Hız Sabitleyici Kullanımı Hakkında Her Şey

Hız Sabitleyici Kullanımı Hakkında Her Şey

Direksiyon başında sürekli olarak gaza basmak, fren yapmak, hızı korumak özellikle uzun yolculuklarda sürücüler için zor bir durum olabilir. Böyle durumlar için “Cruise Control” yani “Hız Sabitleyici” isimli sistem geliştirilmiştir.

Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır?

Uzun süreli yolculukları konforlu ve kolay hale getiren hız sabitleyici, 90’lı yılların ilk çeyreğinde üst sınıf arabalarda bulunuyordu. Günümüzde pek çok orta sınıf araçta da sıklıkla kullanılmaktadır.Hız sabitleyici, direksiyon üzerine ya da çevresine yerleştirilen bir kol ya da düğme şeklinde araçlarda bulunur. Hız sabitleyicinin kullanımı şu tuşlarla gerçekleşir:

  • “ON” ve “OFF”: Hız sabitleyiciyi devreye sokmak/çıkarmak için kullanılır.
  • SET (+): Aracın hızını arttırmak için kullanılır.
  • SET (-): Aracın hızını azaltmak için kullanılır.
  • Reset: Aracın hızını arttırdıktan ya da azalttıktan sonra tekrar en baştaki hıza getirmek istendiğinde kullanılır.  

Hız sabitleyiciyi devreye sokabilmeniz için hızınızın saatte 40 km’den fazla olması gerekir. Aracınızı sabitlemek istediğiniz hıza getirin ve hız sabitleyici üzerindeki “ON” tuşuna basın. İşte bu kadar basit. 

Hız sabitleyici sistemi çalıştırılmaya başlandığında arabanızın motor kısmında bulunan, bu sistemi kontrol eden bilgisayara sinyal gönderilir. Bu bilgisayarda fren, debriyaj, gaz ve direksiyon sistemlerini algılayan sensörler bulunur. Hız sabitleyiciyi devreden çıkarmak için debriyaj, fren ya da gaz pedalına basmanız yeterlidir. Ancak bazı araçlarda gaz pedalı, sistemi devreden çıkarma özelliğine sahip değildir.

Hız Sabitleyici Sonradan Takılır mı?

Hız sabitleyici taktırma, birçok sürücünün merak ettiği bir konudur. Bu sorunun net bir cevabı yoktur; çünkü arabaların marka ve modellerine göre değişiklik gösteren bir durumdur. Aracınızın markasının yetkili servisinin bu montajı yapabiliyor olması, aracınıza bu özelliği opsiyon olarak sunması gerekir.

Hız Sabitleyici Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

Evet, sağlar. Çünkü bu sistem frenleri duruma göre devreye sokup çıkarsa da daha çok, motora verilen yakıtı azaltarak aracın hızını yavaşlatır.

Adaptive Cruise Control System (ACC) Nedir?

“Uyarıcı Hız Sabitleyici Sistem” olarak Türkçeleştirilen bu sistemin hız sabitleyici sisteminden çok farkı olmasa da kazaları önlemek konusunda daha başarılıdır. Şöyle çalışır: Arabanın farlarının bulunduğu yerin çevresine sensör yerleştirilir. Bu sensör önünüzde giden araçla aranızdaki mesafeyi otomatik olarak algılar. Takip mesafesi azalma durumunda bu sensörler hız sabitleyicinin ana bilgisayarına komut gönderir ve araç otomatik olarak yavaşlar. En çok yapılan sürücü hatalarından birinin takip mesafesini korumama olduğunu bildiğimize göre bu sistemin kazaları önlemede yardımı büyük. Aracınız şerit değiştirdiğinde ya da önünüzdeki araç hızlandığında ise sensörler devreye girerek tekrar eski hızınıza ulaşmanızı sağlar.