Güvenlik Testlerinin Şampiyonları: 2017’nin En Güvenli Otomobilleri Hangileri?

Güvenlik Testlerinin Şampiyonları: 2017’nin En Güvenli Otomobilleri Hangileri?

Otomobiller gelişen teknoloji ile kazalara meydan okumaya çalışıyor. Markalar otonom sürüş, fren sistemleri ve diğer güvenlik ekipmanlarıyla sürücülerin karşısına çıkıyor. Ancak aşmaları gereken zorlu birkaç güvenlik testi bulunuyor. Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) ve Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı (Euro NCAP) bu testler arasında en prestijlileri olarak karşımıza çıkıyor. Çarpışma testleri, derecelendirme kriterleri ve 2017’nin en güvenli otomobillerini beraber inceleyelim.

Çarpışma Testleri

 
Dünyada ve Türkiye’de trafikle ilgili çalışmalar yapan kuruluşlara göre; her yıl otomobil sayısı artıyor ancak kazalardaki can kaybı azalıyor. Unutulmamalı ki trafik kurallarına uymak, sizleri hayatta tutmaya yetmiyor. Otomobil testi düzenleyen kuruluşlar o kadar güçlü ki bazı modellerin üretimden kalkmasına ya da çok radikal değişiklikler yapılmasına neden olabiliyorlar. Euro NCAP ve IIHS araç çarpışma testlerinde en sağlam arabaları bulmaya çalışıyor. Bunu her araç için uyguladığı bazı çarpışma testleri yapıyorlar. 

Bunlar %40 örtüşmeli önden çarpışma, %25 örtüşmeli önden çarpışma, %100 örtüşmeli çarpışma, tavan dayanıklılığı, yandan çarpışma, arkadan çarpışma ve yayalarla çarpışma olarak sıralanıyor. Simülasyonlarda araçlar saatte 64 kilometre hızla çarpışıyor. Elbette bunun bir nedeni var. Örneğin; saatte 90 kilometre ile seyir halinde giden bir aracın sürücüsü, önüne çıkan engeli gördüğü anda refleks olarak frene basıyor. Hız ortalama saatte 64 kilometreye düştüğü için çarpışma testlerinde bu hız kullanılıyor.

Derecelendirme Kriterleri

guvenlik-testlerinin-derecelendirme-kriterleri
Kaynak

Euro NCAP ve IIHS’nin birbirinden ayrıldıkları en önemli nokta olarak derecelendirme şekilleri karşımıza çıkıyor. Euro NCAP derecelendirmede yıldızlar verirken, IIHS güvenlik seviyesinde zirve gibi isimleri kullanıyor. Her iki kurumda otomobillerin parçalanmasını önemsemiyor. Yayaların ya da otomobil içindekilerin ne kadar korunduğu, emniyet kemerlerinin çalışması, hava yastıklarının zamanlaması gibi kriterleri ön planda tutuyor. Euro NCAP testlerinde; yetişkin güvenliği, çocuk güvenliği, yaya güvenliği ve güvenlik ekipmanları olarak dört kriteri baz alıyor ve yüzde olarak puanlama yapıyor. Euro NCAP geçtiğimiz yıl önemli bir değişikliğe gitti. Artık en güvenli arabaları seçerken sadece standart donanımlar test ediliyor. Yani 2017 güvenlik testleri oldukça zor geçti. IIHS’de ise %40 örtüşmeli önden çarpışma, %25 örtüşmeli önden çarpışma gibi tüm güvenlik testleri tek tek oylanıyor. IIHS’de iyi, kabul edilebilir, sınırda ve zayıf olarak dört ayrı puan buluyor.

En Güvenli Arabalar


2017nin-en-guvenli-arabalari 
Kaynak

Euro NCAP adından da anlaşılacağı üzere, ülkemizin de içinde bulunduğu bölge olan Avrupa’da satılan araçları inceliyor. Her yıl da güvenlik testlerini yineleyip sonuçlarını yayınlıyor. En güvenli otomobil sıralamasını yaparken bizi yakından ilgilendiren Euro NCAP’i baz aldık. 2017 yılının en güvenli 10 otomobili:

Volkwagen Arteon

volkswagen-arteon-2017-modeli-sari-renk

Kaynak 

Volkswagen, CC’yi üretimden kaldıracağını duyurduktan sonra Arteon ile karşımıza çıktı. Arteon da büyük bir başarı göstererek kaslı ve güçlü yapısıyla 2017’ye şimdiden damga vurmayı başardı. VW Grubu’nun en lüks araçlarından biri olarak sunduğu Arteon, Euro NCAP’in 2017 testlerinde en yüksek ortalamaya sahip. Otomobil, sürücüye acil durumlarda yardımcı olabilecek güvenlik sistemleri ve güçlü yapısıyla ön plana çıkıyor. Yolcu güvenliğinde 96, çocuk yolcu ve yaya güvenliğindeyse 85 puan toplamayı başaran aracın, çarpışma testlerinde kabininde hasar oluşmuyor.

Volvo S90 ve V90

 
volvo-v90-2017-model-guvenlik-testi
Kaynak

İsveç çeliğinin kalitesi yüzlerce yıldır dillere pelesenk oluyor. Çelik Volvo’nun elinde; zarafet, güvenlik ve güce dönüşüyor. Dayanıklılığı ile yıllardır kullanıcılarının yüzünü güldüren Volvo’nun ikiz çocukları S90 ve V90 aynı puanı alarak, ikincilik ve üçüncülük koltuğunu paylaşıyor. Yarı otonom sürüş, adaptif hız sabitleyicisi (cruise control) ve şerit koruma yardımcısı gibi birçok güvenlik ekipmanıyla satışa sunulan ikizler, Euro NCAP’te ekipmanlarıyla %93 başarıya ulaşıyor.

Opel Insignia


Kaynak

“Biz otomobille yaşıyoruz” sloganını kendine düstur edinen Opel, Insignia ile bizlere güvenli bir yaşam alanı sunuyor. 2017’nin en güvenli otomobilleri listesine dördüncü sıradan girmeyi başaran Alman otomobili, yetişkin güvenliği ve çocuk güvenliğinde topladığı puanlarla sınırları zorluyor. Ancak güvenlik ekipmanları konusunda topladığı %69’luk ortalamayla bir üst basamağı kıl payı kaçırıyor. Otomobil keskin hatlarıyla verdiği güveni, kabiniyle de pekiştiriyor. Insignia, %40 örtüşmeli testte dahi kabine en ufak bir tehlikenin yaklaşmasını engelliyor.

Toyota C-HR

toyota-c-hr-hybrid-guvenlik-testi
Kaynak

Türkiye’de üretilen ilk SUV ve hibrit olarak karşımıza çıkan C-HR, Euro NCAP’te aldığı 5 yıldız ve beşincilikle göğsümüzü kabartıyor. Özellikle Avrupa’da giderek yaygınlaşan hibrit otomobillere alternatif üretmek maksadıyla piyasaya sürülen C-HR’ın güçlü yapısı, yetişkin güvenliğinde %95’lik başarısıyla kullanıcılara güven veriyor. Euro NCAP test merkezinde testlerden geçen Japon dizaynı SUV’un, en başarısız olduğu konu ise yaya güvenliği olarak karşımıza çıkıyor. Yaya güvenliğinde, ön camların yan tarafları ve ızgara üstünde gerçekleşen çarpışmalarda başarısız oluyor. Ancak diğer üç alanda topladığı puanlarla listeye girmeyi başarıyor.

Alfa Romeo Stelvio

alfa-romeo-stelvio-guvenlik-testi
Kaynak

SUV konforuyla performans aracı üretmeyi kafasına koyan Alfa Romeo, Stelvio adlı yeni aracıyla 2017’ye giriş yapıyor. Bir SUV’dan beklenmeyecek çizgilere sahip olan araç ismini dünyanın en tehlikeli geçitlerinden biri olan Stelvio’dan alıyor. Alfa Romeo severler kendilerine “Alfisti” adını veriyor. Alfa Romeo, dünya üzerinde Ferrari’den sonra kendine özel topluluğu olan tek otomobil markası olarak öne çıkıyor. Alfa Romeo, kendine güvenen sevenlerini üzmeyecek bir güvenlik seviyesiyle Euro NCAP testlerinde altıncı olmayı başarıyor. Stelvio yetişkin güvenliğinde %97 ortalamayla en iyi dereceyi alıyor. Ancak otomobil güvenlik ekipmanlarında sadece %60’lık başarı sağlayabiliyor. Alfa Romeo, biraz daha sıkı çalışmayla heybetli SUV’unu rahatlıkla birincilik koltuğuna taşıyacağa benziyor.

Land Rover Discovery

land-rover-discovery-turuncu
Kaynak

Dört çeker denilince ilk akla gelen markalardan olan Land Rover, 2017’ye imajına yaraşır bir başlangıç yaptı. Yan tarafındaki hava kanallarının askeri forslara benzemesi nedeniyle “amiral” lakabını alan Discovery serisinin beşinci nesli görücüye çıktı. Bir dönem İngiliz Kraliyet Ailesi’nin de aracı olarak hizmet veren model, yeni seride ortalamaları yakalamayı zor da olsa başarıyor. Yetişkin güvenliğinde %90 başarı sağlayan Discovery, yaya güvenliğindeyse %75’de kalıyor. Aracın yan panelleriyle kaputun birleştiği noktalar ve ön cam panelin yan kısımları, “kötü” seviyesiyle işaretleniyor. Euro NCAP testlerine göre olası bir yaya ile çarpışma durumunda baş darbesinde başarılı olan araç, bacak darbesinde sınıfta kalıyor. Ancak Discovery, herhangi bir çarpışma esnasında kabine zarar gelmemesiyle genel sıralamada yedinci sıraya hak kazanıyor.

Audi Q5


audi-q5-2017-guvenlik-testi
Kaynak 

Avrupalı SUV’lar arasındaki kıyasıya rekabet devam ediyor. 2008 yılında BMW X3 rakip olarak sunulan Audi Q5, yeni tasarımı ve güvenlik özellikleriyle kullanıcı karşısına çıktı. Latince dinle manasına gelen Audi, Euro NCAP’ten aldığı %93’lük yetişkin güvenliği konusunda rakiplerini hizaya çekiyor. İlk izlenimlerde daha üst sıralarda yer alacağı tahmin edilse bile Q5, sekizincilik koltuğuna yerleşiyor. Euro NCAP testlerine göre aracın en başarısız olduğu konu, güvenlik ekipmanları. 2017 model Q5 çocuk güvenliği ve yaya
güvenliğindeyse tatmin edici puanlar almayı başarıyor.

BMW 5

 bmw-5-serisi-guvenlik-testi
Kaynak

Bavyera Motor Fabrikaları ya da Almanca kısaltmasıyla BMW, yüzyılı aşan geçmişiyle sloganında dediği gibi gerçek sürüş keyfini kullanıcılarına yaşatıyor. 1972 yılında ilk kez sunduğu 5 serisinin yeni modeli, Euro NCAP sıralamasına dokuzuncu sıradan dahil oluyor. Otomobil güvenlik ekipmanları konusunda geriye düşse de yetişkinle çocuk yolcu ve güvenlik ekipmanlarıyla farkı kapatıyor.

Seat Ibiza


seat-ibiza-2017-guvenlik-testi
Kaynak

Son olarak İspanyol devi Seat’ın, Türkiye’de de pek sevilen otomobili Ibiza’ya gözlerimizi çeviriyoruz. Keskin hatlarla yenilenen araç, Euro NCAP’ten 5 yıldız almayı başarıyor. Sınıfındaki araçlar arasında yetişkin güvenliğinde sık rastlanmayan %95’lik başarısı ise cabası oluyor. Güvenlik ekipmanlarını biraz daha geliştirirse ilk beşe girmesi işten bile değil. Kendiniz için en güvenli aracı ikinciyeni.com’dan satın alabilirsiniz.