ikinciyeni.com'da 2020'nin İlk 6 Ayında Kaç Araç Satıldı?

ikinciyeni.com'da 2020'nin İlk 6 Ayında Kaç Araç Satıldı?

Türkiye’nin online, iade garantili ve tüm araçların incelenerek satışa konulduğu ikinci el araç satış platflormu ikinciyeni.com üzerinden 2020’nin ilk 6 ayında 7.639 araç satıldı. 2020 yılında ikinci el olarak satılan araçların 5.269’unun değişen parçası, 2.155’inin ise boya değişimi bulunmuyor. Tüm araç alış ve satış süreçlerinin online olarak ilerlediği ikinciyeni.com’un 2020 satış adetlerine beraber bakalım.

2020’nin İlk Yarısında En Çok Satan İkinci El Araba Markaları


İkinciyeni.com’da 2020’nn ilk 6 ayında satılan 7.639 aracın büyük bir kısmını en çok satan 10 marka oluşturuyor. Markaların öne çıkan özellikleri ise dizel motor ve otomatik vites seçenekleri ile araçlarını satışa sunabilmeleri. Markalar, satış rakamları ve özellikleri ise şöyle:

 Sıralama Marka Satış
 1.  Renault  2.398
 2.  Volkswagen  751
 3.  Fiat  685
 4.  Seat  501
 5.  Kia  481
 6.  Skoda  348
 7.  Hyundai  330
 8.  Mercedes  291
 9.  Ford  265
10.  Audi  255

Renault: Clio Liderliğin Anahtarı


Kaynak

Renault’un 2.398 adetlik satış adedinin neredeyse yarısını Clio oluşturuyor. 2020 yılının ilk 6 ayında toplam 1.164 adet Clio satıldı. Clio’ların 1.111 adedini dizel motorlu versiyonlar oluşturuyor. Bunda Renault Clio’nun dCi motor ile neredeyse B sınıfında yer alan tüm araçlardan daha düşük bir yakıt tüketimine sahip olması en büyük etken.

Volkswagen: Passat Yine Önde


Kaynak

Türkiye’nin ikinci el otomobil piyasası incelendiği zaman her yıl Passat’ın hatırı sayılır bir satış rakamında olduğu görülüyor. ikinciyeni.com’da da sürücülerin tercihi değişmiyor. 4x4 seçeneği de bulunan, D sınıfının gözde aracı Passat; 289 adetlik satışı ile 751 adet satan Volkswagen’in bir numaralı kozu olmaya devam ediyor.

FIAT: Egea Liderlik Koltuğunda


Kaynak

685 adetlik satış adedi ile 3. sıraya girmeyi başaran FIAT’ın en başarılı aracı ise Egea. Hem sedan hem de hatchback modeli bulunan otomobil, İtalyan üreticinin ünlü dizel motoruna da ev sahipliği yapıyor. Güçlü olduğu kadar oldukça yüksek bir yakıt ekonomisine sahip olan otomobil, son yıllarda gelen teknolojik yeniliklerle de adından söz ettirmeyi başarıyor.

SEAT: C Sınıfının Gözdelerinden


Kaynak

Volkswagen Grubu’nun C sınıfı hatchback otomobilleri arasında en başarılı modellerden biri olan Leon ile SEAT 4. sıraya yerleşiyor. 513 adet satan SEAT Leon, VW Grubu’nun ünlü DSG şanzıman seçeneği ile çok beğeniliyor.

KIA: Sedan ile Öne Çıkıyor


Kaynak

KIA, C sınıfı araçları ile çok beğeniliyor. Koreli üreticinin ikinciyeni.com satışları değerlendirildiğinde en yüksek başarıyı yakaladığı model ise C sınıfı sedan olan KIA Cerato. 1.6 CRDi motor seçeneği ile oldukça sevilen araç, daha çok otomatik şanzımanla tercih ediliyor.

Skoda: Sedanlar Göz Dolduruyor


Kaynak

Volkswagen Grubu’nun en önemli markalarından olan Skoda, SuperB ve Octavia ile satış rakamlarının neredeyse %90’ını kaplıyor. C ve D sınıfında markanın satış yükünün çok büyük bir kısmını karşılayan modeller, çift kavramalı DSG otomatik vites ile daha çok tercih ediliyor.

Hyundai: Accent ile Başarıya Koşuyor


Kaynak

Koreli markanın makul fiyatlarla sunduğu Accent, sınıfında yer alan birçok araçta olduğu gibi dizel ve otomatik vites seçenekleri ile tercih ediliyor. Özellikle CRDi motoru ile oldukça düşük bir yakıt tüketimine sahip olan Accent, özellikle şehir içi sürüş için tercih ediliyor.

Mercedes: C Serisi Yine Önde


Kaynak

Türkiye’de ikinci el otomobil piyasasında en sevilen modellerden biri olan Mercedes C Serisi, ikinciyeni.com’un satış adetleri incelendiğinde Mercedes’i ilk sıralara taşımayı da başarıyor. Mercedes’in D sınıfındaki iddialı aracının neredeyse tamamı otomatik vitesli olarak tercih ediliyor.

Ford: Amerikan Rüyası Yine Listede


Kaynak

Türkiye’de sıfır ya da ikinci el satışları incelendiğinde ABD menşeili Ford da listeye girmeyi başarıyor. Ford’un ikinciyeni.com’da en çok satış yapan aracı ise Focus. Hem sedan hem de hatchback versiyonu bulunan Focus, C segmentinin sevilen araçlarından biri. Dizel ve otomatik seçeneği ile öne çıkan araç, kolay hızlanabilmesi gibi nedenlerle çok beğeniliyor.

Audi: Hem Benzin Hem Dizelde Başarılı


Kaynak

Audi’nin satış rakamlarına bakıldığında hem dizel hem de benzinli modelleri ile önemli bir satış adedine ulaştığı görülüyor. Turbo dizel ve benzinli motorları ile oldukça başarılı bir performans sergileyen araçlara sahip olan marka, ikinciyeni.com’da 2020’nin en çok satan markaları incelendiğinde ilk 10’a girmeyi başarıyor.

ikinciyeni.com’da Hangi Araçlar Satılıyor?


ikinciyeni.com’da yer alan ikinci el araba ihalelerinde binek ya da hafif ticari otomobillerin satışı gerçekleştiriliyor. Araçların tüm kontrolleri TSE onaylı ekspertiz firmaları tarafından yapılıyor ve aldığınız araçta, raporda yer alan kusurlar dışında herhangi bir kusur bulmanız durumunda iade ya da tazminat talep edebiliyorsunuz.

ikinciyeni.com’un geçmiş satışlarını inceleyerek aklınızda yer alan modelin fiyat skalasını görebilir ya da satışa çıkarmak istediğiniz aracın tahmini değerini öğrenebilirsiniz.

EN ÇOK OKUNANLAR