Fazlasını İsteyenlere GTi Rekabeti: VW Golf GTi mi, Peugeot 308 GTi mi?

Fazlasını İsteyenlere GTi Rekabeti: VW Golf GTi mi, Peugeot 308 GTi mi?

Kaynak

C sınıfı araçlar Türkiye başta olmak üzere Avrupa’nın birçok listesinde en çok satanlar listenin başında yer alıyor. Ortalama boyutları ile şehir içerisinde rahat park edilebilen ve ekonomik fiyatlarıyla çok sevilen C sınıfı araçların performans anlamında en etkileyici versiyonlarını oluşturan GTi serilerinde ise başarılı model sayısı bir hayli az. Türkiye’de C sınıfı GTi denilince yüksek performans ve güçlü imajları nedeniyle akla ilk olarak Peugeot 308 GTi ve Volkswagen Golf GTi geliyor.

Sportif Tasarım Öğeleri

vw-2018-golf-spotify-tasarim

Kaynak

Tasarım konusunda ana modeller olan Peugeot 308 ve Volkswagen Golf’e göre GTi serilerinin ufak tefek farkları bulunuyor. Aerodinamik ile performansı artırmak için farklı hatlar kullanılıyor. 2018 model Volkswagen Golf GTi Stylish Hot Hatch şeklinde tanınıyor. Yeni nesil Golf GTi, Volkswagen Golf ailesinin bugüne kadar üretilen en hızlı versiyonu olmak gibi iddialı bir konuma sahip. Tasarım anlamında Volkswagen Golf’e göre GTi modeline yeni bir tampon eklenmiş gibi duruyor. Yüksek süratlere ulaşacağı için Golf GTi içerisinde ek radyatörler ve egzoz çıkışları bulunuyor. Aracın sportif özellikleri ise kırmızı gibi sıcak renkler ile öne çıkarılıyor. Hem dış tasarımda hem de iç tasarımda farklı noktalara yerleştirilen kırmızı renk ile 2018 model Volkswagen Golf GTi, otomobilseverleri büyülemeyi başarıyor.

peugeot-308-gti-2017-spotify-tasarim

Kaynak

Peugeot 308 GTi’da tıpkı Golf GTi gibi geniş soğutma ızgaraları, alçaltılmış tamponla farklı noktalara yerleştirilen ve hız tutkusunu ifade etmek için kullanılan kırmızı renge sahip tasarım hatları sayesinde standart 308’den farklılaşıyor. Otomobil sporları departmanı tarafından geliştirildiği için aracın “Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport” şeklinde özel bir ismi bulunuyor. Peugeot isim ve tasarım hatlarıyla Peugeot 308 GTi’ı farklı bir noktada konumlandırdığını açıkça belli ediyor.

Güçlü Performans ve Yol Tutuş

peugeot-308gti-yol-tutus-nasil

Kaynak


Peugeot 308’in geçmişte üretilen modelleriyle ilgili en büyük eleştiri kuşkusuz yol tutuşuydu. Peugeot, 208 GTi ve 308 GTi için bunu söylemek bir hayli güç. Peugeot 308 GTi’de, spor tasarımla güçlendirilen hatlarının yanı sıra alçaltılan tampon sayesinde yere yaklaştırılıyor ve yol tutuşu çok daha kuvvetli hale geliyor. Spor otomobillerin doğası gereği yüksek süratlere çıkılması gerekiyor. Peugeot 308 GTi içerisinde yer alan 1.6 THP 270 hp şeklinde kodlanan model, 270 beygir güç ve 330 Nm tork üretebiliyor. 6 ileri manuel vites ile sunulan araç, Honda Civic Type R gibi yakın rakipleriyle boy ölçüşecek kadar kısa vites oranlarına sahip. 6 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresi ise şaşırtıcı gelse de aracın hem hafif hem de güçlü bir motora sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Peugeot kendi içinde rakipler yaratmayı çok seviyor. Peugeot 308 GTi’ın düşük fiyatları nedeniyle kendine en yakın rakibi, markanın bir başka modeli olan RCZ R.

vw-golf-yol-tutus-performansi

Kaynak

Volkswagen Golf GTi’de ise değişen emisyon sınırları nedeniyle çıkış tarihinde birkaç aylık gecikme yaşanacakmış gibi görünüyor. Ancak Volkswagen tarafından aracın performansı ile ilgili değerler bir hayli göz dolduruyor. Volkswagen Golf GTi, 2.0 TCR motor ile sunuluyor. 290 beygir güç ve 370 Nm tork ile sunulan Volkswagen Golf GTi, Volkswagen Grubu’ndan bir başka rakibi olan SEAT Leon Cupra’nın önüne geçmeyi başarıyor. Türkiye’de çok sevilen çift kavramalı otomatik şanzıman olan DSG’nin 7 ileri versiyonu ile sunulan Volkswagen GTi, 264 km/s hıza erişebiliyor. Ancak çeşitli ülkelerin yasal mevzuatlarında maksimum hız sınırlayan kanunlar bulunması nedeniyle yazılım kullanılarak 250 km/s hız limitiyle Volkswagen GTi’ın satışa sunulması bekleniyor. Volkswagen Golf GTi, geçmişte “Car of the Year” ödülünü kazanmayı başarmıştı. Yeni versiyon ile de ödülün en büyük favorilerinden biri olacakmış gibi görünüyor.

Sportif Donanım

peugeot-308gti-sportif-donanim

Kaynak

Spor yönü kuvvetli araçlardan beklentiler genellikle performans ve performansa uygun tasarım oluyor. Her iki otomobil de performans ve tasarım anlamında oldukça başarılı. Donanım açısından incelemeye ise öncelikle Peugeot 308 GTi ile başlamak gerekiyor. İç mekan anlamında güçlü çizgilerin yanı sıra Peugeot 308 GTi, markanın yeni modellerinde kullandığı i-Cockpit sistemiyle sürücüye odaklanmış konsol tasarımına sahip. Piyano siyahı kaplamalar ile multimedya ekranı birbirini tamamlıyor ve konsolun orta kısmı şık bir görünüme kavuşuyor. Peugeot 308 GTi içerisinde Hız Levhası Tanıma Sistemi, Aktif Şerit Takip Sistemi ve Aktif Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi özel güvenlik donanımları da bulunuyor. Ayrıca Peugeot 308 GTi içerisinde “Limited Slip Differential” denen ve dört çeker araçlar kadar olmasa bile aracın spin atma gibi problemlerle karşılaşmasının önüne geçiyor.

2015-volkswagen-touareg-sportif-donanim

Kaynak

Volkswagen Golf GTi ile ilgili ise henüz detaylar netleşmedi; ancak araç içerisinde Kör Nokta Uyarı Sistemi, Adaptif Cruise Control, kararan dikiz aynası ve spor süspansiyon gibi özelliklerin bulunacağına kesin gözüyle bakılıyor. Volkswagen’in, senelerden beri GTi serileri arasında efsane olarak kabul edilen modeline ekstra ve sürpriz olarak nitelendirilen özellikler eklemekten imtina etmediğini de unutmamak gerekiyor.

Hangisi Alınır: VW Golf GTi mi, Peugeot 308 GTi mi?


Her iki araç da sportif özellikleriyle ön plana çıktığı için ilk olarak performans, daha sonra da fiyat kıstasına bakmak gerekiyor. Bu noktada Volkswagen Golf GTi’deki güçlü motorla yüksek performansa ulaşmak bir hayli kolay. Ancak 2.0 litrelik motor nedeniyle Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) bir hayli yüksek. Öte yandan Peugeot 308 GTi, Volkswagen Golf GTi araçlara göre biraz daha düşük bir performansa sahip. Ancak araç, 1.6 litrelik motor hacmiyle düşük ÖTV oranına sahip. Yani bütçeden fedakarlık yapmak istemeyenler için VW Golf GTi; nispeten düşük performansa daha makul bir fiyatla sahip olmak isteyenler için Peugeot 308 GTi uygun denilebilir.

Bütçenize uygun ikinci el Volkswagen Golf GTi ve Peugeot 308 GTi modellerine ise ikinciyeni.com açık artırmalaryla ulaşabilirsiniz.