Geleceğe Dönüş: Yeni Teknolojilerle Kendi Aracınızı Tasarlayacaksınız

Geleceğe Dönüş: Yeni Teknolojilerle Kendi Aracınızı Tasarlayacaksınız

Yıllar evvel Almanya’nın Ulm adlı küçük bir yerleşim yerinde, Albert adında bir çocuk dünyaya geldi. Evrene ve dünyaya küçük yaşlarda merak salan Albert, 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü’nün sahibi oldu. Doğru tahmin ettiniz; Albert Einstein’dan bahsediyoruz. Einstein, “İzafiyet Teorisi” ile bizlere zamanın sabit olmadığını ve gözleyene bağlı olduğunu öğretti. Bilim alanında ön yargıların yıkılmasının ve gelişimin önünü açtı. Einstein, Newton ve düşlerinin peşinden koşan diğerleri sayesinde artık; tarihin hızlandığı, teknolojinin yükselişinin önlenemediği bir çağdayız. Artık bir bilgisayar, cep telefonu ya da otomobil alındıktan kısa süre sonra yeni eklemelere ihtiyaç duyuyor. Zaman geçtikçe yenilik ihtiyaçları daha da artıyor. Son yılların popüler teknolojilerinden 3D yani 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz.

3d-printer-ile-araba-uretmek-mumkun-mu
Sanal ortamda ürettiğiniz bir tasarımın bilgisayar ve yazıcı yardımı ile üç boyutlu olarak karşımıza çıkabileceğini 2000’lerin başında hayal etmek bile bizler için güçtü. Ancak bu teknolojinin mazisi biraz daha gerilere gidiyor. İlk üç boyutlu baskı teknolojisinin geçmişi 1980’lerin başına kadar uzanıyor. 2010’larda ise bu teknoloji evlere girmeye başladı. İlk müşteriler ise teknolojinin üreticileri tarafından tahmin edilemeyen öğrenciler oldu. Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkedeki mimarlık, tasarım, mühendislik gibi farklı disiplinlerden öğrenciler, peşi sıra 3D yazıcı satın almaya ve forumlar oluşturmaya başladı. Günümüzde herhangi bir ürün için forumlarda tasarımlar bulabiliyor; tasarımları geliştirebiliyor ya da olduğu gibi 3D baskı teknolojisiyle gerçek dünyaya aktarabiliyorsunuz. Ev ortamı için oldukça küçük boyutlarda 3D yazıcılar ve kartuş olarak adlandırabileceğimiz filamentlerin fiyatları giderek ucuzluyor. Hatta Türkiye’de yerli filament üreticileri dahi bulunuyor.

Üç Boyutlu Yazıcılar Bizlere Ne Vaat Ediyor?


3d-yazici-ile-araba-parcasi-uretmek-mumkun-mu
3D teknolojisi ile düşüncenizin gücüne bağlı olarak herhangi bir cismi üretebilme kapasitesine sahip oluyorsunuz. Otomobil ile konumuz tam olarak burada kesişiyor. Örneğin; otomobilinizin ön konsolundaki herhangi bir tuş bozuldu ve takım olarak bu tuşları satın almanız gerekiyor. Bunun yerine kendiniz bilgisayarınızın başına geçip tuşun aynısını tasarlayabilir ya da 3D forumlarında sizden önce bu sorunu yaşamış birinin tasarımını kullanıp tuşa sahip olabilirsiniz. “Plastik parçayı yapmakta ne var?” diye aklınızdan geçiriyor olabilirsiniz. Ancak artık 3D teknolojisiyle bronz, ahşap, metal gibi materyaller de üretilebiliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde 3D yazıcı ile kurabiye bile üretildi. 3D forumlarında şu an için küçük parçalar bulunuyor. Ancak bu sistemler üzerine çalışan şirketler; direksiyon, çeki demiri, far yuvası gibi birçok ayrı parçayı üretmeyi başardı. Hatta bütün halinde otomobiller dahi üretiliyor. Dünyanın dört bir yanından gelen haberler ise geleceğin sandığımızdan daha yakın olduğunu gösteriyor.

Ford 3D Üzerinde Çalıştığını Duyurdu


ford-3d-yazici-ile-arabalar-uretecek
Kaynak

Geçtiğimiz aylarda ünlü Amerikan otomobil üreticisi Ford, 3D teknolojisi ile ilgili çalışmalar yaptığını duyurdu. Stratasys adlı şirketle ortaklaşa çalışmalar yapıldığını belirten Ford, gelecekte düşük maliyetlerle kişiselleştirilmiş araçlar vadediyor. Ancak bunun pek de yakın olmadığını hemen belirtmeliyiz. Şu an için 3D yazıcılar ile büyük hacimlerde baskı oldukça uzun sürelerde gerçekleşiyor. Kısaca açıklamak gerekirse; 3D yazıcılar mikrometre yani metrenin milyonda biri ölçüler kullanarak üretim gerçekleştiriyor. Baskıyı ne kadar keskinleştirirseniz; o kadar uzun süre alıyor. Bu da bir otomobilin üretilmesi için bir ay gibi sürelere ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. Ford, 3D baskı ile otomobil üretimini bir güne kadar indirmeyi ve seri üretimi hedefliyor. Ford, özellikle performans aracı olan GT için ciddi araştırmalar yapıyor. GT’nin, 3D teknolojisiyle beraber fiyatlarının ve ağırlığının düşmesi planlanıyor.