Geçmişten Bugüne BMW 5 Serisi’nin Hikayesi

Geçmişten Bugüne BMW 5 Serisi’nin Hikayesi

Kaynak

1972’den bu yana lüks otomobilin standartlarını belirleyen BMW 5 Serisi, olağanüstü bir başarı hikayesinin de başlangıcını oluşturuyor. 1960’lı yıllarda temelleri atılan tasarım, yıllar içinde yapılan küçük küçük değişikliklerle bugün neredeyse yepyeni bir tasarım diline kavuştu. 1972’ye göre daha büyük, daha rahat, daha spor ve her açıdan daha üstün BMW özelliklerine sahip. İşte, geçmişten günümüze BMW 5 Serisi’nin tarihçesi:

İlk Jenerasyon: BMW 5 Serisi (E12/1972-1981)


bmw-5-serisi-e12-tasarimi
Kaynak

BMW 5 Serisi’nin 1. jenerasyon modeli E12, yeni çağa uyum sağlama yolunda atılan ilk ve en önemli adım. Kama şekli verilerek radyatör ızgaralarının böbreği anımsatması sağlanan tasarımıyla dikkat çeken E12, o dönemde kullanılan ve çapı 20 cm olan farlarla ön görüntüyü tamamlıyordu.

BMW 5 Serisi’nin 1. jenerasyon otomobilinin üretimi Münih’te başladı. 1972 ile 1981 yılları arasında yaklaşık 700 bin adet satılan model, 5 Serisi’nin en başarılı modelleri arasında gösteriliyor. Öyle ki günümüzde, BMW 5 Serisi’nin ilk jenerasyonu olan E12, bir klasik olarak kabul ediliyor.

İkinci Jenerasyon: BMW 5 Serisi (E28/1981-1988)


bmw-5-serisi-e28-tasarimi
Kaynak

1981 yılında pazara sunulan BMW 5 Serisi’nin 2. jenerasyonu E28’in, E12’den ufak birkaç farkı bulunuyor. En önemli değişikliklerin iç tasarımda yapıldığı E28, sürücü odaklı bir tasarıma sahip. Önceki modele göre daha çok elektrik ve elektronik donanımın bulunduğu E28’de, o dönemin bilgisayar teknolojileri önemli rol oynuyordu.

Toplamda 722 bin adet satılan E28, iki motor konseptinden etkilenmişti: Eta konsepti ve dizel motor. Bu iki unsur sayesinde 1983 yılında, dünyanın en hızlı turbo dizel serisini BMW sundu. BMW 5 Serisi’nin 2. jenerasyon otomobillerinin azami hızı ise saatte 180 km’ydi.

Üçüncü Jenerasyon: BMW 5 Serisi (E34/1988-1996)


bmw-5-serisi-e34-tasarimi
Kaynak

1988 yılında piyasaya sunulan BMW 5 Serisi’nin 3. jenerasyon otomobili E34’ü öne çıkaran; kalite, teknoloji ve konfordu. Aslında E34’ü daha iyi anlamak için kendisinden iki yıl önce sunulan BMW 7 Serisi ile geliştirildiğini bilmek gerekiyor. BMW 5 Serisi’nin 3. jenerasyonu olan E34, birçok yönden 7 Serisi’nin tasarımını uyarlıyordu. Kama şeklinde olan dış görünüşüyle derin bir ön kaput ve daha geniş bagaj tasarımına sahip olan E34’ün hava sürtünme katsayısı 0.3’tü ve bu özelliği de uzun yıllar boyunca standartları belirlemişti. Düşük sürtünme katsayısı ile araç hem çağdaşı olan rakiplerine göre çok daha iyi hızlanabiliyor hem de olması gerekenden daha az yakıt tüketiyordu.

BMW 5 Serisi’nin hem lüksü hem de en yeni teknolojiyi bir arada sunduğu E34, önceki jenerasyona göre çok daha geniş bir iç tasarıma sahipti. Motor kapağı altında birçok değişiklik yapılan 3. neslin motor yelpazesinde 4 silindirliden 8 silindirliye kadar uzanan motor seçenekleri yer alıyordu. O dönemde rakiplerinde bulunmayan özelliklere sahip olan E34, dört çeker sistemi ve özel açılır tavanı ile dikkat çekiyordu. Ayrıca E34’ü çekici kılan diğer bir özellik de ilk elektronik dağıtım kontrolü teknolojisiydi. Devrim niteliğindeki bu özellik, gücü ön ve arka aks arasında dağıtabiliyordu. Günümüzde geliştirilmiş haliyle kullanılan bu teknoloji ilk kez o dönemde BMW tarafından sunuldu. 5 Serisi’nin 3. jenerasyonu ile üst-orta model sınıfının zirvesine ulaşan BMW, yaklaşık 1.3 milyon adetlik satış başarısına tek model ile ulaşmıştı.

Dördüncü Jenerasyon: BMW 5 Serisi (E39/1995-2003)


bmw-5-serisi-e39-tasarimi
Kaynak

4. jenerasyon BMW 5 Serisi, her anlamda yeniliğe yön veren bir seri olmayı başardı. Sürüş performansını, en son teknolojiyi ve konforu başarılı bir şekilde bir araya getiren E39, Aralık 1995’te kullanıcılara sunuldu. Önceki modele göre çok daha sportif ve şık olan tasarımıyla dikkat çeken 4. jenerasyon 5 Serisi’nin yuvarlak hatlara sahip bir tavanı bulunuyordu. İç tasarımında daha geniş bir hacme ve çekici bir görünüme sahip olan E39, çok fonksiyonlu direksiyon, otomobil telefonu ve yol bilgisayarı gibi özelliklere de sahipti.

Bunların ötesinde sürüş asistan sistemleri ve güvenlik konusunda fark yaratan serinin en dikkat çeken özelliği, yeni hareketli aksamı oluyordu. Her zaman son teknoloji motorlar sunan 5 Serisi, tamamen alüminyumdan yürüyen aksama sahip ilk seri üretim otomobil unvanına sahip. Alüminyum aksam sayesinde daha büyük ancak 30 kg daha hafif olan otomobil, 2003 yılında üretimi durdurulana kadar yaklaşık 1.4 milyon adet satıldı.

Beşinci Jenerasyon: BMW 5 Serisi (E60/E61/2003-2010)


bmw-5-serisi-e60-tasarimi
Kaynak

5 Serisi’nin ilk kez pazara sunulmasından 30 yıl sonra BMW, etkileyici bir teknolojiye ve ilerici tasarıma sahip 5. jenerasyon yönetici sınıfı sedanını sundu. İlgi çekicilik özelliğini sürdüren BMW 5 Serisi’nin 5. jenerasyonu, dış tasarımında büyük böbrek ızgaralar ve kaşlara sahip kıvrımlı farları ile son derece dikkat çekiyor. Bagaj tasarımında ise kapak ve arka far grubunun uyumlu tasarımıyla ön plana çıkan BMW 5 Serisi 5. jenerasyon, iç tasarımda tamamen farklı bir görünüme kavuşuyor. Ön yolcuyu da düşünerek geliştirilen iç tasarım oldukça konforlu ve lüks bir yolculuk sunuyor.

BMW 5 Serisi’nin 5. jenerasyonunda, birçok yenilikçi sürüş asistan sistemi bulunuyor. Bunlardan biri aktif direksiyon özelliği. Bu özellik, düşük hızlarda daha iyi yol tutuşu, yüksek hızlardaysa daha fazla denge sunuyor. 2010 yılına kadar üretimi devam eden BMW 5 Serisi 5. nesli, 1.4 milyon adetlik satış hacmine ulaştı.

Altıncı Jenerasyon: BMW 5 Serisi (F10/F11/F07/2010-2016)


bmw-5-serisi-f10-tasarimi
Kaynak

5 Serisi ile önemli başarılara imza atan BMW, 6. jenerasyonuyla kendini kanıtlamış önceki modellerin başarısını devam ettirmeyi başardı. Şıklığı ve sportifliği zarif bir şekilde birleştiren tasarımında, dikey böbrek ızgaraları ve farların odaklanmış görünümü oldukça dikkat çekiyor. İç kısımda özel bir tasarıma sahip olmak isteyen BMW, yüksek kalite hissini ve sürücü odaklı tasarımını oldukça iyi yansıtıyor. Ayrıca üstün tork ve verimlilik sunan bir dizi yeni motora sahip 6. jenerasyonun dikkat çeken diğer bir özelliğiyse elektrik destekli direksiyonu oluyor.

İlk kez 5 Serisi’nde tanıtılan park asistanı özelliğinin yanı sıra fren fonksiyonuna sahip çarpışma uyarısı, şerit terk uyarısı ve BMW Gece Görüş Sistemi gibi birtakım özellikler de yer alıyor.

Piyasaya sürüldükten sonra yalnızca 3 yılda 1 milyonun üzerinde satılan 6. jenerasyon, pazarda bulunduğu süre boyunca sayısız karşılaştırma testini kazandı ve sayısız ödül aldı. Toplamda 2.3 milyon adetlik satış rakamıyla bugüne kadarki en başarılı jenerasyon olmayı da başardı.

Yedinci Jenerasyon: BMW 5 Serisi (G30/G31/G38/2017-)


2018-model-bmw-5-serisi-g30
Kaynak

BMW’nin en başarılı serilerinden olan 5 Serisi, 1972’den bu yana 5,5 milyonun üzerinde satıldı. Yeni BMW 5 Serisi ise Şubat 2017 itibariyle pazara sunuldu. Dış tasarımı bir önceki kasaya göre daha geniş, lüks ve hafif yapısıyla dikkat çekiyor. Sport ve Luxury olmak üzere iki donanım seçeneğiyle piyasada yer alan yeni BMW 5 Serisi, teknik donanım açısından da oldukça büyük avantajlara sahip.

Sportif bir görünüme sahip olmak isteyen kullanıcılar için tasarlanmış olan Sport Line; 18 inç jantları, kumaş ve derinin birlikte kullanıldığı iç döşemesi ve spor direksiyonu gibi özellikleriyle dikkat çekiyor. Luxury Line’da ise ekstra krom kullanılan dış detaylar, 19 inç jant seçeneği ve deri iç döşeme gibi özellikler göze çarpıyor. Bir BMW klasiği olan M performans paketi donanım seçeneğinde, sportif tampon, M paketine özel olarak tasarlanan direksiyon ve daha hafif bir metal karışımdan üretilen 18 ve 19 inç jant seçenekleri bulunuyor.

500 Metreye Kadar Aydınlatan LED Farlar


2018-model-bmw-5-serisi-dis-tasarim
Kaynak

Yeni BMW 5 Serisi’nde, 500 metre aydınlatma mesafesine sahip Adaptif LED ön farlar dikkat çeken özelliklerden biri. Bir önceki modele göre daha büyük tasarlanan ön ızgarasıyla sportif görünümünü kuvvetlendiren yeni BMW 5 Serisi’nin iç tasarımda, yeniden tasarlanan araç içi ekranı, daha geniş havalandırma çıkışları ve krom kaplama detaylar göze çarpan ilk ayrıntılar oluyor.

4 farklı sürüş modu bulunan yeni BMW 5 Serisi; Comfort, Sport ve ECO PRO seçeneklerinin yanı sıra Kişisel Ayar modu ile istenilen sürüş modunu oluşturmayı sağlıyor. Güvenlik konusunda da teknolojik adımlar atan BMW 5 Serisi 7. jenerasyon; virajda fren kontrol sistemi, dinamik fren kontrol sistemi, dinamik şasi kontrolü ve dinamik çekiş kontrolü standart olarak yer alırken dinamik seyir kontrol ve şerit takip sistemiyle güvenli sürüş keyfi sunmayı ihmal etmiyor.

Güçlü Motor Seçenekleri


bmw-5-serisi-g30-dis-tasarimi
Kaynak

Dizel motor özelliğine sahip Yeni BMW 5 Serisi, G31 modeliyle 2.0 litre motoru ile 190 beygir güç ve 400 Nm tork üretirken 6 ileri manuel ve 8 ileri yarı otomatik şanzıman seçenekleriyle kullanıcılara sunuluyor. Üstelik G31 modeli 7.6 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyor. 3.0 litrelik motor ve 265 beygir gücüne sahip G30 ise 100 km/s hıza 5.6 saniyede ulaşıyor. Yeni BMW 5 Serisi fiyatları, model ve özelliklere göre değişkenlik gösterirken 380 bin ila 700 bin TL gibi geniş bir aralık ile sunuluyor.

  • Etiketler:
  • BMW