Hangi Markanın Yedek Parça Fiyatları Daha Uygun?

Hangi Markanın Yedek Parça Fiyatları Daha Uygun?

Araçların parçaları zaman içinde kullanıldıkça ya da kaza gibi nedenlerle işlevlerini kaybedebiliyor. Bu nedenle aracın istenen şekilde çalışmasını sağlamak için yedek parça alınması gerekiyor. Bu durum da araç sahiplerinin aklına ilk olarak “oto yedek parça fiyatları ne kadar?” sorusunu getiriyor.

Hangi Markaların Yedek Parçaları Daha Ucuz?


hangi-markalarin-yedek-parca-fiyatlari-daha-ucuz

Genel olarak Türkiye’de üretim yapan markaların yedek parça fiyatları daha uygundur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, aracın Türkiye’de üretilip üretilmemesidir. Örneğin FIAT Doblo Türkiye’de üretildiği için yedek parça fiyatları bir hayli uygundur. Ancak FIAT 124 Türkiye’de üretilmediği için bazı yedek parçaları oldukça pahalıdır. Bu konuda bir noktaya dikkat edilmesi önemlidir: Bazı markalar belli başlı parçaları araçlarının çoğunda ortak kullanıyor. Örneğin FIAT Linea ile FIAT Egea’nın birçok parçası benzerlik gösteriyor ve her ikisi için de aynı parçalar kullanılabiliyor. Tüm bunlar değerlendirildiği zaman “Türkiye’de üretim yapan markaların yedek parçaları çok daha ucuzdur” diyebiliriz. Türkiye’de üretilen bazı modeller şöyle sıralanabilir:

 • Toyota: Corolla, Verso ve CH-R
 • Honda: Civic Sedan
 • Renault: Megane Hatchback, Megane Sedan, Clio
 • FIAT: Egea Hatchback, Egea Sedan, Doblo ve Fiorino
 • Ford: Transit ve Tourneo
 • Hyundai: i20 ve i10
 • ISUZU: D-Max

Tabii bunlara ek olarak benzer parçaları bulunan araçlar da var. Renault, FIAT ya da Toyota gibi markaların Türkiye’de üretilmeyen araçları ile Türkiye’de üretilen araçlarının parçaları birbirine tam olarak uyabiliyor. Ayrıca otomobil gruplarının parçalarında da benzerlikler görülebiliyor. Örneğin Renault - Nissan İttifakı’na bağlı olan Dacia, Mitsubishi, Nissan ve Renault’un bazı parçaları birbirinin tıpatıp aynısı. Bu nedenle kullanılan bazı parçalar da aynı olabiliyor. Yani Clio ile eşleşen Nissan marka bir araca kolayca ekleme yapabilmeniz mümkün.

Hangi Markaların Yedek Parçaları Daha Pahalı?


Türkiye’de üretim yapmayan markaların fiyatları genellikle diğer markalara göre daha pahalıdır. Çünkü parçaların Türkiye’ye ithal edilmesi gerekiyor. Ayrıca markanın fiyat politikası da belirleyici olabiliyor. Ancak özellikle Avrupalı üreticilerin yedek parça fiyatları oldukça yüksektir. Öne çıkan bazı markalar ise şöyle:

 • BMW
 • Mercedes
 • Volvo
 • Audi

Tabii ki yedek parça çeşitleri düşünüldüğünde pahalılık değişiklik gösterebiliyor. Örneğin direksiyon gibi parçalar, motor içerisinde yer alan parçalara göre daha ucuzdur.

Yan Sanayi Yedek Parça Fiyatları Neden Daha Düşük?


Orijinal oto yedek parçalarının dışında yan sanayi olarak tabir edilen yedek parçalar da vardır ve bunlar genellikle orijinallerine kıyasla oldukça uygun fiyatlıdır. Çünkü orijinal yedek parçaların fiyatlarının içerisinde araştırma ve geliştirme için harcanan ücret de yer alıyor. Buna ek olarak bazı durumlarda orijinal yedek parçaların imalatında kullanılan materyaller ile yan sanayi yedek parçalar arasında fark bulunuyor. Materyallerin kalitesine göre de fiyatlar değişiklik gösterebiliyor.

Yan Sanayi Yedek Parçalar Garantiyi Bozar mı?


Yan sanayi yedek parçaların tamamı sanılanın aksine garantiyi bozmaz. Lisanslı olarak tabir edilen ve markaya lisans ücreti ödeyerek üretim yapan şirketlerin yedek parçaları garantiyi bozmaz. Lisanssız olarak üretim yapan şirketlerin yedek parçaları ise kullanılmaları durumunda garantiyi bozabiliyor. Bu nedenle garanti süresi boyunca orijinal ya da lisanslı yedek parça ürünlerinin tercih edilmesi öneriliyor.

Çıkma Yedek Parça Nedir?


cikma-yedek-parca-nedir

Genellikle aynı modeldeki ağır hasarlı araçlardan elde edilen bazı parçaların diğer araçlarda yedek parça olarak kullanılmasına çıkma yedek parça denir. Bazı kullanıcılar fiyatları daha uygun ve orijinal olduğu için çıkma yedek parçaları tercih eder. Ancak bu parçaların araçlara monte edilmesi önerilmez. Çünkü bu parçalarda görünüm itibarıyla herhangi bir sorun olmasa da mikro çatlaklar ya da başka tip sorunlar bulunabilir ve bu durum da gelecekte daha büyük masraflara ve tehlikelere yol açabiliyor.

Çıkma ya da Yan Sanayi Yedek Parça, Araç Fiyatını Düşürür mü?


Araçların kaza yapması durumunda parça değişiklikleri yapılabilir. Böyle durumlarda orijinal yedek parçaların kullanılması ve işlemin yetkili teknik servis tarafından yapılması oldukça önemlidir. Çünkü bazı kullanıcılar araçta yapılan değişiklikte orijinal yedek parça kullanılmaması durumunda fiyatta indirim isteyebilir.

Oto Yedek Parça Fiyatları Neden Değişiklik Gösterir?


Dünyanın hemen her noktasında bir ürün için ödeyeceğiniz ücret belli başlı kriterlerle belirlenir. Bu kriterlerin başında da üretim maliyeti ve kâr gelir. Buna vergiler eklenir. Türkiye açısından bakıldığında çoğu marka için döviz farkını da eklemek gerekir. Son olarak Türkiye özelinde ithal ve yerli üretim arasında da fark bulunur. Çünkü bir aracın parçası yurt dışından getirildiği zaman ek vergiler uygulanır.

İkinci El Araba Yedek Parça Fiyatları


Birçok kullanıcı, aracında yer alan ciddi bir sorun nedeniyle aracını parçalayıp esk parçaları oto tamircilere satar. Bu parçalar da onarılarak “2. el araba yedek parça” ya da “onarılmış yedek parça” gibi isimlerle satılır. Ancak onarılan parçaların ne kadar güvenli ya da dayanıklı olduğu konusunda herhangi bir bilgi bulunmaz. Oto yedek parça fiyatları karşılaştırma işlemi yapıldığı zaman da ikinci el araba yedek parçalarının çok daha uygun olduğu görülüyor. Fakat her şeye rağmen onarılan parçaların tercih edilmemesi öneriliyor.

Bu konu hakkında dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ise ikinci el araba yedek parçaları ile çıkma yedek parça arasındaki farktır. Örneğin Linea için yedek parça, FIAT tarafından sağlanır. Ancak bir kullanıcı sıfır almak istemiyorsa çıkma ya da ikinci el yedek parçalara yönelebilir ve ürünü FIAT’tan almaz. Çıkma parçalardan bazıları hiç kullanılmamış ya da çok az kullanılmış olabilir ve herhangi bir onarıma tabi tutulmadıkları için orijinalliklerini kaybetmemiş olurlar. İkinci el yedek parçalar için ise aynı durumdan söz etmek pek mümkün değildir.