En İyi Uzun Yol Otomobilleri

En İyi Uzun Yol Otomobilleri

“Uzun yol için en iyi araba hangisidir?” sorusuna verilebilecek birçok cevap var. Bu konuda seçim yaparken ihtiyaçları ön plana almak gerekiyor. Uzun yola dayanıklı arabalar mı öncelikte olacak, yoksa uzun yolda yormayan arabalar mı ön planda? Tabii aranılan şey, ucuz uzun yol arabası ise seçenekler değişecek demektir.

Uzun Yol Arabası Arayışında Nelere Dikkat Etmeli?


uzun-yol-arabasi-alirken-nelere-dikkat-etmeli
Uzun yol arabası seçerken dikkat edilmesi gereken 4 nokta bulunuyor: Yakıt tüketimi, dayanıklılık, konfor ve güvenlik. Uzun yola çıkarken birçok sürücü, öncelikle yakıt tüketimi performansıyla beraber konforu dikkate alır. Bu noktada C ve D segment araçlar ön plana çıksa da farklı bütçelere sahip sürücüler E ve F segment araçları da tercih edebiliyor.

Uzun yol aracı seçerken ihtiyaçlara göre konum almak önemli. Öncelikle uzun saatler boyunca yolculuk devam edeceği için rahat koltuklar ve geniş alan ön plana alınmalı. Güvenlik konusunda ise özellikle yol tutuşu açısından değerlendirme yapmak gerekiyor. Bu manada ağır ve arka süspansiyonları gelişmiş araçlar öncelik sırasına alınmalı. Ayrıca unutulmamalı ki araba modellerinin şehir içi ve şehir dışı performansı çok farklıdır. Bu nedenle otomobil markalarının modellerine bakarken şehir içi ve şehir dışı performansları ayrı ayrı incelenmelidir.

Sık sık şehir dışı araba yolculuklarına çıkanların bir diğer dikkat etmesi gereken detay ise güvenlik. Bu noktada aracın güvenlik testlerinden aldığı puanlar incelenmeli ve halihazırda kullanan sürücülerinden deneyimlerinden yararlanılmalı. Uzun yol arabası seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntı da aracın sahip olduğu teknolojik donanımlar. İyi bir navigasyon cihazı her zaman işe yarar, gelişmiş bir ses sistemi yolculukları renklendirir, kapsamlı bir klima ise her türlü iklim şartına uyum sağlayabilmenize yarar.

Uzun yol arabalarında seçim yapmayı düşünenler, sosyal medya tartışmalarına da bir göz atmalı. Özellikle otomobil forumlarında en iyi uzun yol arabası konusunda bilgilendirici tartışmalar dönmekte. Bu adımlar, uzun yol arabası seçiminde kesinlikle faydalı olacaktır.

Uzun Yol İçin En İyi Araba Hangisi?


uzun-yol-icin-en-iyi-otomobil-hangisi
Uzun yol için en iyi araç, yüksek tasarruflu yakıt tüketimi sağlayan, iç ve dış tasarımı uzun ömürlü ve dayanıklı malzemelerden yapılmış, konforlu bir sürüş deneyimi sunan ve geniş hacimli yakıt deposuna sahip olan modellerdir. Bu parametreler ışığında bir liste oluşturduk.

Uzun Yol İçin Araç Tavsiyesi Arayanlara: En İyi 8 Uzun Yol Aracı

uzun-yola-uygun-arac-tavsiyesiDayanıklılık, yakıt tüketimi, güvenlik ve konfor konularını ön plana alınca deneyimli sürücülerin uzun yol için en iyi araba tavsiyeleri aşağıdaki gibi sıralanıyor:

1. Volkswagen Passat

Şehir dışı kullanımlarda 100 km’de ortalama 4.5 litre yakıt tüketimine sahip olması, onu uzun yol için ideal yapıyor. İç mekan genişliği ile ailelere uygun bir sedan. Özellikle TDI dizel motor ve DSG çift kavramalı otomatik şanzıman seçenekleri ile tercih edilen araç, Şerit Takip Asistanı ve Yarı Otonom Sürüş Asistanı gibi özellikleriyle de uzun mesafeleri katederken güvenlikten ödün vermemenizi sağlıyor.


2. Audi A6

 

Mükemmel yol tutuşu ve şehir dışında 100 km’de ortalama 5.5 litre yakıt tüketimiyle lüks bir uzun yol arabası almak isteyenlerin gözdesi. Passat gibi Volkswagen Grubu’nun bir üyesi olan A6, TDI dizel motor ve DSG çift kavramalı otomatik vitesin uyumu ile keyifli bir sürüş imkanı sunuyor. Bunlara ek olarak araç içerisinde yer alan çok sayıda güvenlik önlemi ise uzun süreli sürüşleri kolayca atlatabilmenizi sağlıyor. Örneğin araç içerisinde yer alan vakumlu kapı özelliği ile kapılar tam olarak kapanmadan hareket etmeniz durumunda özel bir servo motor devreye girip kapıları kapatıyor.

3. Volvo S60

 

Ağırlığı, yol tutuşu ve dayanıklılığı sayesinde uzun yol arabaları arasında kesinlikle dikkate değer bir seçenek olan S60, özellikle yüksek güvenlik beklentileri olanlar tarafından tercih ediliyor. Girdiği her testten tam not almayı başaran otomobil; Yoldan Çıkma Önleme Sistemi, Frenleme ile Karşıdan Gelenle Çarpışmanın Etkisini Azaltma, Sürücü Uyarı Kontrolü ve Hız Sınırlandırıcısı gibi özelliklere sahip. Volvo S60’ın güvenlik dışında öne çıktığı en önemli noktalardan biri ise konforu. Hem yol tutuşu açısından oldukça stabil bir sürüş vadetmesi hem iç dizaynında sürücü ve yolculara ferah bir alan sunması hem de gelişmiş teknolojilerden yararlanması ile Volvo S60, konfor konusunda oldukça iddialı.

4. Ford Mondeo

 

Oldukça geniş iç hacmi ile geniş aileler için ideal. Ford Mondeo 1.6 TDCi 115 PS M/T modeli şehir dışında 100 km’de 5.2 litre yakıt tüketiyor. Ford Mondeo, D sınıfında önemli rakipleri ile benzer özelliklere sahip. Güvenlik, teknoloji ya da konfor konusunda diğer modellerle adeta kıyasıya bir rekabet içerisinde. Ancak araç özellikle baş, omuz ve diz mesafesi konusunda öne çıkıyor. Böylece 5 kişi rahatça uzun mesafeleri katedebiliyor.

5. Mercedes E Serisi

Ağırlığı, yol tutuşu ve dayanıklılığı sayesinde uzun yol arabaları arasında kesinlikle dikkate değer.

6. Honda Civic

Dayanıklılık denilince akla gelen ilk markalardan olan Mercedes’in en iddialı modellerinden biri kuşkusuz E Serisi. Uzun yıllar boyunca güvenle uzun mesafeler katedebileceğiniz şekilde tasarlanan E Serisi, yüksek teknolojisi ile göz dolduruyor. Özellikle sürüş asistanları sayesinde uzun mesafeleri katedebilmenizi sağlayan otomobil, düşük yakıt tüketimi ve otomatik vites seçenekleriyle de çok beğeniliyor.

7. Skoda Octavia

 

Volkswagen Grubu’nun Türkiye’de beğenilen araçlarından olan Octavia, DSG vites seçeneği ile yorulmadan kilometrelerce yol almanızı sağlıyor. Geniş bir iç hacim sunan Octavia, bagajında yer alan geniş depolama alanıyla da uzun yollar için ideal araçlardan biri. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi sayesinde araçlara göre hızınızı ayarlayabilen Octavia ile uzun mesafeleri kolayca katedebilirsiniz.

8. Renault Megane


Renault’un uzun yıllardır ürettiği ve özel motor seçenekleri ile oldukça düşük bir yakıt tüketimine sahip olan aracı Megane, uzun yollar için biçilmiş kaftan. Geniş iç hacmi sayesinde 5 kişinin kolayca seyahat edebildiği araç, düşük yakıt tüketimi sayesinde kilometrelerce hiç durmadan sürüş keyfini yaşamanıza olanak tanıyor.

Modeller dışında ayrıca uzun yol için genç araçları tercih etmeniz önemli. Bu nedenle uzun yol araba çeşitleri arasından en fazla 15 yaşındaki modelleri tercih etmenizi öneririz.

Bu modellerin dışında Skoda Superb ve Renault Fluence de uzun yol denilince akla isimler. Uzun yola çıkacaklara araç tavsiyesi olarak bu modeller de öneriliyor. Genellikle genç araçları tercih etmeniz gerekiyor. Bu nedenle de uzun yol araba çeşitleri arasından 2018 ya da 2019 model olanları tercih etmeniz daha yararlı olabilir.

Uzun Yol Arabaları Seçerken İki Kez Düşünülmesi Gereken Noktalar

uzun-yol-icin-otomobil-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Uzun yola gidilecek arabalarda genellikle benzer özellikler aranır. Bunlar kısaca şöyle sıralanıyor;

  • Uzun yolculuklarda araç dayanıklılığı ön plandadır. Yeni bir modelin her zaman daha yüksek performans göstereceği bir doğru olmakla beraber düşük kilometreli ikinci el araçların da çok daha kârlı olacağı unutulmamalıdır. İkinci el araçları tercih edecekseniz ikinciyeni.com’da
  • TSE onaylı ekspertiz raporu ile yer alan tüm araçların motor ve donanım sağlıkları hakkındaki detaylara ulaşabilirsiniz.
  • Uzun yollar için aile arabası almayı düşünenler, ön koltuk konforu kadar arka koltuk konforunu da göz önünde bulundurmalı. Geniş aile veya çocuklar ile yolculuk edecekler bu konuya özellikle dikkat etmeli.
  • Uzun yol boyunca araç içerisinde olacağınız için iç mekan genişliğini ne kadar ön plana alırsanız o kadar rahat edersiniz.
  • Ticari araç, uzun yolculuklar için alınacaksa fiyat/performans değeri kadar aracın yol tutuşu da göz önünde bulundurulmalı. Ticari araç, eşya nakletme gibi amaçlarla kullanılacaksa bu detay çok önemli.
  • Uzun yola çıkacaksanız otomobil tercihinde araç bakımı opsiyonunu da göz önünde bulundurmalısınız. Servis ağı geniş modeller, her zaman daha pratiktir. Böylece uzun yol öncesi bakım yaptırmanız çok daha kolay hale gelir.
  • Araçla uzun yol yapacaklar, motor dayanıklılığını özenle incelemeli. Çünkü uzun yolculuklar, zorlu şartlar oluşturabilir ve motorun her türlü zorlu hava ve yol durumuna dayanıklı olması gerekir.
  • Uzun yol arabası almayı düşünenler, yoğun araştırma isteyen bir göreve giriş yapmıştır. İncelemenizi iyi yapın ve araç fiyatları üzerinden artı ve eksileri karşılaştırın.

Uzun yola çıkmadan önce Arabayla Uzun Yola Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Uzun mesafelerden ve seyahatten kastınız yurt dışına çıkmak ise “Otomobille Yurt Dışına Çıkma Rehberi”mizi okumalısınız.

Uzun yola en uygun arabalara sahip olmak için ikinciyeni.com açık arttırma sayfasından yararlanabilirsiniz.