Dünyanın En Büyük Otomobil Fuarı Rüzgar Gibi Geçti: Frankfurt Otomobil Fuarı 2018

Dünyanın En Büyük Otomobil Fuarı Rüzgar Gibi Geçti: Frankfurt Otomobil Fuarı 2018

Kaynak

Dünyanın en kapsamlı ticari araç fuarlarından biri olan Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı, 2018’de de binlerce otomobil tutkununu bir araya getirdi. Orijinal ismi ile The Internationale Automobil-Ausstellung, daha yaygın ismi ile IAA Frankfurt Motor Show; 2016, 2018 gibi çift yıllarda Hannover’de; 2015, 2017 gibi tek sayıyla biten yıllarda ise Frankfurt’ta gerçekleşiyor.

IAA Frankfurt Otomobil Fuarı, ilk olarak 1897 yılında Berlin’de düzenlenmişti. İlk yıllarda otomobilin bir taşıma aracı olarak sosyal hayata adapte edilmesine yardımcı olan bu fuar, günümüzde en çarpıcı ve teknolojik araçlar sınıfında yer alan markaları yarıştırıyor. Dünyanın en büyük üreticilerini, tedarikçilerini ve potansiyel müşterileri bir araya getiren IAA 2018, bu yıl 67. kez düzenlenen festivalin ikinci bölümü konumunda. Fuarın ilk bölümü, 2017 yılında Frankfurt’ta gerçekleşmişti.

Frankfurt Otomobil Fuarı 2018 Ne Zaman?


frankfurt-otomobil-fuari-2018-ne-zaman
Kaynak

Frankfurt Otomobil Fuarı 2018, bu yıl 20 Eylül saat 10:00’da başladı ve 27 Eylül 2018’de son buldu. Fuar, çift yıl nedeniyle Hannover’de Hannover Excibition Center’da düzenlenendi ve podyumda ticari araçlar yer aldı.

Frankfurt Otomobil Fuarı 2018 Programında Neler Vardı?


frankfurt-otomobil-fuari-2018-programi
Kaynak

IAA, bu yıl programında birçok konuya yer verdi. İş dünyasında taşımacılık başlığının ön planda olduğu program, sektörel gelişmeleri takip etmek isteyenlerin beklentilerini fazlasıyla karşıladı. Örneğin “The New Mobility World” başlığı ile IAA 2018, lojistik hizmetlerin ve taşımacılığın nasıl daha etkileyici, akıllı ve yeşil olabileceğini irdeledi. Bu konu için üreticiler; tedarikçiler, dağıtıcılar ve bilirkişiler bir araya geldi, fikir alışverişinde bulunup çözüm yollarına eğildi. Ayrıca bu başlık altında alternatif enerji sistemleri, dijitalizasyon ve akıllı sürüş sistemleri de tartışıldı. Özellikle otonom arabalar, bu programın ana başlıklarından biriydi.

“Who’s Who” başlığında ise sektörün başarılı isimleri, ticari otomotiv sektörünün gidişatı hakkında fikirlerini paylaştı. IT şirketleri, start-up’lar ve sektörün dominant markalarının liderleri, bu bölümde katılımcılara sektörel yenilikler hakkında sunumlar yaparken otonom sürücüler, taşımacılık yöntemleri ve elektrikli araçlar da ana başlıklar arasında yer aldı.

Yeni Model Araçlar Görücüye Çıktı


yeni-model-araclar-frankfurtta-gorucuye-cikti
Kaynak

Mercedes Benz, BMW, FIAT ve Volkswagen gibi dev ticari araç markalarını bir araya getiren 2018 Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı, elektrikli otomobil dünyasındaki son modelleri görücüye sundu. Dünyanın önde gelen markaları, yeni modellerini ilk kez bu fuarda tanıttı. Fuarda ziyaretçilerin yeni model ticari otomobilleri deneme şansı da oldu.

Son Teknolojiye Sahip Arabalar İçin Rota Almanya


son-teknolojiye-sahip-araclar-icin-rota-almanya

Kaynak

Elektrikli araçların işleyiş sistemi, geliştirilebilir elektrikli motorlar, otonom sürücüler ve otonom taşımacılık sistemi, taşıma sektöründe çevre bilincinin geliştirilmesi, sektörel kirliliğe karşı yeşil önlemler, araç potansiyelinin arttırılması gibi konuları ele alan fuarda otomotiv devi markaların son teknolojiye sahip ticari araçlarının yanı sıra Alman yerli otomobil piyasasının son çıkan ticari araçları da tanıtıldı.

Amerikan Tarzı: Spor Tırlar


amerikan-tarzi-spor-tirlar
Kaynak

IAA 2018, dünyanın birçok farklı taşımacılık konseptini bir araya getirdi. Örneğin Hall 21 bölümünde, ABD’nin en ünlü kamyon şirketleri olan Peterbilt, Freightliner, Kenworth, International and Mack gibi markaların yeni kamyon ve tır modelleri tanıtıldı. Spor tasarımları ile dikkat çeken bu özel araçlar, yük taşıma konusunda da sınıflarının canavarları olarak biliniyor. Organizasyonda Peterbilt 386, Peterbilt 379, Peterbilt 359 gibi araçların yanı sıra ABD kamyonlarının atası olarak görülen Mack Vision EZ 2002 modelleri de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Daha Fazlasını İsteyenlere: Uluslararası Otomobil Fuarları Takvimi 2018


IAA Frankfurt 2018’in dışında yılın diğer popüler fuarları Los Angeles Otomobil Fuarı 2018 ve Uluslararası Paris Otomobil Fuarı gibi etkinlikler hakkında bilgiler ve daha fazlası için 2018 Otomobil Fuarları Ne Zaman? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.