Dünyanın Trafik Stresi En Yoğun Olan 5 Şehri

Dünyanın Trafik Stresi En Yoğun Olan 5 Şehri

İstanbul’da yaşayanlar için 15 milyona yakın insanın hayata karıştığı bir şehirde kalabalık ve trafik çok zorlayıcı, yorucu olabiliyor. Ekmek alırken, bankamatikten para çekmek isterken, toplu taşımı kullanmak için, arabanızı park etmek için hep sıra beklemeniz gerekiyor. Bunlara alışılıyor olsa da bu şehrin insanı yaşlandıran, zamanını çalan tarafı trafik stresiyle başlıyor. Trafikte saatlerce beklemek, bir hevesle yola çıkıp daha istenen noktaya varmadan yorulmak, işe gitmek için saatlerinizi yolda harcamak bazen öyle can sıkıcı oluyor ki gezmeye, alışverişe çıkmaya isteğiniz kalmıyor. Çoğu zaman yol durumunu kontrol etmeden evden çıkmak istemiyorsunuz. Adına şiirler, şarkılar yazılan, gerçekten de Roma döneminden bugüne güzelliği, popülaritesi hiç azalmayan erguvan şehri İstanbul, bazen bir çilehaneye dönüşebiliyor.

İstanbul, insanı bezdiren kalabalığının aynı zamanda farklı ihtiyaçlara sahip geniş kitleler halinde fırsatlar sunan ve insanı şanslı hissettiren yapısıyla ve zengin iş olanaklarıyla da bir cazibe merkezi. Onu trafiğine, kalabalığına, hiç bitmeyen ve şehri bir şantiye alanına çeviren yapılaşmasına rağmen hala çekici kılan tarafı da bu fırsatlarda gizli. Sosyologlara göre İstanbul’daki kalabalık, hem stresin kaynağı hem de fırsatların nedeni. Peki İstanbul gibi trafik stresiyle dikkat çeken başka kentler de var mı? İstanbul trafiği kadar yoğun trafiği olan kentler hangileri? Dünya’da trafiğin en yoğun olduğu 5 kent hangileri?

Şangay:
Çin’in en kalabalık şehri olan Şangay, iş imkanları ile bir cazibe merkezidir. Bu da onu yoğun trafik stresiyle meşhur etmiştir. Tıpkı İstanbul gibi alt yapı sağlanamadan artan nüfus, hızla aldığı yerli yabancı göç ve devam eden yapılaşma ile biraz kozmopolit biraz da karmaşıktır. Şehrin nüfusu, 2015 verilerine göre 24 milyonun üzerinde.

Tokyo: Japonya’nın başkenti Tokyo, dünyanın en kalabalık, en kozmopolit kentlerinden biri. 35 milyon nüfusa sahip. Toplu taşım ve otoyol alt yapısı çok gelişmiş olsa da fazla nüfus nedeniyle trafiği yoğun bir şehirdir.

New York: ABD’nin en kalabalık şehri olan New york için orada ve İstanbul’da yaşama deneyimine sahip olanlar çok benzer olduğunu söylerler. Kalabalık, sıkışıklık hissi, kozmopolit yapı, trafik ve bunlarla birlikte de fırsatlar sunan yapısıyla bu iki şehir gerçekten de birbirine benzer. New York’ta da İstanbul’da da trafikte ilerlemek sabır ister.Moskova: Rusya’nın başkenti Moskova, geniş metro ağına karşın İstanbul’u aratan trafiğiyle şaşırtıcı bir kent. Yaklaşık 11 milyonluk nüfusuyla kent, tüm trafik sorununa rağmen mutlaka görülmesi gereken yapılarla bir açık hava müzesi gibi.

İstanbul: Avrupalı’ların sıklıkla Türkiye’nin başkenti sandığı İstanbul, M.Ö. 300’lerde bugünkü Sarayburnu’nda kurulmuş bir şehir. Roma’daki gibi yedi tepe üzerine kurulmasıyla Romalıların dikkatini çeken ve o günden bugüne de hızla büyüyen, hem nüfus alan İstanbul, kalabalığına, trafiğine rağmen dünyanın en güzel şehirlerinden biri.