Dünya Liderleri Hangi Otomobillere Biniyor?

Dünya Liderleri Hangi Otomobillere Biniyor?

 Kaynak

 

Dünya liderleri; kararları, karakterleri ve davranışlarıyla olduğu kadar kullandıkları otomobillerle de çok konuşuluyor. Kimi liderler ülkesinde üretilen otomobil markalarından vazgeçmezken kimileri yıllardır süregelen geleneklerin izini takip ediyor. Liderlerin kullandığı otomobil modellerine birlikte göz atalım.

Donald Trump - Cadillac One

trump-cadillac-otomobil
Kaynak


Amerika Birleşik Devletleri’nin olaylı başkanı Donald Trump’ın makam aracı Cadillac One, olağanüstü özellikleriyle “canavar” lakabının hakkını veriyor. Dünyanın en güvenli makam aracı olarak gösterilen sekiz ton ağırlığındaki Cadillac, adeta yürüyen bir kaleyi andırıyor. Balistik füze ve kimyasal silahlara karşı da savunma sistemi bulunan aracın camları 12 santimetre, zırhlı kapıları ise 20 santimetre kalınlığında. 19.5 inçlik dev lastikleri, her durumda hareket edebilecek güce sahip görünüyor.

Otomobilin ön kısmında; gece görüş sistemi ve göz yaşartıcı gaz bulunuyor. Olumsuz ihtimaller için tedbirli olan Cadillac’ın koruma koltuğunda pompalı tüfekler ve Trump için kan bankası bulunuyor. Dizel yakıt tankının zırhlı oluşu ise patlama riskini ortadan kaldırıyor. Trump’ın şoförünün de bir yıl boyunca zor durumların üstesinden gelebilmek için CIA eğitimi aldığı biliniyor.

Cadillac One’ın fiyatı yaklaşık 1.500.000 $

Recep Tayyip Erdoğan - Mercedes S600

 

recep-tayyip-erdogan-araba-mercedes
Kaynak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, makam aracı olarak lüks ve konforun üst düzey güvenlikle buluştuğu Mercedes S600’ü kullanıyor. Estetik görünümüyle de dikkat çeken S600’ün titanyum ve çelikle güçlendirilen gövdesi ağır silahlara ve patlatıcılara karşı bir koruma kalkanı gibi görev yapıyor.

Kimyasal saldırılara karşı da güvenlik önlemi alan S600, havayı hiçbir şekilde otomobilin içine geçirmiyor. Otomobilin dayanıklı tekerlekleri ve çelik jantları da yollar ne kadar zorlu olursa olsun hareket etmesini sağlıyor. Yeni sıralı 12 silindirli motoru ile S600, 523 beygirlik inanılmaz bir güç üretiyor.

Otomobilin 2020 yılı itibariyle satış fiyatı yaklaşık olarak 3.000.000 TL.

Papa Francis - Renault 4

 

reanult-4-francis-otomobil

Kaynak

Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa Francis, mütevazı hayat tarzına da uygun olarak makam aracı olarak 1984 model Renault 4 kullanıyor. Renault 4’ün kaputunun altında 1108 cc kapasiteye sahip, 34 hp güç üreten motoru bulunuyor.

Rahip Renzo Zocca tarafından Papa’ya hediye edilen otomobilin 300 bin kilometrede olduğu biliniyor. İtalyan rahip, verdiği röportajda Papa’nın yoksulların kilisesini yaratma çabasından çok etkilendiğini ve onun için eski Renault 4’ünden daha iyi bir hediye düşünemediğini söylüyor.

1961 yılında yollara çıkan Renault 4, zamanla bir efsane haline gelerek dünya çapında sekiz milyon satış adedine ulaşıyor ve günümüzde halen en çok satan Fransız otomobili rekorunu elinde bulunduruyor. 1994 yılında üretim bandına veda eden otomobil klasik otomobil meraklısı koleksiyonerlerin büyük ilgisini çekiyor.

Ayrıca daha önce yaşanan suikast girişimi nedeniyle Papaların tamamına Mercedes Papa Mobile adı verilen özel bir otomobil üretiyor. Arkasına cam kafes yerleştirilmiş bir pick-up’ı andıran otomobil, kurşun geçirmeme özelliğine sahip. Ayrıca özel sistem sayesinde olası bir saldırı durumunda Papa’nın özel İsviçreli muhafızları kolayca kabine girebiliyor. Ancak saldırganların böyle bir lüksü yok.

II. Elizabeth – Bentley State Limuzin

bentley-state-limuzin-elizabeth-araba 
Kaynak

Tüm makam araçları elbette güvenlik, tasarım ve teknoloji anlamında özel otomobiller. Fakat II. Elizabeth’in makam aracı Bentley State’i asıl özel yapan 2002 yılında kraliçenin tahta çıkışının 50. yıl dönümü şerefine üretilmiş olması. İngiliz lüks otomobil üreticisi Bentley, sizce de zarafeti ve kendine has duruşuyla her dönem çok konuşulan II. Elizabeth’i mükemmel bir şekilde tamamlamıyor mu?

Bentley State Limuzin’in teknik özelliklerine gelecek olursak; otomobil, Bentley Arnage altyapısını kullanıyor. Arnage’den 83 cm daha uzun, 25.5 cm daha yüksek ve 6 cm daha geniş olan Bentley State, konfora öncelik verdiğini sayılarla da gösteriyor. Yolcuların güvenle seyahat etmesini sağlayan otomobilin gövde ve camları zırhlı. Kabini ise kimyasal saldırılara karşı hava geçirmez bir şekilde kapanabiliyor.

Bentley State’in kalbinde ise 400 bg güç ve 835 Nm tork üreten, 6.75 TwinPower Turbo V8 motor yer alıyor. Hız kadranı ise maksimum 210 km’yi gösteriyor.

Sadece iki adet üretilen Bentley State Limuzin’in fiyatı yaklaşık 10 milyon £.

Xi Jinping – Hongqi Limuzin

 

honggi-limuzin-otomobil-xi

Kaynak

Çin devlet başkanı Xi Jinping, makam aracı olarak Çin’in ilk yerli otomobil markası Hongqi’yi tercih ediyor. Hongqi, Türkçeye “kızıl bayrak” olarak çevriliyor ve komünizmin simgesini ifade ediyor.

Detaylarında komünizmin işlevselliğinin vurgulandığı iddia edilen Hongqi Limuzin, yenilikçi özelliklerle donatılmış olsa da 1958 yılında üretilen versiyonuna sadık kalan çizgileriyle retro bir hava estiriyor. Lüks otomobil, 381 beygir güç, 718 Nm tork üreten Turbocharged V8 motor ve 8 ileri şanzımanla sunuluyor. 0’dan 100 kilometre hıza yaklaşık 8 saniyede ulaşan Hongqi’nin azami hızı ise 220 kilometre. Ayrıca Xi Jinping’i koruyabilmek için aracın birçok noktasına özel zırhlar eklenmiş.

Hongqi Limuzin’in satış fiyatı yaklaşık 802.000 $.

Narendra Modi - Mercedes-Benz S600 (W221) Pullman Guard

 

mercedes-s600-neandra-modi

Kaynak

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin makam aracı olarak tercihi ise çekici görünümünün altında yolcularını zırh gibi koruyacak bir güç barındıran Mercedes-Benz S600 Pullman Guard. VR9 yani en yüksek balistik koruma sınıfının kapsamlı sertifikalı ilk aracı, 640 santimetre uzunluğunda ve 5.5 ton ağırlığında. Otomobilin 6 litre hacimli çift turbo V tipi 12 silindirli motoru 530 beygir güç ve 830 Nm tork üretiyor ve bu motor boyutlarına rağmen mükemmel bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. 7G-TRONIC otomatik şanzıman ile sunulan Mercedes-Benz S600 Pullman Guard’ın azami hızı ise 210 km/s.

Emmanuel Macron - Citroen DS 7 Crossback

 

citroen-crossback-macron-otomobil 
Kaynak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa tarihinde bir ilke imza atıyor ve makam aracı olarak SUV otomobil tercih ediyor. Fransız otomobil üreticisi, lüks ve avangart tasarımları ile bilinen Citroen’in Citroen DS 7 Crossback modeli, kameralar karşısında ilk kez seremoni aracı olarak kullanılıyor. Emmanuel Macron, 60’lı yıllardan bugüne başkanlık aracı olarak Citroen DS kullanma geleneğini de sürdürmüş oluyor.

Citroen, otomobilin her detayında Haute Couture dünyasından esinlenildiği ve bunu en ufak ayrıntıda bile fark edebileceğinizi söylüyor. Citroen DS 7 Crossback’in motor seçeneklerine baktığımızda ise güçleriyle etkileyen BlueHDi 180 ve THP 225 dikkat çekiyor. Otomobilde yeni nesil 8 vitesli şanzıman yer alıyor.

Alçak gönüllü makam aracı Citroen DS 7 Crossback’in 2018’in ilk günlerinde hibrit versiyonuyla birlikte satışa sunuldu.

Noruhito - Toyota Century Royal

toyota-central-akihito-otomobil
Kaynak

Japonya imparatoru Akihito’nun Aralık 2019’da tahttan feragat etmesi üzerine yerine oğlu Noruhito geldi. İmparator Noruhito, tıpkı babası gibi makam aracı olarak tercihini kendi ülkesinde üretilen Toyota’dan yana kullanıyor. Toyota otomobilleri; uzun yıllar dayanıklı oluşları, verimlilikleri ve yenilikçi motor teknolojileri ile biliniyor.

Kraliyet ailesi için sadece dört adet üretilen lüks limuzin Toyota Century Royal’in 1967 yılında yola çıkan ilk neslinin tasarımına sadık kaldığı görülüyor. Otomobil, gücünü ise 5 litrelik V12 motorundan alıyor. Toyota Century Royal, 6 ileri otomatik şanzıman sistemi ile sunuluyor. Toyota Century’den daha uzun ve geniş olarak üretilen Royal versiyonu 3 ton ağırlığa sahip.

Bu özel limuzinin yaklaşık fiyatı ise 500.000 $.

Vladimir Putin – Mercedes Pullman S600 Guard

mercedes-benz-vladimir-putin
Kaynak

 

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in makam aracı ise birçok liderin de kullandığı Mercedes S Serisi. Putin’in özel isteklerine göre dizayn edilen Mercedes Pullman S600 Guard, 6 metre 40 cm uzunluğunda ve 5.5 ton ağırlığında. Zırhlı otomobil biyokimyasal saldırılara ve terör saldırılarına karşı üst düzey güvenlikle donatılmış. Gövdesinde çelik koruma panelleri yer alan otomobilde ultra ince laminalı polikarbon kaplamalı camlar kullanılmış. VR9 ve ERV2010 sertifikalı ise dayanıklılığının kanıtı niteliğinde. Lüks otomobilin kalbinde ise çift turbo şarjlı, 6.0 litrelik, 530 beygir güç, 830 Nm tork üreten 12 silindirli motor görev yapıyor.

Putin’in makam aracının fiyatı ise yaklaşık 1.400.000 £.