Engelliler İçin Otomobil Satın Alma Rehberi

Engelliler İçin Otomobil Satın Alma Rehberi

Engelliler için devlet birçok yasal düzenleme yapıyor. Bu yasal düzenlemeler, engellilerin hayat standartlarını yükseltmeyi ve daha rahat hayatlarını sürdürebilmeyi hedefliyor. Engellilerin akıp giden hayat içerisinde daha rahat var olabilmesi için devletimizin yaptığı düzenlemelerin başında, “ÖTV’siz otomobil” alabilmek geliyor. Engellilerin sık sık karşılaştığı soruları ve cevaplarını beraber inceleyelim.

Kimler ÖTV’siz Otomobil Alabilir?


kimler-otvsiz-otomobil-alabilir

Türkiye’de çevrede görünürlükleri yüksek olmasa bile toplumumuzun %12’sinin engelli bireylerden oluştuğu tahmin ediliyor. Bunların birçoğu şeker gibi süreğen hastalık grubuna giriyor. Süreğen hastalık sahiplerinde birden fazla hastalık bir arada olmadığı sürece Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden yararlanamıyor. %90 ve üstü engelliler “ağır engelli” statüsünde değerlendiriliyor. Eğer ağır engelli ibaresine sahip sağlık kurulu raporu sahibiyseniz, ÖTV ödemeden otomobil sahibi olabiliyorsunuz. Aracınızı satın alırken; sizin yerinize 3. dereceye kadar yakın akrabalarınız ya da sigortalı olarak yanınızda çalışan şoförünüzün adını kendi isminize ek olarak ruhsata kaydettirmelisiniz. Ruhsatta adı yazmayanlar dışında kullanılması yasal olarak sorun yaratabiliyor.

vergisiz-otomobil-nasil-alinir

%40 ile %90 arası engeliniz bulunuyorsa, biraz daha farklı bir prosedür izliyorsunuz. Aracınızı satın alabilmek için; özel tertibatın engel durumunuza uygun olarak düzenlendiğine dair teknik belgenin noter onaylı kopyası, engel raporunuz ve aracınızı aldığınız yerde doldurulacak ÖTV beyannamesini düzenlemeniz gerekiyor.

Bunları Not Edin, İhtiyacınız Olacak!

 Engelliler için sağlanan haklardan yararlanabilmek için öncelikle engelli raporu sahibi olmanız gerekiyor. Engelli raporu sadece yetkili kamu hastanelerinin sağlık kurulları tarafından verilebilmektedir. Raporda, “motorlu taşıt kullanabilir” ibaresi yer almıyorsa ehliyet alamazsınız. Raporu aldıktan sonra sıra, engellilere özel H sınıfı ehliyet için başvuru ve ehliyet sınavına geliyor. Yazılı sınavı başarıyla geçtikten sonra direksiyon sınavına kendinize uygun dizayn edilmiş özel tertibatlı araçlarda giriyorsunuz. Tüm bu şartları sağladıktan sonra aracınızın ücretini halletmeniz kalıyor. Geçtiğimiz yıllara kadar sol kolunda engel bulunanlara ehliyet verilse dahi ÖTV indirimi uygulanmıyordu. Ancak şu an için sadece işitme engelliler, ÖTV indiriminden yararlanamıyorlar.

bunlari-not-edin-otvsiz-otomobil-icin-ihtiyaciniz-olacak
Satın alacağınız araç için daha öncesinde motor hacmi üzerinden bir kısıtlama vardı. Binek otomobillerin 1600 cc; ticari taşıtlarınsa 2800 cc hacimden düşük motora sahip olması gerekiyordu. Son yapılan düzenleme ile bu kuralın yerine fiyat sınırı getirildi. Yeni düzenlemeye göre ÖTV’siz araç alma hakkından yararlanmak isteyen engelliler ile gaziler ve şehit yakınları, her türlü motor hacmine sahip araçları satın alabiliyor. Ancak satın alınacak aracın, ÖTV ve hesaplanması gereken diğer tüm vergiler dahil fiyatının 200 bin TL’yi geçmemesi şart. Yani ödemeyecek olsanız bile ÖTV ve diğer vergiler dahil edilince “anahtar teslim” fiyatının 200 bin TL’yi aşmaması gerekiyor.

ÖTV indiriminden yararlanabilen engelliler aynı zamanda Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden de muaf oluyorlar. ÖTV indirimi, 5 yılda bir kez uygulanıyor. Satın aldıktan sonra 5 yıl içerisinde aracınızı satmak isterseniz ÖTV tutarını ödemeniz gerekiyor. Ancak yangın, heyelan, deprem gibi doğal afetler ve aracın kullanılamaz hale geldiği diğer durumlarda aracınız için hurda belgesi alarak yeni bir otomobil için ÖTV indiriminden yararlanabiliyorsunuz. ÖTV ödemeden aldığınız aracı sadece ruhsatta ismi geçen kişiler kullanabiliyor. Bunun dışındaki durumlarda çeşitli cezalarla karşılaşabiliyorsunuz. Öyle ki bazı durumlarda Maliye Bakanlığı sizden araçla ilgili ödemediğiniz tüm vergileri bile talep edebiliyor.

engelli-arabasini-kimler-kullanabilir-kimler-kullanamaz

Aracı kendiniz kullanacaksanız, otomatik vitese sahip seçenekleri değerlendirmeniz daha yararlı olacaktır. Eğer her iki bacağınızda da engel bulunuyorsa bagaj kısmına araç içerisinden geçiş olan hatchback araçlar daha kolay kullanılıyor. Tek başına yapacağınız seyahatler öncesi sürücü koltuğu dışındaki koltukları katladıktan sonra tekerlekli sandalyenize rahatlıkla erişebiliyorsunuz.

Fiziksel Engelliler İçin Hangi Tertibatlar Gerekiyor?


fiziksel-engelliler-icin-hangi-engelli-tertibatlar-gerekiyor
Aracınızı kendiniz kullanıyorsanız; özel tertibatı test etmeli ve kafanıza takılan soruları teknik servise hemen iletmelisiniz. İşinde uzman kurumları tercih etmek, faydalı oluyor. Engel durumunuza göre dikkat etmeniz gereken noktalar şunlar:

  • Sol kol engeli durumunda, direksiyonun solunda bulunan bütün tuşlar ve kollar sol tarafa alınmış olması gerekiyor.
  • Sağ kol engeli durumunda, direksiyonun sağında bulunan bütün tuşlar ve kollar ile direksiyon vitesinin solda olması gerekiyor.
  • Sağ bacak engeli, gaz el pedalı direksiyona eklenmiş olması gerekiyor.
  • Sol bacak engeli, fren el pedalı direksiyona eklenmiş olması gerekiyor.
  • Her iki bacakta engel durumunda, gaz ve fren el pedallarının eklenmesi gerekiyor.

İkinci El Engelli Araçları

 
ÖTV ikinci el araçlarda geçerli olmadığı için herhangi bir indirimden yararlanamıyorsunuz. Ancak aracını, engelli aracı olarak kaydedenler MTV ödemiyor. Sıfır araçlar, ÖTV ödemeseniz dahi yüksek düzeyde fiyatlara sahip. Bu nedenle kendinize uygun bir engelli aracını ikinci el alabilir ya da ikinci el bir aracı alarak düzenlemelerle kendinize uygun hale getirebilirsiniz. Engelli aracına çevirebileceğiniz en uygun araçlar ikinciyeni.com’da.