Dünyanın En Pahalı 5 Arabası

Dünyanın En Pahalı 5 Arabası

Kullandığınız arabanın dünyanın en pahalı arabası olmasını istemez misiniz? Kim istemez ki? Dünyanın en pahalı arabaları denince akla genelde Ferrari, Porsche, Maserati, Lamborghini gibi markalar gelir. Otomotiv piyasasında bugün detaylı bir araştırma yaparsanız, işin aslı bu markalar pahalıdır ama en pahalı araba markaları değillerdir. İlginçtir ki, en pahalı arabalar pek ismi duyulmamış, halk arasında henüz çok popüler olmayan markalardan çıkıyor.

Bu en pahalı araba grubunun en önemli özelliği, fiyatlarının çok yüksek olması değil, sınırlı sayıda üretiliyor olmalarıdır. Dolayısıyla dünyanın en pahalı 5 araba markasından birine sahipseniz büyük ihtimalle ondan dünyada sadece bir kaç tane vardır. Yani çok özel hissedebilirsiniz. Bir diğer yandan ikinci el oto pazarlarında göremezsiniz ama söz konusu en pahalı arabaların ikinci el fiyatları bile çoğu kişinin pahalı olarak gördüğü çok popüler otomobillerin sıfır kilometre olanlarından daha yüksek fiyatlara sahiptir. Unutmayın, bu arabaların hitap ettiği kitle yani hedeflediği pazar zenginler değil, ultra zenginlerdir. Şimdi dünyanın en pahalı 5 arabasına en ucuzdan pahalıya doğru bir göz gezdirelim.

Bugatti Veyron Super SportPahalı bir otomobil denilince ilk akla gelenlerden biridir. Kendisi diğerlerinin aksine seri üretimdedir yani onu alabilecek kadar paraya sahip olan herkes istediği zaman alabilir. 2010 yılında yani ilk çıktığında dünyanın en pahalı arabası idi. Zaman ilerledikçe yeni modellerin üretimiyle tahtı sallansa da hala dünyanın en pahalı arabaları arasında bulunuyor. 100 km’ye 2,5 saniyede çıkabilmesi en dikkat çeken özelliği.

Lykan Hypersport

Bu arabayı Hızlı ve Öfkeli serisi izleyicileri hemen tanıyacaklardır. Serinin son filminde epeyce dikkat çekmişti. Lykan Hypersport, sadece 7 adet üretilmiştir. Bu nedenle çok özel bir azınlığa hitap eder. 100 km’ye 2,8 saniyede çıkan Lykan Hypersport, 368 km hıza çıkabilmektedir. Lykan Hypersport’un en dikkat çeken özelliği ise orta doğu üretimi bir otomobil olmasıdır. Lykan Hypersport Birleşik Arap Emirlikleri tarafından üretilmiş pahalı bir otomobildir.

Lamborghini VenenoLamborghini pahalı arabalar listesindeki en popüler markadır. Lamborghini şirketinin 50. yılını kutlamak için üretilmiştir. Otomobil, 100 km’ye 2,9 saniyede çıkmaktadır. Dünyada sadece 9 adet bulunmaktadır. Renklerini İtalyan bayrağından alınmıştır. Yeşil, kırmızı ve beyaz olmak üzere 3 adet üretilen bu arabayı bir gün görürseniz, dünyadaki tek örneği ile karşılaştığınızı bilin.

Koenigsegg CCXRKoenigsegg CCXR özel tasarım bir otomobildir. 408 km hıza çıkabilmektedir. Koenigsegg CCXR, 2009 yılında Forbes tarafından tarihin en güzel 10 arabasından biri olarak ödüllendirilmiştir. 2008 yılında da üretilen en güçlü araba ödülünü almıştır. Bu tarihte henüz Bugatti Veyron Super Sport piyasada olmadığından hak edilmiş bir ödüldür. Daha sonrasında ise Bugatti Veyron Super Sport, Koenigsegg CCXR’ı geçmiştir. Araç karbon fiber kaplamadan yapılmıştır. Karbon fiber, araca hafiflik kazandırmış ve daha hızlı olmasını sağlamıştır. Bunun dışında dayanıklılığı da artmıştır. Otomobilin en fazla dikkat çeken özelliği ise boyasının elmas tozu ile kaplı olmasıdır.

Maybach ExeleroSonunda geldik dünyanın en pahalı arabasına. Eski filmlerde izlediğimiz tasarımlarla günümüz spor modellerinin bir bileşimini gerçekleştiren, eskiyle yeniyi, klasikle sporu buluşturan, pahalılık konusunda en yakın rakibi Koenigsegg CCXR’ı ikiye katlayan assolistimiz Maybach Exelero. Mercedes markasının ürettiği bir otomobildir. Ancak logosu Mercedes logosundan farklıdır. Maybach Exelero’nun bu kadar pahalı olmasının en önemli sebebi ise dünyada sadece 1 adet üretilmiş olmasıdır.