Hangi Durumlarda Dizel Araba Sahibi Olmak Avantajlıdır?

Hangi Durumlarda Dizel Araba Sahibi Olmak Avantajlıdır?

Araba karşılaştırmaları yapılırken en çok “Dizel mi benzin mi daha avantajlı?” sorusu sorulur. Bu avantajlar, arabanın kullanım amacına ve durumlarına göre değişir. Dizel ya da benzinde hangisi daha kötüdür ya da iyidir gibi yorumları, arabayı kullanma alışkanlıklarına göre yapmak gerekir.

Dizel mi benzin mi karşılaştırmasını buradan okuyabilirsiniz.

Şimdi, dizel araçların hangi koşullarda avantaj sağladığından bahsedelim:

Öncelikle Dizel Araba Nedir?

Dizel motor, pistonun içine yakıt ve hava yerine sadece hava sıkıştırarak aracı çalıştırır. Havanın piston içinde yanması ise benzinli motora göre daha kaliteli bir şekilde gerçekleştiğinden dizel arabalardaki verim daha fazla olur.

Dizel motor çeşitleri neler?

Uzun Yol Yapıyorsanız

Dizel arabaların avantajlarını, kullanım durumlarına göre değerlendirmekten bahsetmiştik. Uzun yol yapıyorsanız dizel arabalar sizin için daha uygun. Uzun yol için belirlenen değer, yılda ortalama 25.000 km. Peki, neden fazla km’de dizel daha iyi? Ne demiştik, dizel motorda hava direkt olarak pistonun içinde ateşlendiğinden verim yüksek olur. Yani dizel araba, aynı yakıtla benzinliye göre daha fazla yol kateder.

Yüksek Devir Sevdalısı Değilseniz

Yakıt tüketimini arttırmak için dizel araçlarda büyük ve ağır metal plakalar kullanılır. Bu da araçların devir sayısını düşürür; çünkü pistonların ağırlıkları fazladır. Arabanızla fazla devir yapmak sizin için önemli değilse dizel size uygun.

Yakıt Tasarrufu Sizin İçin Çok Önemliyse (Kimin İçin Değildir ki?)

Benzine göre %20-25 oranında daha ucuz olan dizel, yakıt tüketimi konusunda da benzinliye göre yaklaşık %30 daha avantajlı.

Arabanızın fazla yakıt tüketmesinin nedenlerini ve çözümlerini öğrenin.

Yüksek Performans ArıyorsanızYüksek performans denilince genelde benzinli araçlar düşünülür. Ancak yeni teknolojiler sayesinde dizel araçların performansı benzinlilerle yarışacak düzeye gelmiş durumda. Çoğu dizel araçta turbo motor kullanılıyor. Bu da alt devirlerde daha fazla tork gücü, yani çekiş kuvveti demek.

Tork gücü nedir, beygir gücünden farkı ne?

Çevreye Daha Fazla Duyarlı

Dizel arabalar, benzinliye göre %25 daha az karbondioksit üretiyor.

İkinci El Piyasasında Yüksek Prim Yapıyor

Düşük yakıt tüketimi ve gelişen teknolojilerle yüksek performans sağlayan dizel arabalar ikinci elde de yüksek prim yapıyor.

Tüm bu durumlar sizin koşullarınıza uygunsa ikinci el en iyi dizel arabaları ikinciyeni.com’daki online açık artırmalara katılarak avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.