Hangisi Daha İyi: Hidrojenli mi, Elektrikli mi?

Hangisi Daha İyi: Hidrojenli mi, Elektrikli mi?

Türkiye’de batarya ile çalışan elektrikli araçlara genel olarak elektrikli otomobil veya elektrikli araba gibi isimler veriliyor. Ancak dünya genelinde hidrojen yakıt pili ve elektrik teknolojisi ile çalışan araçlar BEV (Battery Electric Vehicle) olarak isimlendiriliyor.

Türkiye’de hidrojen yakıt pili teknolojisi olarak adlandırılan teknoloji ile çalışan araçlara ise genel olarak hidrojenli araba veya hidrojenli otomobil adı veriliyor. Ancak dünya genelinde bu türün isimlendirilmesi FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) olarak geçiyor.

Kısacası iki araç türü de aslında elektrikli otomobil sınıfında yer alıyor, ancak aralarında bazı farklar var. Genel olarak kavramları özetlediğimize göre tam olarak nasıl çalıştıklarına ve ne işe yaradıklarına bakabiliriz.

Elektrikli Araç Çalışma Prensibi Nasıl?

 Elektrikli otomobiller olarak nitelendirilen BEV’ler, bataryada depolanan elektrikten faydalanıyor. Batarya dışarıdan özel bir giriş yardımı ile şarj ediliyor. Araç çalıştırıldığındaysa bataryada yer alan elektrik, motora iletiliyor.

Elektrikli motorların stator adı verilen sabit ve rotor adı verilen hareketli iki farklı kısmı bulunuyor. Elektromanyetik bir alan oluşması ve rotorun hareket etmesi sağlanarak elektrik enerjisi, hareket enerjisine dönüştürülüyor. Böylece aracın hareket etmesi sağlanıyor.

Hidrojenli Araba Nasıl Çalışır?


Hidrojen yakıt pili ile çalışan FCEV araçlar, benzinli veya dizel otomobiller gibi bir yakıt tankına sahip. Yakıt tankında yer alan hidrojen, yakıt pili denilen özel parçaya iletiliyor. Yakıt pili veya yakıt hücresi olarak nitelendirilen parçaya hidrojen ulaştığında atmosferde bulunan oksijen ile karşılaşıyor.

Hidrojen ve oksijenin buluşması ile bir tepkime yaşanıyor ve elektrik ile su buharı ortaya çıkıyor. Elektrik, bataryalı elektrikli otomobillerde de olduğu gibi rotor isimli parçaya iletiliyor ve aracın hareket etmesi sağlanıyor. Su buharı ise egzoz vasıtasıyla atmosfere karışıyor.

Elektrikli Otomobillerin Avantajları Nelerdir?
Elektrikli otomobillerin giderek yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber hemen her AVM’ye araç şarj istasyonları eklenmeye başlandı. Türkiye’de satılan elektrikli araba modelleri incelendiğinde ortalama menzillerinin 400 kilometre olduğu görülüyor. Yani tam dolum ile şehir değiştirmek dahi mümkün.

Öne çıkan diğer noktalar şöyle sıralanıyor:

  • Türkiye’de elektrikli araçların kilometre başına harcadıkları ücret, benzinli ve dizel araçlara göre oldukça düşük.
  • Rejeneratif frenleme gibi geri kazanım teknolojileri ile bataryanın az bile olsa şarj edilmesi sağlanıyor.
  • Fiyat olarak elektrikli otomobiller, benzer dizel veya benzinli araçlara göre çok daha pahalı. Ancak elektrik fiyatları, benzin ve motorine göre çok daha uygun olduğu için araçlar uzun kullanımda çok daha kârlı hale geliyor.


Tüm bunlara ek olarak elektrikli otomobillerin bakım masrafları, benzinli ve dizel araçlara göre çok daha az. Çünkü araçlarda genellikle motor ve batarya gibi parçalar sık sık arızalanmıyor ve bakıma uzun süre ihtiyaç duyulmuyor.

Hidrojenli Araçların Avantajları Nelerdir?
Hidrojen yakıt pili teknolojisine sahip olan araçlar, akaryakıt istasyonları gibi merkezlerde hidrojen tanklarını kısa süre içerisinde doldurabiliyor. Genellikle hidrojen dolumu, benzin ve dizel ile neredeyse aynı sürede gerçekleşiyor.

Öne çıkan diğer noktalar ise şöyle sıralanıyor:

  • Hidrojen yakıt pili teknolojisine sahip araçların yakıt tüketimi değeri, benzinli ve dizel araçlara göre çok daha düşük.
  • Dışarıya su buharı çıkardığı için %100 temiz bir otomobil türü.
  • Türkiye’de aktif olarak satışta olan bir hidrojenli araç olmasa da genellikle hidrojenli arabalar, elektrikli araçlara göre biraz daha ucuz. 

Son olarak elektrikli araçlar gibi hidrojen yakıt pili teknolojisine sahip araçlarda da batarya bulunuyor. Ancak bu batarya çok büyük değil ve rejeneratif fren gibi geri kazanım teknolojileri ile bataryanın dolması sağlanıyor. Batarya, yol boyunca sürücülere destek oluyor ve yakıt tüketimini azaltıyor.

Hidrojenli mi, Elektrikli mi?


 

 İlk olarak Türkiye’de halihazırda hidrojenli araç satışının yapılmadığını belirtmemiz gerekiyor. Hidrojenli araçlar genellikle Uzak Doğu ve Kuzey Amerika pazarlarında satılıyor. Ancak yakın bir gelecekte Türkiye’ye de gelmeleri bekleniyor.

Şimdi, hidrojenli veya elektrikli araç almak isteyenler için öne çıkan bazı noktaları bir araya getirelim.

Hidrojenli araçlarla elektrikli araçların iki büyük farkı bulunuyor. Bunlardan ilki performans. Elektrikli araçlar, hidrojenli araçlara göre çok daha hızlı bir şekilde 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Ayrıca tork değerleri de genellikle benzer fiyat segmentlerinden çok daha yüksek oluyor.

Bir diğer büyük fark ise dolum süreleri. Hidrojenli araçlar, hidrojen dolum ünitelerinde 5 dakika gibi bir sürede depolarını doldurabiliyor. Elektrikli araçlarda ise dolum süresi hızlı şarj ile genellikle 30 ila 40 dakika arasında değişiyor. Tabii ki bu tam dolum süresi değil. Genellikle hızlı şarj ile aracın bataryası %80’e kadar doluyor. Tam dolum için gereken süre markadan markaya değişiklik gösterebiliyor.

Ayrıca küçük bir farktan daha bahsedelim. Hidrojenli araçlar, elektrikli araçlara göre biraz daha uygun fiyatlı. Ancak elektrik ücretleri şu an için hidrojenin gerisinde. Bu nedenle de elektrikli araçlar uzun kullanımda daha avantajlı hale gelebiliyor.

Son olarak ikinciyeni.com araçları arasından elektrikli otomobil modellerine ulaşabileceğinizi unutmayın. BMW i3 veya Renault Zoe gibi Türkiye’de satılan ve uygun fiyatlara sahip elektrikli otomobilleri ikinciyeni.com aracılığı ile inceleyebilir, beğendiğiniz otomobilleri kolayca satın alabilirsiniz.

EN ÇOK OKUNANLAR