Ford Mustang'den İlham Alan Elektrikli SUV Geliyor!

Ford Mustang'den İlham Alan Elektrikli SUV Geliyor!

Kaynak

Amerikan rüyasının medarıiftiharlarından olan Ford Mustang üzerinden geliştirilen yeni bir elektrikli SUV araç, önümüzdeki yıllarda asfalta çıkacak. 2021 model yılında kullanıcılarla buluşması beklenen elektrikli SUV hakkında bilinenleri sizin için derledik.

Mustang Neden Elektrikli Oluyor?


Özellikle son yıllarda benzinli ve dizel otomobiller ile ilgili çok büyük çalışmalar yapıldı. Turbo şarj, common rail ve diğer birçok çalışma ile fosil yakıtlı araçlar daha verimli hale getirilmeye çalışıldı. Günümüzde artık bir sınıra gelindi. Bu duruma ek olarak, çevreyi korumak için uygulamaya sokulan ve her geçen gün daha sıkı bir hale getirilen yasal düzenlemeler getirildi. Fosil yakıtlı binek otomobillerin 2030’lu yıllarda birçok Avrupa Birliği üyesi ülke tarafından yasaklanması bekleniyor. Hal böyle olunca hem performans artışı sağlaması hem de yasalara uygun araç üretebilmek için markalar çeşitli düzenlemeler yapıyor. Mercedes, BMW, Volkswagen ve Renault gibi markaların erkenden başlattığı elektrikli araba çalışmalarına geçtiğimiz yıllarda Ford da dahil oldu. Global çapta 40 elektrikli aracı olacağını açıklayan marka, 2022 yılına kadar 16 aracı elektrikli olarak kullanıma sunacak. Bunlardan biri de yazımızın konusu olan ve Mustang’den ilham alınarak geliştirilen elektrikli SUV araba modeli.

Markanın kasa tercihini elektrikli bir SUV’den yana kullanmasında, otomobil dünyasında yer alan gelişmeler etkili olmuş. Çünkü son dönemde B ve C sınıfı SUV araçlara talep oldukça artmış durumda. Geçmişte daha çok D ve E segmenti SUV araçlar üretilirdi. Ancak markalar artan talebi karşılayabilmek ve her müşteri profiline hitap edebilmek için daha küçük sınıflarda da SUV’ler üretmeye başladı. Kısacası birçok unsuru değerlendiren Ford’un kararında son yıllarda çıkan Jaguar I-Pace gibi SUV araç haberlerinin oldukça etkili olduğu bir gerçek.

Elektrikli Ford Mustang’de Neler Olacak?


elektrikli-ford-mustang-de-neler-olacak
Kaynak

Elektrikli Ford SUV ile ilgili bilgiler şu an için sınırlı. SUV araçlar, 2019 yılında incelendiği zaman karşımıza çıkan bazı benzer özellikler var. Bunlardan ilki ve en önemlisi aracın içerisinde kesinlikle Cruise Control ile şerit takibi gibi sistemlerin olması. Bunların kombine olarak çalışabilmesini sağlayacak sistemler ile kısa yarı otonom sürüşün sağlanması bekleniyor. Açıkçası aracın Mustang tabanlı olması nedeniyle mini elektrikli SUV otomobiller arasında yer alması beklenmiyor. Aracın isminin Mustang SUV ya da Mustang’i akılda canlandıracak farklı bir isim olması da beklentiler arasında değil. Çünkü Ford, Mustang’i adeta ayrı bir marka olarak konumlandırıyor. Aracın ismi konusunda en güçlü aday ise Mach-E.

Elektrikli SUV’nin Menzili Ne Kadar Olacak?


Şu an için Ford’un yeni SUV’sinin asfaltta olan iki temel rakibi var. Bunlardan ilki kendisi gibi Amerikan rüyasının son temsilcilerinden olan Tesla’nın Model X’i, diğeri ise Avrupa kökenli olan Jaguar I-Pace. Jaguar I-Pace’in fabrika verilerine göre menzili 470 kilometre. Tesla Model X ise standart donanım ile 370 kilometre yol yapabiliyor. İddialara göre Ford’un elektrikli SUV aracının menzili 500 ile 600 kilometre arasında değişecek. Kısacası menzil konusunda marka oldukça iddialı.

Ford Mach-E, Volkswagen ile mi Üretilecek?


Ford ve Volkswagen arasında yapılan iş birliği ile elektrikli otomobillerin maliyetinin düşmesi bekleniyor. Ancak Ford’un, Mach-E gibi yüksek fiyatlı araçların teknolojisini kendisinin geliştireceği söyleniyor. Kısacası Mach-E için Volkswagen ile işbirliği yapmayabilir.

Ford Mach-E Performansı Nasıl Olacak?


ford-mach-e-nin-performansi-nasil
Kaynak

Halihazırda Ford Mustang, 5 litrelik V8 motoru ile ciddi güç üretebiliyor. Mach-E’nin ise iddialı ve fosil yakıtlı araçlara göre daha yüksek fiyatlı olabilmesi için daha güçlü olması gerekiyor. Sızdırılan ilk bilgilere göre araç, 4 saniyenin altında bir sürede 0’dan 100 km/s hıza ulaşacak. Kısacası şu an için Mustang’in en güçlü modeliyle başabaş ilerliyor. Ancak daha düşük motor hacmine sahip modellerin oldukça önünde olduğu görülüyor.

Ford Mach-E, Tesla Model Y’nin Önüne Geçebilecek mi?


Tesla’nın 2020 yılında çıkaracağı Model Y’nin, Ford Mach-E’nin en büyük rakibi olması bekleniyor. Tesla’nın aracının Ford Mach-E’den bir miktar daha pahalı olması beklense de araçların performans açısından birbirine çok yakın olacağı öngörülüyor. Menzil konusunda da daha avantajlı olması beklenen Ford Mach-E, otonom sürüş konusunda ise biraz geride kalacak gibi görünüyor.

Bonus: Elektrikli Ford Mustang’i Gördünüz mü?


elektrikli-ford-mustang-ile-ilgili-bilmeniz-gerekenler
Kaynak

Ford Mustang ile ilgili bir elektrikli araç haberi daha bulunuyor. İngiltere’de yer alan Change Car adlı şirket, klasik Mustang modellerini alıp elektrikli hale getiriyor. İlk olarak 1967 model Ford Mustang’in elektrik dönüşümünü gerçekleştiren şirket, 200 kilometrelik menzil sunuyor. Elektrikli dönüşümle güncellenen Mustang’ler, 408 beygir güç ve 1200 Nm tork üretebiliyor. Bu akıl almaz değerlerden de anlayabileceğiniz gibi araç inanılmaz bir güce sahip. Elektrikli olarak güncellenen 1967 Model Ford Mustang, 0’dan 100 km/sa hıza sadece 3.1 saniyede ulaşabiliyor.