Dünyanın En Ünlü Otomobil Fabrikaları

Dünyanın En Ünlü Otomobil Fabrikaları


Kaynak


Her gün binlerce otomobil alınıyor ve satılıyor. Peki, bu otomobiller nereden geliyor? Ülkemiz başta olmak üzere birçok farklı noktada otomobil üretimi hiç durmadan devam ediyor. Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Kuzey Amerika, otomobil üretimi konusunda da iddialı. Bu nedenle de listemize en çok Kuzey Amerika’da yer alan fabrikalar girmeyi başarıyor.

Yenilikçi Otomobil, Yenilikçi Üretim: Tesla Motors

tesla-uretim-fabrikasi-nerede

Kaynak

Kimilerine göre son yılların en önemli girişimcisi olan Elon Musk’ın başında olduğu Tesla, Toyota’dan satın alıp dönüştürdüğü Tesla Factory’de (Tesla Fabrikası) yenilikçi üretim tarzını tüm dünyaya sergiliyor. Elektrikli otomobil teknolojisiyle kendinden söz ettirmeyi başaran Tesla; Model S, Model X, Roadster ve Model 3 gibi araçlarını Kaliforniya Fremont’taki fabrikasında üretiyor. Tesla’nın birçok otomobil üreticisinden farkı ise işlerin büyük kısmını robotlara yaptırması. 2018 itibariyle 10 bin kişinin çalıştığı fabrikaya günde on binlerce parça giriyor ve yüzlerce yeni Tesla modeli olarak çıkıyor. Kısa bir süre içerisinde önemli otomobil fabrikaları arasında kendine yer eden Tesla Factory’nin National Geographic tarafından çekilmiş bir belgeseli de bulunuyor.

Kişisel Otomobil İçin Çalışıyor: Rolls Royce

rolls-roys-fabrikasi-nerede

Kaynak

Kişiselleştirme konusunda çığır açan ve adeta bunu farklı bir boyuta taşıyan Rolls Royce, tıpkı Tesla gibi belgeseli olan bir fabrikaya sahip. Markanın, İngiltere’nin Chichester şehrinde yer alan fabrikasında aracın birçok parçası elle üretiliyor. Kişisel otomobil denildiği zaman ilk akla gelen ve bizim de tarihini yazdığımız Rolls Royce markasının, otomobil üretim teknikleri bir hayli farklı. Değişik fabrikalarda üretilen motorlar ve diğer parçalar merkeze geliyor, ardından otomobil üretimi başlıyor. Aracın iskeleti üzerine kaportası ekleniyor. Aracın ağaç kaplamaları ise küçük bir ekip tarafından elle monte ediliyor. Ayrıca Rolls Royce marka araçların lüks ve kişisel olabilmesi için müşterilerin istekleri de dikkate alınıyor.

Michigan’ın Ağır Abisi: Ford

 ford-fabrika-uretim-nerede

Kaynak

Dünyanın ilk seri üretimini gerçekleştiren Ford’un adının bu listede olmaması düşünülemez. ABD’nin Michigan eyaletinde yer alan fabrikada Ford’un alt markası olan Lincoln’ün Continental modeli ile Ford’un efsanevi aracı Mustang üretiliyor. 1972’den beri çok sayıda aracın üretildiği fabrika, 3000’den fazla çalışana sahip. Devasa bir alan üzerine kurulu olan fabrikada, geçmişte ülkemizde Mondeo adıyla tanınan Ford Fusion ve Mazda 6 gibi modeller de üretilmişti. Fabrikanın teknolojik olarak yeni nesil robotlarla donatılması ve gelecekte çıkacak Ford marka elektrikli otomobillerin üretimine hazırlanması gibi nedenlerle uzun süre gündemden düşmeyeceği düşünülüyor.

Ford’un Büyük Rakibi: Dodge

dodge-otomobil-fabrikasi-uretim-tesisi

Kaynak

Ülkemizde bir türlü beklediği ilgiyi göremeyen Dodge, tıpkı Ford gibi Michigan’da üretimini gerçekleştiriyor. Dodge, Michigan’da çok sayıda fabrikaya sahip ve bu fabrikalar, kuruldukları yıldan bu yana 3 milyondan fazla araç üretmiş durumda. RAM gibi efsanevi modellerin üretildiği fabrikalara sahip olan Dodge, yaklaşık 20 bin çalışana sahip. Yavaş yavaş robotik teknolojileri yaygınlaştıran markanın fabrikaları arasında en ünlüsü ise Jefferson North Montaj Fabrikası.


En Büyüklerden Biri: Hyundai


Kaynak

Hyundai ve KIA markaları ile dünyanın en büyük otomotiv gruplarından biri olmayı başaran Hyundai Grubu; robotikten gemi sanayisine, asansörden trene ve çelikten otomobile kadar birçok farklı alanda faaliyet gösteriyor. Markanın en büyük fabrikası ise Kore’nin Ulsan kentinde yer alıyor. 5 milyon metrekare gibi devasa bir alana sahip olan fabrikada 30 binden fazla kişi çalışıyor. Günde ortalama 5 ila 6 bin aracın üretildiği fabrikada sağlık hizmeti de sunuluyor. Ayrıca üretilen araçların lojistik süreçlerinin kolaylaştırılabilmesi için özel bir liman bile mevcut.

Son olarak Ulsan fabrikasındaki arabaların üretiminde Hyundai Grubu çatısı altında geliştirilen robotlardan yararlanılıyor, Hyundai Grubu’nun ürettiği çelik kullanılıyor ve Hyundai tarafından üretilen gemiler ile nakliye gerçekleştirilebiliyor. Kısacası Hyundai, neredeyse demir cevherini alıp araca çevirebilecek kadar büyük altyapıya sahip.

Dünyanın En Büyük Otomobil Fabrikası: Volkswagen AG


Kaynak

Volkswagen’in tarihi incelendiğinde Wolfsburg’da devasa bir fabrikaya ev sahipliği yaptığı görülüyor. Hatta şehirde yaşayanların neredeyse tamamının Volkswagen ile doğrudan veya dolaylı bir ilişkisi var. Dünyanın en büyük otomobil gruplarından biri olan Volkswagen AG’nin Wolfsburg fabrikası, 6,5 milyon metrekare alana sahip. Yani bir başka deyişle dünyanın en büyük otomobil fabrikası durumunda. İçerisinde ulaşım için taşıt kullanılması gerekecek kadar büyük olan fabrika, Volkswagen Müzesi gibi farklı birçok alana da ev sahipliği yapıyor.

Yerli ve Milli Fabrika: TOGG

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından üretilecek olan yerli otomobil için Bursa’nın Gemlik ilçesinde temeli atılan fabrika 2023 yılında 2 binden fazla insana istihdam sağlayacak. Tamamen elektrikli olacağı için farklı ekosistemlere de dahil olması beklenen fabrikanın çevresinde de yan sanayi için fabrikalar kurulması bekleniyor. Kısacası Gemlik, birkaç yıl içerisinde Wolfsburg gibi büyük bir otomobil merkezi olabilir.