İstanbul İzmir Otobanı Ne Zaman Bitecek, Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

İstanbul İzmir Otobanı Ne Zaman Bitecek, Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

İstanbul İzmir arası nereden yola çıktığınıza göre değişmekle birlikte şehir merkezi baz alındığında 400 km. Bu da yaklaşık 8 saat yapıyor. Elbette bu hesapta trafikte geçen bekleme süreleri yok. Aslında sıradan bir İstanbul trafiğinde İstanbul’dan çıkıp İzmir’e ancak 9- 9,5 saatte varabiliyorsunuz. Bayram gibi özel günlerde ise tatil ya da aile ziyareti nedeniyle yola çıkan yüzlerce insandan oluşan yoğun trafik 14-15 saat boyunca yolda olmanıza neden olabiliyor. Son yıllarda İzmir’e sıklıkla gidip gelenlerin merakla beklediği bir proje var. İstanbul- İzmir arası mesafeyi 4 saate indireceği öngörülen İstanbul İzmir Otobanı tamamlandığında hayatımızda çok şey değişecek gibi görünüyor. Peki, o proje ne zaman bitecek ve neleri değiştirecek?İstanbul İzmir Yolu Ne Zaman Bitecek?

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi olarak da anılan proje için çalışmalar devam ediyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük 4. asma köprüsünün de dahil olacağı projenin 2016 sonunda tamamlanacağı ve 2017’de ulaşımda önemli bir gelişme olarak hayatımıza konfor katacağı düşünülüyor. Tamamlandığında özellikle İstanbul’da yaşayan İzmirlileri çok sevindirecek olan bu proje, bölgedeki nitelikli iş gücü için yerinde istihdam anlamına da geliyor. Elbette İzmir’de tatil yapmayı çok sevenleri de unutmamak gerek.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi Neleri Değiştirecek?

  • Güzergah üzerindeki köylerde bile emlak ve arsa fiyatları yükselebilir.
  • İzmir’de zaten çok güzel olan Çeşme, Foça, Urla gibi sahil bölgelerinde daha büyük otel ve restoran projelerinin başlamasına neden olabilir.
  • İzmir’de turizm yatırımlarının her açıdan artmasına neden olabilir.
  • İzmir emlak piyasasını yükseltebilir.
  • İzmir’de iş alanlarının artması sağlayabilir.
  • İzmir’in İstanbullular için en yakın kaçış noktalarından biri olmasını sağlayabilir.
  • Memleket hasreti çeken İzmirliler için arabasına atlayıp 4 saatte İzmir’e varacak olmanın keyfi paha biçilemez.