Geleceğin Arabaları Nasıl Olacak? Bizi Neler Bekliyor?

Geleceğin Arabaları Nasıl Olacak? Bizi Neler Bekliyor?

Geleceğe Dönüş serisiyle hayatımıza giren DeLorean DMC 12 ve Kara Şimşek dizisiyle meşhur olan KITT ile büyüyen nesiller, günümüz arabalarından hep daha fazlasını bekledi. Yıllar içinde gelişen otomotiv sektörü de bu beklentiye ve teknolojik gelişmelere paralel olarak her dönem, araçlara yeni özellikler ekledi. Günümüzde yeni nesil arabaların çoğunda bulunan navigasyon ve park asistanı gibi özellikler de bunun göstergesi. Peki, gelecekte arabalarda hangi teknolojilerin olması bekleniyor? Yani belki biz, belki de çocuklarımız gelecek on yıllarda araba satın aldıklarında hangi özelliklere sahip olacak?

Direksiyon Sallamaya Veda Edebilirsiniz


direksiyonsuz-arac

Geleceğin arabalarında yer alacak özelliklerin başında sürücüsüz araç teknolojisi geliyor. Tesla’nın ardından Google sürücüsüz araba teknolojisi de büyük bir hızla ilerliyor. Henüz tam olarak hazır olmasa da 5-10 yıllık bir sürenin sonunda bu sürücüsüz araç teknolojisinin daha da gelişmesi ve seri üretime geçilmesi bekleniyor. Bu sayede insanlığı farklı bir sürüş deneyiminin beklediğini söylemek mümkün. Direksiyonda kimsenin olmadığı arabalar güvenle trafikte ilerleyecek.

Akıllı Teknolojilerle Arabalar Yönlendirilecek


araclarda-akıllı-teknoloji

Birkaç yıl önceki cep telefonu teknolojisindeki heyecan veren gelişmeler tuşların küçülmesi-büyümesinden ibaretti. Bugün tuşlu cep telefonu bulmak neredeyse mümkün değil. Akıllı cep telefonları ise Bluetooth başta olmak üzere birçok teknolojiye sahip. Önümüzdeki dönemde hem Bluetooth hem de 5-6 kablosuz erişim noktası bulunan otomobiller karşımıza çıkacak. Yani akıllı teknolojiler cep telefonundan sonra arabalara da hükmedecek. Bu da kontrolü çok daha pratik ve hızlı hale getirecek. Tabii bu teknoloji nedeniyle arabaların güvenlikleri de biraz tehlikeye giriyor. Artık sadece çalınmaları değil bağlantı noktaları aracılığıyla hack kurbanı olmaları da gündeme gelebilecek.

Akıllı teknolojilerin günümüzdeki en belirgin özelliği olan navigasyon, geleceğin arabalarında bambaşka bir boyuta geçecek. GPS’i baz alacak bu sistemle harita uygulamaları kendini anbean güncelliyor, yeniliyor, değiştiriyor olacak. Sürücüsüz otomobil teknolojisiyle de birleşince hiç bilmediğiniz yollardan geçebilir, işe giderken yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Enerji Kaynakları Değişiyor
Petrol ve ona dayalı benzin gibi yakıtlar hem doğaya zarar veriyor hem de gittikçe tükeniyor. Yakın geçmişte bununla ilgili ilk çalışmalar başlamış ve elektrikli motorları da bulunan hibrit otomobilleri yollarda görmüştük. Hatta Bentley gibi büyük markalar bile hibrit pazarına dahil olma kararı almış durumda. Geleceğin otomobilleri de hibrit teknolojisine ağırlık verecek ve bu tip araçları daha çok göreceğiz. Ayrıca güneş enerjisi ve diğer alternatif enerjiler de otomobillerde kullanılıyor olacak.

Nüfus arttıkça trafik de artıyor. Ancak bir göz gezdirince trafikteki araçların çoğunda bir ya da iki kişi olduğunu görebilirsiniz. Son yıllarda bunu çözmek için çalışan otomobil üreticileri, daha küçük arabalar tasarlama yoluna gidiyor. Öyle ki günümüzde yavaş yavaş yaygınlaşan çift kişilik otomobillerle birlikte ilerleyen dönemlerde tek kişilik otomobilleri de yollarda göreceğiz. Bu sayede hem araçlar trafikte daha az yer kaplayacak hem de park sorunu bir nebze olsun çözüme kavuşacak.

Son olarak kendi otomobilinizi kendiniz tasarlayabileceksiniz. Bugün bazı markaların bir ayrıcalık olarak sunduğu bu özellik, geleceğin arabalarında çok daha yaygın olacak. Yani kafanızdaki araç modelini fabrikaya iletecek ve kimsede olmayan bir tasarımla trafikte yer alabileceksiniz. Kişiselleştirilebilirlik, geleceğin arabalarının en seçkin özelliklerinden biri olacak gibi görünüyor. Hem uçan hem trafikte ilerleyebilen hem de yüzebilen arabalar içinse biraz daha beklememiz gerekecek.