Dünyada ve Türkiye'de Hibrit Araçlar Nereye Gidiyor?

Dünyada ve Türkiye'de Hibrit Araçlar Nereye Gidiyor?

“Dünya hibrite dönüyor.” lafını sık sık duymaya başladık. Hibrit otomobil nedir, giderek daha fazla hibrit otomobil üretilmesinin nedeni ne, Türkiye’de ve dünyada hibrit otomobillerin gelişimi ne durumda? Başlayalım.

Hibrit Otomobil Nedir?

Hibrit nedir? Melez demektir. Hibrit otomobil de iki farklı motor yapısına sahip otomobildir. Bu motorlar, içten yanmalı (benzin) motoru ve elektrik motorudur. Peki, bu iki farklı motor yapısının bir arada bulunması ne sağlar?

Hibrit Araçların Avantajları

 • Hibrit arabalarda özellikle trafiğin yoğun olduğu zamanlar, içten yanmalı motor yerine elektrik motoru çalışır. Bu da yakıt tasarrufu sağlar. Yakıt tüketimini azaltma, hibrit araçların asıl özelliklerindendir.
 • Hibrit otomobillerde asıl güç, benzin motorundadır. Elektrik motoru ihtiyaç duyulduğunda güç yardımı yapmak için devreye girerek içten yanmalı motorun düşük devirde oluşan tork eksikliğini ve geç tepki süresini telafi eder.

Yakıt tüketimi neden artar, nasıl azaltılır?

Benzinli araç nasıl daha az yakar?

 • Hibrit araçlar benzinle çalışan araçlara göre daha düşük emisyona (zararlı gaz salınımı) sahip. Bu da hibrit otomobilleri daha çevreci yapıyor.
 • Daha az yakıt tüketen ve çevreci olan hibrit arabaların fosil yakıtlara olan bağımlılığı da doğal olarak daha az. Bunun, hibrit araçlar daha fazla yaygınlaştığında daha net olarak görülebilecek etkisi, iç piyasadaki petrol fiyatlarının düşmesi olacak.
 • Hibrit otomobiller, benzinlilere göre daha hafif.
 • Zamanla daha fazla kişinin hibrite yönelmesiyle hibrit araçların ikinci el araba piyasasındaki değeri artacak.

Hibrit Araçların Dezavantajları

 • Benzin motoru, sadece benzinle çalışan araçlara göre daha küçük olduğundan hız yapma konusunda performansları yüksek değildir. Zaten hibrit araç üretmekteki amaç, hem yakıt tüketimini azaltmak hem de çevreci olmak. Bu yüzden yüksek güç, yani daha fazla zararlı gaz üreten motorlar, hibrit arabalarda kullanılmıyor. Hibrit teknolojileri geliştikçe hem daha yüksek performanslı hem de çevreci modeller artacak.
 • Hibrit otomobiller yeni olduğundan pahalı. Fakat düşük yakıt tüketimi ve vergilerle bu açık kapatılabilir.
 • Çift motor ve sürekli yenilenen teknoloji, hibrit araçlarda bakım ve tamir masraflarının yüksek olmasına neden oluyor.

Hibrit Otomobiller Nasıl Şarj Edilir?

Bu sorunun yanıtı, “Hibrit arabalar nasıl çalışır?” sorusunun cevabında gizli. Hibrit araçlarda elektrik motorunu çalıştırmaya yarayan enerji, benzin motorunun çalıştırıldığı ya da fren yapılan zamanlarda akülere şarj edilir. Bu yüzden hibrit araçların elektrikliğe bağlanarak şarj edilmesi gerekmez.

Hibrit Otomobillerle Elektrikli Otomobiller Arasındaki Fark

Çoğu zaman elektrikli otomobillerle hibrit araçlar karıştırılıyor. Yukarıdaki açıklamalarımızdan da anlaşılabileceği gibi hibrit hem elektrikli hem de içten yanmalı motora, elektrikli araçlar ise %100 elektrik motoruna sahiptir.

Elektrikli araçların tarihçesini biliyor musunuz?

Hibrit Araçların Gelişimi

İstenildiğinde hem benzinli hem de elektrikli olarak çalıştırılan ilk hibrit aracı Ferdinand Porsche, 27 yaşındayken yaptı. Porsche, “Mixte-Wagen” adını verdiği aracı 1902 yılında tanıttı. Çalışmalarını Ludwig Lohner isimli Viyanalı bir fayton üreticisiyle birlikte yürüten Porsche, Mixte-Wagen’i yaparken 4 silindirli bir Daimler motoruna, bir jeneratör, aküler ve elektrik motorları ekledi.

Hibrit otomobil fiyatları fazla, çünkü bu araçlar daha çok yeni.” gibi bir düşünce olsa da aslında hibrit araçlar 20. yy başlarında revaçtaydı. İçten yanmalı motorlardaki teknolojilerin hızla gelişmesi ve petrollü araçların toplu üretilerek ucuza satılması, hibrit ve elektrikli araç piyasasında durgunluğa neden oldu. 2000’li yıllarda ise güç ve batarya teknolojilerindeki gelişmeler, çevre kirliliğine olan duyarlılığın artması, yakıt masraflarının fazlalığı gibi nedenlerle elektrikli ve hibrit araçların üretimi tekrar hız kazandı.

 

Bugün hibrit, Toyota ile eşleştirilen bir kavram haline gelmiş durumda. Çünkü hibrit teknolojisini ilk Toyota geliştirdi.

 • Toyota, ilk seri üretim hibrit aracı olan Toyota Prius’u 1997’de piyasaya sürdü.
 • Toyota hibrit modellerinden Yaris Hybrid, B segmentindeki ilk ve tek hibrit model olarak 2012’de pazara sunuldu. 2013’te tüm Avrupa’da 50 bin satış adedine ulaştı.
 • Auris Hybrid ve Auris Touring Sports Hybrid modelleriyle Toyota, hibrit araç üretimine devam ediyor.
 • Toyota C-HR (crossover) ise Türkiye’de üretilen ilk hibrit araç olarak yakın zamanda satışa sunuldu.

Honda da hibrit araçlar konusunda atılım yapan markalardan. Honda Insight ve  Honda Civic Hybrid, Honda’nın göz bebeği hibrit otomobilleri.

SUV olma özelliği ile dikkat çeken diğer hibrit modeli ise Ford Escape.

SUV, Jeep ve crossover arasındaki farklar neler?

Türkiye’de Satılan Hibrit Araçlar Hangileri?

 • BMW i8 (1499 CC’lik motor, 95 kW’lik elektrikli motor),
 • Toyota RAV4 Hybrid (2494 CC’lik motor, 105 kW’lik elektrikli motor),
 • Toyota Prius (1798 CC’lik motor, 53 kW’lik elektrikli motor),
 • Toyota C-HR (1,2 litrelik turbo benzinli motor ile 1,8 litre VVT-i  yeni hibrit motora sahip versiyonu 53 kW’lik elektrikli motor versiyonu var.),
 • Toyota Yaris Hybrid (1497 CC’lik motor, 45 kW’lik elektrikli motor).

Görsel Kaynak