Engelliler İçin Otomobil Satın Alma Rehberi

Engelliler İçin Otomobil Satın Alma Rehberi

Engelliler için devlet birçok yasal düzenleme yapıyor. Bu düzenlemeler de engellilerin hayat standartlarını yükseltmeyi ve hayatlarını daha rahat sürdürmelerini sağlamayı hedefliyor. Engellilerin akıp giden hayat içerisinde zorlanmadan seyahat etmeleri için devletimizin yaptığı düzenlemelerin başında ise ÖTV’siz otomobil alabilmek geliyor. Engelliler için ÖTV’siz otomobil konusunda sık sorulan soruları ve cevaplarını beraber inceleyelim.

Kimler ÖTV’siz Otomobil Alabilir?kimler-otvsiz-otomobil-alabilir

Engelli ÖTV muafiyetinden 2 farklı kategoride yararlanılabiliyor. Bunlardan ilki engelli bireylerin araçlarını kendilerinin kullanacağı durumdur. Engelliler araçlarını kendileri kullanacaksa ve sağlık kurulu raporunda “Özel tertibatla araç kullanabilir” veya “Otomatik vitesli araç kullanabilir” gibi bir ibare yer alıyorsa ÖTV muafiyeti ile araç satın alınabilir.

Araç, %90 ve üstü engelliler için alınacaksa süreç biraz daha farklıdır. Mesela görme gibi %90 ve üzeri bir engele sahip olan kişi adına alınan otomobillerde uygulanan ÖTV muafiyetinde, aracı engelli adına farklı kişiler kullanır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?


Engelli sağlık kurulu raporu, yetkili kamu hastanelerine başvurularak alınabilir. Yetkili kamu hastanelerine gidildiğinde engelli sağlık kurulu raporu almak istediğini belirten kişilere randevu verilir. Randevu gün ve saatinde özel muayeneler yapılır ve engel oranı hesaplanır. ÖTV indirimli araç alımı için bir kişinin engelli raporunda yer alan engel oranının %90 ve üzeri olması ya da raporda “Tertibatla araç kullanabilir” veya “Otomatik vites araç kullanabilir” gibi ifadelere yer verilmiş olması şartı aranır. Bu iki şarttan biri sağlanıyorsa kişinin ÖTV indirimli araç almasının önünde herhangi bir engel yoktur. Son olarak eğer tertibat şartı aranıyorsa buna uygun kodların açıklama kısmında bulunması gerekir.

Engelliler Nasıl Ehliyet Alır?


vergisiz-engelli-otomobili-nasil-alinir

2016 tarihine kadar engellilere özel olarak H sınıfı olarak anılan bir sürücü sınıfı bulunuyordu. Ancak yapılan düzenleme ile B sınıfı ehliyetlere özel kodlar eklenerek ehliyetler tek bir formata çevrildi. Bu duruma istinaden engelli raporunda “Tertibatla araç kullanabilir” veya “Otomatik vites araç kullanabilir” gibi bir ifadeye yer verilen kişiler, sürücü kurslarına başvurup engelli ehliyeti alabilir.

Sürücü kursu başvurusundan sonra yazılı sınav aşamasına geçilir. Yazılı sınavı tamamlayan engelliler, kodlarına uygun olarak tertibatlar eklenmiş araçlar ile uygulamalı sınava dahil olurlar. Bunun dışında tertibata ihtiyaç duymayan, fakat işaret dili gibi özel bir dil ile iletişim kuran engelliler için özel sınav gözetmenleri bulunur ve uygulamalı sınav bu şekilde gerçekleştirilir. Bu durumlar dışında engelliler için ehliyet alımı konusunda herhangi bir farklılık söz konusu değildir.

Engelli ÖTV İndirimi ile Hangi Araçlar Alınabilir?


bunlari-not-edin-ihtiyaciniz-olacak
Geçmişte ÖTV indirimi ile 1600 cc gibi bazı özel motor hacmi değerlerini aşan araçların satın alınmasına izin verilmiyordu. Ancak yapılan yasal düzenleme ile bu şartlar kaldırıldı ve satış fiyatı 330 bin 800 TL’yi aşmayan tüm araçlar ÖTV muafiyetine uygun hale getirildi.

Engelli ÖTV İndirimi Ne Kadar?

ÖTV indirimi, aracın ÖTV tutarı kadardır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunur. Araçların fiyatlaması yapılırken ÖTV gibi vergiler, “çıplak fiyat” olarak adlandırılan ilk ücrete eklenir. Bu işlemlerden sonra elde edilen fiyatın Katma Değer Vergisi hesaplanır ve eklenir. Böylece araç, satış fiyatına ulaşılır.

Örneğin 100.000 TL’lik bir aracın ÖTV oranı %50’dir ve KDV dışı tüm ücretler toplandığı zaman tutar yaklaşık 155.000 TL olur. Aracın KDV’li fiyatı ise yaklaşık 185.000 TL olur. Araç ÖTV indirimi ile alınırsa 122.000 TL’ye gelir. Kısacası araç alırken toplam fiyatın kalemler halinde tek tek görülmesi ve KDV’siz haliyle ÖTV tutarını çıkararak hesaplama yapılması gerekir.

Engelli indirimli otomobil satış fiyatlarına birkaç örnek verelim:

  • 2020 model FIAT Egea Sedan 1.6 M.JET 120 HP DCT MIRROR: 142.000 TL
  • 2020 model Toyota Corolla 1.6 Flame X-Pack: 170.000 TL
  • 2020 model Renault Clio 1.0 TCE X-Tronic 100 BG Touch: 140.000 TL
  • 2020 model Renault Megane Sedan 1.3 TCE EDC 140 BG Touch: 205.000 TL

Paylaştığımız satış fiyatları tahminidir ve markaların değişiklikleri neticesinde farklılık gösterebilir. Bu nedenle aracı satın almaya karar vermeden önce markalar ile iletişime geçilmesi önemlidir. Ayrıca paylaştığımız fiyatlar, araçlara tadilat yapılmamış fiyatlardır. Tadilatların niteliğine göre de fiyatlar değişebilir.

ÖTV İndirimli Araçlar Satılabilir mi?


engelli-arabalarini-kimler-kullanabiliyor

ÖTV indirimi, 5 yılda bir kez uygulanır. Yani 5 sene dolduktan sonra indirimli olarak sıfır kilometre yeni bir araba alınması mümkündür.

Aracı satın aldıktan sonra 5 yıl içerisinde araç satılmak istenirse ÖTV tutarının ödenmesi gerekir. Ancak yangın, heyelan, deprem gibi doğal afetler ile aracın kullanılamaz hale geldiği diğer durumlarda, araç için hurda belgesi alarak yeni bir otomobil için ÖTV indiriminden yararlanılabilir.

Fiziksel Engelliler İçin Hangi Tertibatlar Gerekiyor?


Engelli birey aracı kendisi kullanacaksa özel tertibat mutlaka test edilmelidir. Tertibat tadilatları için işinde uzman kurumları tercih etmek faydalı olur. Engel durumuna göre dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

Sol kol engeli durumunda, direksiyonun solunda bulunan bütün tuşlar ve kolların sağ tarafa alınmış olması gerekir.
Sağ kol engeli durumunda, direksiyonun sağında bulunan bütün tuşlar ve kollar ile direksiyon vitesinin solda olması gerekir.

Bacak ve diğer alt uzuvların eksikliği durumunda ise farklı işlemler uygulanabilir. Örneğin sadece sol alt bacak engeli söz konusuysa sol tarafta yer alan pedal, özel bir tertibatla sağ tarafa aktarılabilir veya direksiyonun yanına yükseltilebilir.

MTV İndirimi Nedir?

fiziksel-engelliler-icin-hangi-ekipmanlar-gerekiyor

 


ÖTV indiriminden yararlanabilen engelliler, aynı zamanda Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden de muaf oluyorlar. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımladığı Ek-6 ya da uzun hali ile Malul ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu’nun doldurulup bağlı olunan vergi dairesine teslim edilmesi gerekiyor. Böylece araç için MTV ödenmesine gerek kalmıyor.

İkinci El Engelli Aracı Nasıl Alınır?


ÖTV, ikinci el araçlarda geçerli olmadığı için herhangi bir indirimden yararlanılamaz. Ancak aracını engelli aracı olarak kaydedenler MTV ödemez. Sıfır araçlar, ÖTV ödenmese bile yüksek fiyatlara sahip oldukları için engelliler kendilerine uygun bir engelli aracını ikinci el alabilir ya da ikinci el bir aracı alıp tertibat düzenlemeleriyle kendilerine uygun hale getirebilir. Tadilatla engelli aracına çevirebilecek en uygun ikinci el araçları ise ikinciyeni.com’da bulabilirsiniz.