İkinci El Dizel Otomobil Alımı ile İlgili Merak Edilenler

İkinci El Dizel Otomobil Alımı ile İlgili Merak Edilenler

İkinci el araba almaya karar verildiğinde en çok merak edilen konulardan biri, aracın dizel mi yoksa benzinli mi olacağıdır. Bu sorunun cevabı sizin için dizelse eğer, 2. el dizel araç alırken dikkat edilmesi gerekenleri bilmeniz gerekir.

İkinci El Dizel Araçlarla İlgili Genel Düşünceler

“İkinci el dizel alınır mı?” sorusuna verilen cevap olumsuz olabiliyor. Fakat bu durum, bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bakım ve onarım masrafları benzinli araçlara göre daha fazla olan dizel arabalar, ikinci elde güvensizlik yaratabiliyor. Fakat bu, ikinci el dizel otomobillerin tümünün sorun çıkaracağı anlamına gelmiyor. Önemli olan, ikinci el dizel otomobillerin bakımlarının yapılmış, kriterlere uygun kullanılmış olmasıdır. Peki, bu kriterler neler?

2.El Dizel Araç Kaç Km Olmalı?

2.el dizel araçlarla ilgili en çok sorulan soru budur. Elbette ister benzinli ister dizel olsun, ikinci el araçta km değeri önemli bir konudur. Fakat ikinci el dizel araçlarda, aracın nasıl kullanıldığı, km değerinden daha fazla önem taşır. Km’sinin düşük olması, dizel aracın iyi olacağı anlamına gelmez. Yani “Yüksek km dizel alınır mı?” sorusunun cevabı, araç bakımlıysa ve uygun koşullarda kullanılmışsa olumlu olabilir.

Daha fazla km yapmış bir dizel araç, daha az km yapmış dizel araca göre daha iyi durumda olabilir. Çünkü aracın bakımı düzenli olarak yapılmıştır. Bu yüzden ikinci el dizel araç alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında, aracın nasıl kullanıldığı gelir.

İkinci El Dizel Araçlarda Kullanım Devrinin Önemi

Özellikle yeni nesil dizel araçlarda turbo motor kullanılır. Turbo motor, yüksek performans ve düşük maliyet sağlar. Fakat kullanımında bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekir. O noktalar da şunlardır:

  • Dizel araçlar çalıştırılmadan ve stop ettirilmeden önce ısınma amaçlı rölantide bekletilmelidir.
  • Dizel araçlar, turbo motorun sağlıklı çalıştığı devir aralıklarında -ne daha yüksek ne daha az- kullanılmalıdır. Aksi takdirde motorun ömrü kısalır. Bunu gerçekleştirmek ise kullanım devrine uygun vites değişimi yapmakla mümkündür. Bu devir, çoğu dizel araç için 1700-3500 aralığındadır. Benzinli araçlarda kullanım devri çoğu zaman sadece yakıtı etkiler. Fakat dizel araçlarda motorun uzun ömürlü olması için kullanım devrine kesinlikle dikkat edilmesi gerekir.

İkinci El Dizel Araçlarda Yakıt Seçimi

Dizel araçlarda motorun ömrünü etkileyen diğer faktörlerden biri de yakıtın kalitesidir. Kalitesiz yakıt, tüm araçlarda motorun ömrünü kısaltıp performansını düşürür. Ancak dizel araçların daha hassas ve bakımlarının daha maliyetli olduğunu düşündüğümüzde yakıtın kaliteli olması, diğerlerine oranla dizel araçlarda daha elzem bir konudur.

İkinci El Dizel Araçlarda Ekspertiz Raporunun Önemi

Tüm bu sebeplerden, ikinci el satılık dizel arabaların durumunu ve hangi aralıklarla bakımlarının yapıldığını gösteren ekspertiz raporları ile satışa sunulması hayati önem taşır. ikinciyeni.com’da satılan tüm otomobiller gibi ikinci el dizel otomobiller de TÜV SÜD ekspertiz raporlarına sahiptir. Bu raporlarda otomobillerin motor ve km durumlarının yanında yetkili servislerde yapılan bakım kayıtları da yer alır.