Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

Egzoz, motordan gelen bazı zararlı gazları, kimyasal yöntemlerle hapsettiği ve çevreye salınımlarını engellediği gibi içindeki susturucularla motorun fazla ses çıkarmasını da önler. Zamanla egzozun içine kurum dolması, geri manevra yaparken aracı bir yerlere çarpmak ya da sarsıntılı yollarda aracı yüklü olarak kullanmak ise egzoz sisteminde hasar meydana getirebilir.

Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

Aracınızın periyodik bakımını yaptırdığınızda egzoz sistemini de kontrol ettirmiş olursunuz. Bunun dışında özel olarak yapmanız gereken bir şey yok. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta, egzoz sisteminde herhangi bir arıza olup olmadığını anlayabilmenizdir. Bunun en temel göstergesi de gürültüdür. Aracınızdan alışık olmadığınız sesler geliyorsa egzoz sisteminde bir hata olduğunu anlamalı ve zaman kaybetmeden servisin yolunu tutmalısınız.

Egzoz Neden Tıkanır?Egzoz borusu tıkanmasına neden olan durumları şöyle özetleyebiliriz:

  • Motorun yıpranmış ve eski olması,
  • Kalitesiz yakıt kullanımı,
  • Yakıt sistemindeki arızalar,
  • Eski veya yanlış buji kullanımı,
  • Oksijen sensörünün verimsiz çalışması,
  • Motorun hararet yapması.  

Egzoz Tıkanırsa Ne Olur?

Kullanıma bağlı olarak aracınızın egzoz sisteminde korozyon oluşabilir. Genelde arka susturuculardan başlayan korozyon, ön susturuculara kadar ilerleyebilir. Yeni araçlarda egzoz delinmesi pek görülmez ama korozyon başlamışsa ve aracınızı servise götürmediyseniz egzoz delinmesi durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Egzoz delinmesi nasıl anlaşılır? Borudan çok yüksek derecelerde sıcak hava çıkar. Bu sıcak hava fren ve yakıt borularına kadar ilerlerse ciddi anlamda arıza meydana gelebilir.

Egzozdan çıkan farklı renklerdeki dumanlar neyin habercisidir?

“Egzoz içindeki kurum nasıl temizlenir?” diye merak edenler için de cevap verelim: Bunun için servislerde enjektör temizliği, emme manifoldu temizliği ve Carbon Clean (makine ve temizleme kimyasallarından oluşan bir sistem) uygulanıyor.