ikinciyeni.com Değerledi: İkinci El Araçların Satış Değerleri

ikinciyeni.com Değerledi: İkinci El Araçların Satış Değerleri

Araçların değerleri, 2020 boyunca arz ve talebe göre önemli değişiklikler gösterdi. Ancak 2021 ile beraber dalgalı değişimler yerini fiyatların yavaş yavaş aşağı doğru indiği bir çizgiye bıraktı. Örneğin 22 Mart - 28 Mart 2021 tarihleri arasında, şubat ayına göre araçların satış değerleri %1,60 azaldı.

2021 İkinci El Otomobil Piyasası
Ekonomik hareketliliğe ek olarak koronavirüs pandemisi nedeniyle toplu taşıma yerine bireysel araçların daha sık tercih edilmesi, otomobil piyasasında dalgalanmalara neden oldu. Buna ek olarak dünya genelinde “çip krizi” olarak nitelendirilen sorun da otomobil üretimi ile ilgili önemli aksamalara yol açtı. Üstelik çip krizi, henüz etkilerini yitirmiş değil. Bu nedenle satış rakamlarına bakmadan önce çip krizine değinmemiz gerekiyor.

Çipler otomotiv ve elektronik sektörlerinde yoğun biçimde kullanılıyor. Pandemi ile beraber tüketici elektroniği alanında talep patlaması yaşanması ve çip üretiminin kısıtlamalar nedeniyle azalması gibi etkenlerle de çip krizi baş gösterdi.

Ham madde ve diğer nedenlerle çip üretimi beklenen seviyede olmadığı için oyun konsolundan beyaz eşyaya, otomobilden bilgisayara kadar birçok sektör, şu an çip üretimi yapan şirketlere verdikleri siparişlerin üretilmesini bekliyor. Yani yakın dönemde, üretimin 2020 öncesinde olduğu gibi yüksek verimlilikle yapılması beklenmiyor.

Pandeminin etkilerinden sıyrılarak 2021 başlarında yavaş yavaş düzelmeye başlayan otomobil üretim süreci, çip krizi nedeniyle tekrar sekteye uğradı. Ancak ikinci el otomobil fiyatları buna rağmen belirli bir istikrarı korumayı başardı. ikinciyeni.com’un bir yıllık fiyat değişimleri dikkate alındığında da bu durum kendini gösteriyor.

2021 Ocak-Mayıs döneminde satış verilerine göre hazırlanan Fiyat Değerlendirme Raporu aşağıdaki gibidir:

  • 2021 Ocak ayındaki toplam değişim -%3,66
  • 2021 Şubat ayındaki toplam değişim -%2,14
  • 2021 Mart ayındaki toplam değişim +%1,60
  • 2021 Nisan ayındaki toplam değişim +%3,63
  • 2021 Mayıs ayındaki toplam değişim +%0,78

Satışı gerçekleşmeyen, fiyatlarında değişiklik gözlemlenmeyen veya satış dönemi içerisinde sadece bir adet alım gerçekleşen araçlar rapora dahil değil. Ayrıca raporda tüm dönemlerin satış verilerinin ortalama satış fiyatları kullanıldı.

2021’in ilk iki ay ortalama %2,90 düşüş yaşansa da mart ayında tekrar ikinci el araç fiyatlarında toparlanma görüldü. Nisan-Mayıs 2021 döneminde ise fiyat artışı devam etti.

“Fiyatların Artmasını Bekliyoruz”

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, Kasım 2020’den Şubat 2021’e kadar otomobil fiyatlarının önemli ölçüde düştüğünü belirtiyor. Ancak Ayyıldız, dünya genelinde trendin Mart 2021 ile beraber tekrar yükseliş yönlü olduğunu ve sadece ABD’de ikinci el otomobil fiyatlarının %10 arttığını ifade ediyor. Haziran ayını işaret eden Ayyıldız, “Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlere rağmen yaşanan bu fiyat artışında sıfır otomobil pazarındaki tedarik sorunu, üretim problemleri, avro kurunda yaşanan artış gibi farklı değişkenlerin etkisi bulunuyor. Fiyatların haziran ayında da artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünya trendine ek olarak Türkiye’nin uygulamaya başlayacağı kademeli açılma sürecinin, talebin yükselmesinde önemli bir etken olduğunu da dile getiren Ayyıldız, “Mart ayında 574 bin 198, nisan ayında ise 510 bin 20 adet ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın ilk dört aylık dönemiyle kıyasladığımızda %23’lük bir daralma olduğunu söyleyebiliriz. Kısıtlamalar ve kapanma sebebiyle ikinci el otomobil satışlarında beklentimize paralel olarak düşüş yaşandı, fakat bu dönemde araç arzının azlığına rağmen kısıtlama sonrası fiyatların artacağı düşüncesiyle satın alma kararını ertelemeyenler sayesinde düşüşün daha ciddi boyutlara ulaşması engellendi. Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerin ardından kademeli de olsa yaşanan normalleşme adımları, aşılama süreci ve aynı zamanda yaz aylarının gelmesiyle otomotive olan talebin yeniden oluşmaya başlayacağını söyleyebiliriz” şeklinde şeklinde konuştu.

ikinciyeni.com Üzerinden Aracınız Değerini ÖğrenebilirsinizYukarıda gördüğünüz verilere ek olarak aracın alış fiyatını, hasarları ve farklı birçok değişkeni değerlendirmeye tabi tutan ikinciyeni.com’un gelişmiş algoritmaya sahip bir değerleme sistemi de bulunuyor. Carwizz isimli bu sistemde marka, model, donanım, alım yılı gibi bilgiler ile bazı farklı detayları ekleyerek aracınızın ortalama satış değerini bulmanız mümkün.

Aracınızın tahmini satış değerini öğrendikten sonra dilerseniz ikinciyeni.com üzerinden kolayca alıcılara ulaştırabilirsiniz. Carwizz ile değerleme işlemi yapıldıktan sonra aracınızı satmak isterseniz ikinciyeni.com tarafından belirlenen TSE onaylı ekspertizler aracınızı inceler ve hasar veya eksiklikler bulunuyorsa bunları not alır. Aracınız satışa çıktığında da alıcılar araç detay sayfasından ekspertiz raporunu kolayca görüntüleyebilir. Böylece aracınızı alan kişilerin, sonradan sorun yaşayıp iade gibi işlemlere başvurmasının da önüne geçilir. Satış işlemine geçildiğinde alıcılar aracınızı beğenir ve istediğiniz tutarı karşılarsa tek tıkla kolayca satın alabilir.