İkinci El Araç Satışına Sınırlama Getiren Yasa Tasarısı

İkinci El Araç Satışına Sınırlama Getiren Yasa Tasarısı

Daha avantajlı fiyatlarla araç sahibi olma imkânı tanıdığından ikinci el araç piyasasının her geçen yıl daha da canlandığını görüyoruz. Peki, ikinci el satılık araba ilanlarının gerçekliğini düşündüğümüzde ne durumdayız?

Bu ve bunun gibi sorular, geçtiğimiz günlerde ikinci el araç alım-satımı ile ilgili çıkarılan yasa tasarısı ile daha da fazla gündeme geldi. Tasarı kabul edilirse ikinci el oto satışlarında neler değişecek?

Herkes İkinci El Araç Satışı Yapamayacak mı?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun" kapsamında hazırladığı "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı”na göre ikinci el araç ticareti, sadece bu işle ilgilenen tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılabilecek.

İkinci el araba ticaretiyle uğraşmayan vatandaşlar ise bir yılda 3’ten fazla ikinci el araç satışı gerçekleştiremeyecek. Tabii bu araçların da en az 3 yıldır kendi adlarına tescilli olması gerekiyor.

Yasa tasarısına göre ikinci el satışın gerçekleştirilmesi için belirtilen kişilere bakanlık ve galericiler tarafından yetki belgesi verilecek. Noterlerde de satış işlemleri bu belgelerle gerçekleştirilebilecek.

Yasa Tasarısının Amacı Ne?

Bu düzenleme önerisi ile;

  • İkinci el ticaretindeki kayıt dışı faaliyetlerin engellenmesi,
  • Güvenli bir piyasa ortamının yaratılması,
  • Merdiven altı galerilerin ortadan kaldırılması,
  • İkinci el araba ilanlarında sunulan vaatlerle gerçeklerin örtüşmemesinden doğan haksız satışların önlenmesi amaçlanıyor.

Anadolu Grubu şirketlerinden Çelik Motor güvencesiyle kurulan ikinciyeni.com’da ise herhangi bir güven problemi yaşamazsınız. Tüm araçlar, TÜV SÜD ekspertiz raporları, detaylı bilgileri ve birçok açıdan çekilmiş fotoğrafları ile satışa sunulur. Ekspertiz raporunda belirtilmeyen, farklı ve olumsuz durumla karşılaşırsanız satın aldığınız ikinci el otomobili de 7 gün içinde iade edebilirsiniz.