Karoser Çeşitlerine Göre Araçlar

Karoser Çeşitlerine Göre Araçlar

Araç satın alırken ilk olarak sürücülerin karşısına hatchback, sedan ve SUV gibi tanımlar çıkar. Bu tanımlar aslında aracın karoserini ifade etmek için kullanılır. Arabalarda motor, makine, tekerlek, şasi gibi kısımların dışında kalan, günlük dilde kasa diye tabir ettiğimiz alana karoser denir. Araba modelleri, mekanik donanımları kadar karoser çeşitlerine göre de farklılık gösterir. Peki, karoser çeşitlerine göre araçlar nasıl sınıflandırılır?

Hatchback

Hatchback karoser yapısındaki arabaların bagaj hacimleri genellikle küçüktür. Arka kısımları dik olarak yere iner ve çoğunlukla arka koltukları yatırılabilir özelliktedir. Bu özellik, arka bagajlarını büyütmeye yarar.

Sedan

En az 4 kişinin taşınmasını mümkün kılan sedan karoser yapısındaki araçların arka kısımları geriye doğru çıkıntılıdır. İç hacimleri büyük olduğu için daha çok aile arabası olarak kullanırlar.

Cabriolet

Genellikle üstü açık olan cabriolet’lerin üzerleri isteğe bağlı olarak kapatılabilir. Geçmişte genellikle 2 kişilik olarak üretilen cabriolet’ler son yıllarda daha fazla kişinin binebileceği şekilde de tasarlanmaktadır.

Coupe

Coupe karoser yapısındaki araçlar 2 kapılı olsa da 2 veya 4 kişi taşıyabilen modelleri de mevcut. Görünümleri üstü kapalı cabriolet’lere benzer.

Station Vagon

Sedan araçların daha geniş bagaj hacimlisi olarak da ifade edilen station vagon karoserine sahip araçların bagaj kısımlarının arkasında genellikle kapı bulunur. Arka koltuklar yatırılabildiğinden bagaj hacmi de büyür. 4 kişinin rahatlıkla seyahat edebildiği station vagon araçlarda yük de taşınır.

Pick-up

Kuzey Amerika ve Orta Doğu pazarlarında çok sevilen pick-up’lar, 2 ya da 4 kişinin seyahat edebileceği ve arkasında depolama için alanı bulunan kamyonet benzeri araçlardır. Pick-up modelleri, iş ve bireysel kullanıma yönelik olarak özelleştirilebildiği için son yıllarda birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Buna ek olarak markalar, geliştirdikleri yeni teknolojileri pick-up’lara da ekleyip konforu atırmaktadır.

SUV

Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa otomobil pazarında son yıllarda hızla artan satış rakamlarına sahip olan SUV’ler, özellikle yüksek konfor ve performansları ile beğeniliyor. Açılımı sport utility vehicle yani Türkçesi ile spor amaçlı taşıt olan SUV’ler, eskiden büyük oranda dört çeker olarak üretiliyordu. Günümüzde ise dört çeker kadar iki çeker SUV modelleri de bulunmaktadır.

MPV

“Multi purpose vehicle”nin kısaltması olan MPV’nin Türkçedeki karşılığı “çok amaçlı araç”tır. MPV karoser tipi de aileler tarafından sıklıkla tercih edilir. A sınıfı araba almak isteyenler için de uygundur. Aynı zamanda ticari araca da dönüştürülebilir.

Roadster

Üstü açık olan roadster karoser yapısındaki araçların ön kısımları genellikle arka kısımlarından daha uzundur.

ikinciyeni.com’daki ikinci el otomobiller arasından, ihtiyacınıza ve zevkinize uygun olanı karoser tipini de seçebilirsiniz.