Google'ın Yeni Sürücüsüz Otomobili Bu Yıl Satışa Çıkacak mı?

Google'ın Yeni Sürücüsüz Otomobili Bu Yıl Satışa Çıkacak mı?

Son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştiren sürücüsüz araç teknolojisi, birçok markanın dikkatini çekmeyi başardı. Özellikle yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte Google, Tesla, Ford, Apple Car, Mercedes Tokyo Vision, BMW i NEXT ve Volvo sürücüsüz araçlar, bilim kurgu filmlerinin gerçeğe dönüşmesi için son hızla geliştiriliyor.

Genel olarak otomotiv devleri ile yapay zeka firmalarının ortaklığında ilerleyen bu çalışmalar doğrultusunda belki içinde bulunduğumuz yıl, belki de bir sonraki yıl; kısacası oldukça yakın sürede test sürüşlerinin tamamlanması bekleniyor. Bunun ardından firmalar birer birer sürücüsüz otomobillerini piyasaya sürecek ve geleceğe bir adım daha yaklaşmış olacağız.

Merak edilen bir diğer konu olan sürücüsüz araba fiyatları ise henüz test sürüşleri tamamlanmadığı için netleşmiş değil. Markalar genel olarak bir fiyat aralığı vermekten bile kaçınıyor. Önümüzdeki dönemde prototipler gerçeğe dönüştükçe sürücüsüz araç fiyatları hakkında daha kesin bilgilere ulaşmamız mümkün.

Google Ciddi Mesafe Kat EttiKaynak

Bu gelişmelerin öncülerinden biri olan Google Car, son yılların en çok heyecan yaratan projelerinden. Çünkü Google, bu alana büyük yatırımlar yapıyor ve en hızlı ilerleme kaydeden marka olmayı başarıyor.

İlk olarak Google Car (Google Arabası) adıyla geliştirilen sürücüsüz araba modeli, son 5-6 yılda yüz binlerce km yol yapmış olmasına rağmen testleri hala sürüyor. Geçtiğimiz yıl Fiat Chrysler ile iş birliği yaparak sürücüsüz araç sektöründe hızlanmayı hedefleyen marka, toplamda sadece birkaç kere kaza yapmış olmasına rağmen aracın son durumuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

2017’nin ilk aylarında yapılan bir açıklama da yakın dönemde test sürüşlerini tamamlaması beklenen Google Car hakkındaki beklentileri biraz değiştirdi. Şirket tarafından belli aralıklarla yapılan bilgilendirmelerde, Google sürücüsüz araba prototiplerinin karıştıkları kazalarda genellikle suç karşı tarafta oluyordu. Ancak yakın dönemde aracın yine bir kazaya karışması ve bu kez tüm suçun Google aracında olması, kafaları karıştırdı.

Google-Waymo OrtaklığıKaynak

Son olarak yılın ilk aylarında Google tarafından gelen açıklama da duruma farklı bir boyut kazandırdı. Buna göre Google’ın çatı şirketi Alphabet’e bağlı olan Waymo, sürücüsüz araç projesine dahil edildi. Ağırlıklı olarak yeni nesil teknolojiler üzerine yoğunlaşan Waymo ile Google’ın bu ortaklığının, otonom sürüş teknolojilerindeki eksikliklerin giderilmesi konusundaki eksiklikleri kapatması ve maliyetleri düşürmesi bekleniyor.
Geçtiğimiz yıllarda, Google insansız araç test sürüşlerinin 2017 itibarıyla tamamlanabileceği açıklansa da bu yeni gelişmeler doğrultusunda yollarda sürücüsüz Google arabalarını görme tarihi biraz daha ertelenebilir.