile Türk kullanıcılar tarafından çok beğenilirler.

Tasarım Açısından BMW 3 Serisi ve Mercedes C Serisi


Kaynak 

Tasarımı incelemeye Bavyera’dan dünyaya yayılan BMW 3 Serisi ile başlayalım. BMW’nin alametifarikaları arasında yer alan böbrek ızgara tasarımıyla bitişik olan farlar yanal olarak uzuyor. Kaputtan cam ve yan aynalara ulaşan çizgiler ise araca sportif bir hava katıyor.

Ön tekerlek hizasından başlayan ve yükselerek ilerleyip stop lambasıyla bütünleşen bel çizgisi ise aracın sportif imajını perçinliyor. Bagaj kapağı ile entegre stop lambası, aracın arkasında boydan boya ilerleyen çıta ve çift egzoz çıkışı ise aracın görünümünü daha sıkı ve güçlü hale getiriyor.

Büyük bir ızgara ile kullanıcıların karşısına çıkan Mercedes C Serisi, kaput çizgisinin devamı olacak ve ızgaranın tam ortasına denk gelecek şekilde yerleştirilen logo ile şık bir imaj çiziyor. Araçta BMW 3 Serisi’nden farklı olarak ön far grubundan başlayıp arka kapıda silikleşen bir bel çizgisi tercih ediliyor. Yanal olarak uzayan ön farlar, ters L formatına sahip LED farlar ile destekleniyor.


Kaynak

Arka stop lambasına yerleştirilen LED farlar ile güçlü, logoyla plakalık arasında yer alan çıta ile klasik görünümü birleştiren Mercedes C Serisi günümüzde “Smart Casual” olarak adlandırılan tarza daha yakın. Bu tarzın en büyük özellikleri olan ciddiyet ve sportif ruh, aracın her noktasında kendini hissettiriyor.

Tasarım açısından bakıldığı zaman her iki otomobilin de birbirine üstün noktaları olduğu kolayca anlaşılabiliyor. Ancak tarz açısından BMW daha sportif bir görünüme, Mercedes ise sportiflikle harmanlanan ciddiyete sahip. Bu nedenle kullanıcıların aracı satın almadan önce zorlu bir karar sürecinden geçmesi gerekiyor.

İç mekan açısından ise her iki aracın da çok fazla benzer özelliğe sahip olduğu görülüyor. Her iki araçta da baş, omuz ve diz genişliği sınıfın ötesinde. Yine her iki araçta da döşemeler ve kumaşlar üst seviye ve D sınıfının premium’ları oldukları, içlerine girildiği zaman kolayca anlaşılabiliyor.

Donanımlar Açısından Mercedes C Serisi ve BMW 3 Serisi

 

Kaynak

G20 kodu ile BMW modelleri arasında kolayca ayrışan 3 Serisi, 2019 yılında yenilendiği için yeni nesil teknolojilerden sonuna kadar yararlanıyor. Bu teknolojiler arasında multimedya ekranı ve şeritte kalma yardımcısı gibi eklenen donanımlar ise gerçekten büyüleyici.

BMW 3 Serisi’nin multimedya ekranının da bulunan BMW Live Cockpit Professional’da yaklaşık 23 inç boyutunda ekran yer alıyor. Bu ekranların ilki 10,25 inç büyüklüğündeki dijital gösterge panelidir. Diğer ekran ise yaklaşık olarak 12,3 inç boyutundaki bilgi ve eğlence ekranıdır.

12,3 boyundaki multimedya ekranı, BMW İşletim Sistemi 7.0 ile beraber sunuluyor. iDrive tuşu ile kolayca kullanılabilen ekrana hareketlerle komut vermek mümkün. Böylece sürücü elini hareket ettirerek şarkı değişikliği yapılabiliyor.

BMW 3 Serisi’ndeki şerit kontrol asistanı ve şeritte tutma yardımcısı ise şerit değişikliklerinde sürücülere yardımcı oluyor. Ayrıca tüm bu özellikler multimedya ekrandan takip edilebiliyor.

Ayrıca 3 Serisi ile BMW Head-Up Display (HUD) de sunuluyor. Bu sayese navigasyon yönlendirmeleri de HUP’ta yer alıyor ve sürücü dikkatini kaybetmeden uzun mesafeleri rahatça katedebiliyor.


Kaynak

C Serisi’nde bulunan birçok özellikle diğer Mercedes araçlarda karşılaşmak mümkün. Bu nedenle A, B ya da E Serileri’nden birini daha önce kullanmış sürücüler, C Serisi’ne bindikleri zaman yabancılık çekmiyor. Araç içerisinde çok sayıda teknolojik donanım yer alıyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi ise PRE-Safe Sistemi.

Araca yerleştirilen sensörler ve kameralardan yardım alarak çalışan PRE-Safe Sistemi, asistan fren özelliğine sahip. Araçla seyir halindeyken önde yer alan aracın aniden durması ya da başka bir araçla karşılaşılması durumunda devreye giren asistan fren özelliği ile 4’lü flaşörler de yanıyor.

Araç içerisinde yer alan geri görüş kamerası, yüksek çözünürlüğü ile park ya da diğer tüm geri manevraları kolaylaştırıyor ve olası kazaların önüne geçilmesini sağlıyor. Ayrıca Distronic Plus özelliği ile araç hareket halindeyken öndeki araçlarla mesafeyi koruyabiliyor.

Mercedes C Serisi’nde de Head-Up Display Sistemi bulunuyor ve anlık olarak aracın hareketleri ön cama yansıtılıyor. Tıpkı BMW 3 Serisi’nde olduğu gibi HUD, navigasyon ile etkileşim kurabiliyor.

Özellikler bakımından iki aracın da birbirine çok yakın olduğu görülüyor. Ancak BMW 3 Serisi’nin daha yeni olması, onu bir adım daha öteye taşıyor.

Teknik Özellikler Açısından Mercedes C Serisi ve BMW 3 Serisi

 Kaynak

BMW 3 Serisi ile Mercedes C Serisi’nin boyutları karşılaştırıldığı zaman çıkan sonuç şöyle:


  BMW 3 Serisi
Mercedes C Serisi
Aynalar Hariç Genişlik
 1827 mm
 1810 mm
Ön Tekerlekler Arası Genişlik
 1589 mm
 1588 mm
Arka Tekerlekler Arası Genişlik
 1604 mm
 1570 mm
Aynalar Arası Genişlik
 2068 mm
 2020 mm
Dingil Mesafesi
 2851 mm
 2840 mm
Uzunluk
 4709 mm
 4686 mm
Yükseklik
 1435  1442

BMW 3 Serisi’nin Türkiye’de şu an için 320i Sedan modeli satışta. Bu araç ile beraber 1597 cc’lik benzinli bir motor sunuluyor. Araç, 4 silindirli benzinli motor ile 170 beygir güç ve 250 Nm tork üretebiliyor. Arkadan itişli olan araç, maksimum 232 km/s hıza ulaşabiliyor ve şehir içerisinde 100 kilometrede 7.6 litre yakıt tüketiyor.

Mercedes Benz C Serisi’nin Türkiye’de 2 farklı versiyonu satışta. Bu versiyonların başlıca özellikleri şöyle:

  • Mercedes C 180 versiyonu, 1595 cc’lik benzinli motora sahip. 156 beygir güç üretebilen motor ile araç, 225 km/s hıza ulaşabiliyor ve şehir içerisinde 100 kilometrede 8.2 litre yakıt tüketiyor.
  • Mercedes C 200 4MATIC versiyonu, 1497 cc’lik benzinli motora sahip. 184 beygir güç üretebilen motor ile araç, 234 km/s hıza ulaşabiliyor ve şehir içerisinde 100 kilometrede 9.0 litre yakıt tüketiyor.

BMW 3 Serisi ve Mercedes C Serisi’nin Fiyat Karşılaştırması


Kaynak

2019 model BMW 3 Serisi’nin fiyat listesi şöyle:

  • 2019 Model BMW 320i Sedan First Edition Sport Line: 353.600 TL.
  • 2019 Model BMW 320i Sedan First Edition Luxury Line: 376.200 TL.
  • 2019 Model BMW 320i Sedan First Edition M Sport: 385.400 TL.

2019 model Mercedes C Serisi’nin fiyat listesi ise şöyle:

  • 2019 Model Mercedes C 180 Comfort: 317.100 TL.
  • 2019 Model Mercedes C 200 4MATIC Exclusive: 401.000 TL.
  • 2019 Model Mercedes C 200 4MATIC AMG: 412.800 TL.