Dünyada En Popüler İkinci El Otomobiller Hangileri?

Dünyada En Popüler İkinci El Otomobiller Hangileri?

Dünyada otomobil piyasası hızla büyümeye devam ediyor. Artan nüfus, yeni nesil teknolojiler ve daha az yakan motor gibi özellikler bir araya geldikçe otomobil satışları artıyor. Tabii bu yalnızca sıfır arabalarda olmuyor. İkinci el araba satışları da arttıkça artıyor. Öyle ki dönem dönem ikinci el otomobil satışları, sıfırı otomobillerle kafa kafaya yarışacak konuma geliyor.

Bu gelişen pazarda bazı modeller de ön plana çıkıyor. Bazısı ülkenin şartlarına uyumluluk, bazısı da konfor ve güvenlik gibi özellikleriyle bir adım öne çıkıyor. Sıfır araçlar için dünyada en çok satan araba markaları, daha çok uzun ömür, şık tasarım, güç gibi özelliklere sahip.
Türkiye’de en çok satılan ikinci el otomobillerde de uygun fiyata daha çok donanım sunan, az yakıt harcayan ve yedek parçası kolay bulunan modeller öne çıkıyor. Peki, dünyada en popüler ikinci el arabalar hangileri? Sürücülerin daha çok hangi markaların ikinci el modellerini tercih ediyor?

Avrupa’da En Çok Satılan İkinci El Otomobiller


Ülkemiz ve Avrupa üzerinden hareket etmek gerekirse yaşam şartları, nüfus yoğunluğu, yakıt masraflarının fazla olması, emisyon değerleri, alışkanlıklar, şehirleşme gibi nedenlerle genellikle ekstra güçlü motorlara sahip olmayan, şehir içi trafikte kullanmaya daha uygun, tekrar satarken fazla zarar ettirmeyecek ikinci el arabalar oldukça popüler. Aynı araçlar tekrar tekrar satılabildiği için yıl içindeki satış rakamları hakkında kesin bilgiler mevcut olmasa da ikinci el piyasasının en çok talep gören araçları şöyle:

 

Ford Focus


İlk üretildiği yıl olan 1998’den beri popülerliğini koruyan Ford Focus, düşük yakıt tüketimi, görece güçlü motoru, şehir içi trafiğe ve park etmeye müsait tasarımı ile en çok dikkat çeken modeller arasında. 5 kapılı hatchback’ler arasında en popüler arabalardan.

 

Volkswagen Golf


Son yıllarda emisyon tartışmasıyla bir miktar kan kaybetse de geçmişten gelen imajı ve sürücü memnuniyeti, Volkwagen Golf’ü dünyada en çok satılan ikinci el arabalar listesinde tutmaya yarıyor. Hatchback olmanın avantajını sonuna kadar sunuyor.

 

Ford Fiesta


İngiltere’den Doğu Avrupa’ya hem kıtanın hem de dünyanın en popüler ikinci el otomobilleri arasında yer alan Ford Fiesta, en iyi aile arabalarından biri olarak kabul ediliyor. Sorunsuz motoru ve yüksek yol tutuşu ile güvenliği ve düşük yakıt masrafı da popülerliğinin nedenleri arasında.

 

Honda Civic


Düşük yakıt tüketimi, güvenli sürüş ve konfor… Honda Civic’i anlatan en iyi kelimeler bunlar. Tasarımı ile dikkatleri daima üzerine çekmeyi başaran model, düşük fiyata yüksek kalitenin dünya üzerindeki karşılığı olarak kabul ediliyor.

 

Volkswagen Polo


B segmentinin en iyi seçeneklerinden olan Volkswagen Polo, sınıfının en geniş iç hacmine sahip modellerinden. Sade tasarımı ve güvenilir tasarımı ile sürücülerin en çok rağbet gösterdiği araç modelleri arasında.

 

Opel Corsa


Alman otomotiv mühendisliğinin dünyada en popüler markalarından biri olan Opel Corsa, B segmentinde fiyat/performans oranı en dengeli çıkanlardan. Yani özellikle şehir içi trafikte ödediğiniz paranın hakkını sonuna kadar veriyor. İngiltere’de Vauxhall Corsa olarak bilinse de ülkenin en popüler ikinci el otomobillerinden.

 

Opel Astra


Ford Focus ve Volkwagen Golf ile benzer özelliklere sahip Opel Astra, güçlü tasarımı ve uzun yıllar kullanıma uygunluğu ile gözde ikinci el otomobiller arasında yer alıyor. Üstelik yakıt düşük yakıt tüketimi ve yedek parça çeşitliliği de daha çok tercih edilmesini sağlıyor.

 

Renault Clio


Dünyadaki en popüler Fransız otomobili olan Renault Clio, ilk üretildiği 1990 yılından beri tüm dünyanın gözdelerinden. Milyonlarca satış rakamına ulaşan araç, farklı serilerde üretildi ve her serisiyle popülerliğini biraz daha arttırdı. Dünyanın en çok satılan ikinci el otomobilleri arasında.

 

Diğer Popüler Modeller


Yukarıda sayılan markalar dışında Ford Mondeo, MINI, Audi A3, BMW 1 serisi, Volkwagen Passat, Audi A4-A5-TT ve Mercedes C Serisi, dünyanın en çok aranan ikinci el arabaları arasında yer alıyor.

En çok rağbet gören ikinci el otomobilleri anlatırken ülkeler ve hatta kıtalar arasındaki farklara da mutlaka değinmek gerekiyor. Çünkü yol, yakıt, şehirleşme, alışkanlıklar gibi durumlar nedeniyle mesela ABD ile Avrupa ülkeleri arasında farklılıklar mevcut.

 

ABD’de En Popüler İkinci El Arabalar

ABD’de en büyük şehirlerin merkezleri dışında geniş yollar ve park alanları mevcut. Ayrıca benzin fiyatları da Avrupa’ya ve dünyanın birçok bölgesine göre düşük. Bir de Amerikan kültüründe yer alan büyüklük ve güç gibi özellikleri dikkate alınca ABD’de popüler olan ikinci el arabalar farklılık gösteriyor.

Yukarıda sayılan modellerle birlikte station vagon, SUV ve pick-up araba modelleri de oldukça popüler. En popüler araçların büyük bir kısmı da Avrupa piyasasına ve özellikle ülkemize oldukça yabancı. Bunda güçlü motor ve yüksek tasarım beklentisi, yakıt masraflarının düşük olması, şehir merkezleri dışında yol ve park alanlarının fazlasıyla geniş olması etkili. ABD’de en çok satılan diğer 2. el araçları ise şöyle sıralamak mümkün:

  • Dodge Magnum
  • Chrysler Pacifica
  • Subaru WRX
  • Chevrolet TrailBlazer
  • Pontiac Aztek

İkinci el otomobil satın alırken en popüler markaların en beğenilen modellerine ulaşmak için tek yapmanız gereken, ikinciyeni.com’a tıklamak. Açık artırmaya çıkardığı tüm araçlar için TÜV SÜD ekspertiz raporu hazırlayan ikinciyeni.com ile sahip olacağınız araba hakkında tüm bilgileri öğrenir ve en doğru kararı verirsiniz.