Dünyanın En Ünlü Otomobil Fabrikaları

Dünyanın En Ünlü Otomobil Fabrikaları


Kaynak


Her gün binlerce otomobil alınıyor ve satılıyor. Peki, bu otomobiller nereden geliyor? Ülkemiz başta olmak üzere birçok farklı noktada otomobil üretimi hiç durmadan devam ediyor. Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Kuzey Amerika, otomobil üretimi konusunda da iddialı. Bu nedenle de listemize en çok Kuzey Amerika’da yer alan fabrikalar girmeyi başarıyor.

Yenilikçi Otomobil, Yenilikçi Üretim: Tesla Motors

tesla-uretim-fabrikasi-nerede

Kaynak

Kimilerine göre son yılların en önemli girişimcisi olan Elon Musk’ın başında olduğu Tesla, Toyota’dan satın alıp dönüştürdüğü Tesla Factory’de (Tesla Fabrikası) yenilikçi üretim tarzını tüm dünyaya sergiliyor. Elektrikli otomobil teknolojisiyle kendinden söz ettirmeyi başaran Tesla; Model S, Model X, Roadster ve Model 3 gibi araçlarını Kaliforniya Fremont’taki fabrikasında üretiyor. Tesla’nın birçok otomobil üreticisinden farkı ise işlerin büyük kısmını robotlara yaptırması. 2018 itibariyle 10 bin kişinin çalıştığı fabrikaya günde on binlerce parça giriyor ve yüzlerce yeni Tesla modeli olarak çıkıyor. Kısa bir süre içerisinde önemli otomobil fabrikaları arasında kendine yer eden Tesla Factory’nin National Geographic tarafından çekilmiş bir belgeseli de bulunuyor.

Kişisel Otomobil İçin Çalışıyor: Rolls Royce

rolls-roys-fabrikasi-nerede

Kaynak

Kişiselleştirme konusunda çığır açan ve adeta bunu farklı bir boyuta taşıyan Rolls Royce, tıpkı Tesla gibi belgeseli olan bir fabrikaya sahip. Markanın, İngiltere’nin Chichester şehrinde yer alan fabrikasında aracın birçok parçası elle üretiliyor. Kişisel otomobil denildiği zaman ilk akla gelen ve bizimde tarihini yazdığımız Rolls Royce markasının, otomobil üretim teknikleri bir hayli farklı. Değişik fabrikalarda üretilen motorlar ve diğer parçalar merkeze geliyor, ardından otomobil üretimi başlıyor. Aracın iskeleti üzerine kaportası ekleniyor. Aracın ağaç kaplamaları ise küçük bir ekip tarafından elle monte ediliyor. Ayrıca Rolls Royce marka araçların lüks ve kişisel olabilmesi için müşterilerin istekleri de dikkate alınıyor.

Michigan’ın Ağır Abisi: Ford

 ford-fabrika-uretim-nerede

Kaynak

Dünyanın ilk seri üretimini gerçekleştiren Ford’un adının bu listede olmaması düşünülemez. ABD’nin Michigan eyaletinde yer alan fabrikada Ford’un alt markası olan Lincoln’ün Continental modeli ile Ford’un efsanevi aracı Mustang üretiliyor. 1972’den beri çok sayıda aracın üretildiği fabrika, 3000’den fazla çalışana sahip. Devasa bir alan üzerine kurulu olan fabrikada, geçmişte ülkemizde Mondeo adıyla tanınan Ford Fusion ve Mazda 6 gibi modeller de üretilmişti. Fabrikanın teknolojik olarak yeni nesil robotlarla donatılması ve gelecekte çıkacak Ford marka elektrikli otomobillerin üretimine hazırlanması gibi nedenlerle uzun süre gündemden düşmeyeceği düşünülüyor.

Ford’un Büyük Rakibi: Dodge

dodge-otomobil-fabrikasi-uretim-tesisi

Kaynak

Ülkemizde bir türlü beklediği ilgiyi göremeyen Dodge, tıpkı Ford gibi Michigan’da üretimini gerçekleştiriyor. Dodge, Michigan’da çok sayıda fabrikaya sahip ve bu fabrikalar, kuruldukları yıldan bu yana 3 milyondan fazla araç üretmiş durumda. RAM gibi efsanevi modellerin üretildiği fabrikalara sahip olan Dodge, yaklaşık 20 bin çalışana sahip. Yavaş yavaş robotik teknolojileri yaygınlaştıran markanın fabrikaları arasında en ünlüsü ise Jefferson North Montaj Fabrikası.