Karoser Çeşitlerine Göre Araçlar

Karoser Çeşitlerine Göre Araçlar

Karoser çeşitlerinden bahsetmeden önce “Karoser nedir?” sorusunu cevaplamakta fayda var. Arabalarda motor, makine, tekerlek, şasi gibi kısımların dışında kalan, günlük dilde kasa diye tabir ettiğimiz alana karoser denir. Araba modelleri, mekanik donanımları kadar karoser çeşitlerine göre de farklılık gösterir. Peki, karoser çeşitlerine göre araçlar nasıl sınıflandırılır?

Hatchback

Hatchback karoser yapısındaki arabaların bagaj hacimleri genellikle küçüktür. Arka kısımları düz olarak yere iner ve çoğunlukla arka koltukları yatırılabilir özelliktedir. Bu özellik, arka bagajlarını büyütmeye yarar.

Sedan

En az 4 kişinin taşınmasını mümkün kılan sedan karoser yapısındaki araçların arka kısımları geriye doğru çıkıntılıdır. İç hacimleri büyük olduğu için daha çok aile arabası olarak kullanırlar.

Cabriolet

Genellikle üstü açık olan cabriolet’lerin üzerleri isteğe bağlı olarak kapatılabilir. Eskiden 2 kişilik olarak üretilen cabriolet’ler son yıllarda daha fazla kişinin binebileceği şekilde de tasarlanmaktadır.

Coupe

Coupe karoser yapısındaki araçlar 2 kapılı olsa da, 2 veya 4 kişi taşıyabilen modelleri de mevcut. Görünümleri üstü kapalı cabriolet’lere benzer.

Station Vagon

Sedan araçların daha geniş bagaj hacimlisi olarak da ifade edilen station vagon karoserine sahip araçların bagaj kısımlarının arkasında genellikle kapı bulunur. Arka koltuklar yatırılabildiğinden bagaj hacmi de büyür. 4 kişinin rahatlıkla seyahat edebildiği station vagon araçlarda yük de taşınır.

MPV

“Multi purpose vehicle”nin kısaltması olan MPV’nin Türkçedeki karşılığı “çok amaçlı”dır. MPV karoser tipi de aileler tarafından sıklıkla tercih edilir. A sınıfı araba almak isteyenler için de uygundur. Aynı zamanda ticari araca da dönüştürülebilir.

Roadster

Üstü açık olan roadster karoser yapısındaki araçların ön kısımları genellikle arka kısımlarından daha uzundur.

ikiniyeni.com’daki ikinci el otomobiller arasından ihtiyacınıza ve zevkinize uygun olanı karoser tipine göre de seçebilirsiniz. İşlevsellik kadar dış görünüş de önemli, bilginize. Tıklayın, seçiminizi yapın.